Ընկերությունների 65 տոկոսը փորձում Է մրցակիցների աշխատակիցներին գրավել իր կողմը. HeadHunter
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: HeadHunter ընկերության հետազոտությունների ծառայությունը պարզել Է, որ հարցմանը մասնակցած ընկերությունների ավելի քան կեսը կիրառել Է մրցակիցների աշխատակիցներին հրապուրելով իր կողմը գրավելու մեթոդը: Եթե 41 տոկոսի համար դրանք եղել են եզակի դեպքեր, ապա 23 տոկոսի համար՝ նորմա, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Վեստի.ռու»-ին:
Ամենից հաճախ այդ կազմակերպությունները ղեկավարվում են միանգամայն նորմալ նպատակով. ստանալ բարձրակարգ մասնագետ (95 տոկոս), սակայն կան եւ այնպիսիները, ովքեր այդ ամենը ձեռնարկում են առեւտրային գաղտնիքը կորզելու նպատակով (1 տոկոս) կամ պարզապես ցանկանում են մրցակցին զրկել հանգուցային աշխատակցից (3 տոկոս):
Մեծավ մասամբ գործատուները մրցակիցների անձնակազմի հետ շփումներ են հաստատում պրոֆեսիոնալ ընկերակցության միջոցով (52 տոկոս), 42 տոկոսը հատուկ անհրաժեշտ մարդկանց գտնում Է աշխատանքի որոնման կայքերում, իսկ 39 տոկոսը տեղեկատվություն Է ստանում ընկերներից ու ծանոթներից: Նման աշխատակիցներին հաջողվում Է հրապուրել ավելի բարձր աշխատավարձով (68 տոկոս), նոր հետաքրքրական պաշտոնով եւ հետաքրքիր ֆունկցիոնալով (59 տոկոս):

65% компаний переманивают сотрудников у конкурентов
Служба исследований компании HeadHunter выяснила, что более половины опрошенных компаний прибегали к переманиванию сотрудников у конкурентов,сообщает Арменпресс со ссылкой на vesti.ru.
Если для 41% это были единичные случаи, то для 23% – норма.
Чаще всего такие организации руководствуются весьма безобидной целью – заполучить высококлассного специалиста (95%), однако есть и такие, кто затевают все это ради разведывания коммерческой тайны (1%) или просто хотят лишить соперника ключевого сотрудника (3%).
В большинстве случаев работодатели выходят на персонал конкурентов через контакты профессионального сообщества (52%), 46% специально "пробивают" необходимых людей на сайтах по поиску работы, а 39% получают информацию у друзей и знакомых. Подкупить таких сотрудников удается более высокой зарплатой (68%), новой интересной должностью (65%) и любопытным функционалом (59%).