Ղրղզստանում կառավարող կոալիցիայի ստեղծումը հանձնարարել են նախագահի կուսակցությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղզստանում նոր խորհրդարանական կոալիցիայի ստեղծմամբ կզբաղվի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության խմբակցությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ինչպես գրում Է K-News-ը, համապատասխան որոշումն ընդունել Է հանրապետության նախագահ Ալմազ Աթամբաեւը:
Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունն Աթամբաեւը հիմնել Է 1990-ական թվականների սկզբին: Երկար ժամանակ նա կուսակցության անփոփոխ առաջնորդն Էր: Միայն 2011 թվականին, զբաղեցնելով նախագահի պաշտոնը, Աթամբաեւը ձեւականորեն դադարեցրեց իր անդամակցումը կուսակցությանը:
Հանրապետության ղեկավարը, ինչպես հաղորդել Է ԱԿԻPress-ը, Ղրղզստանի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությանը հանձնարարել Է սեպտեմբերի 17-ից ոչ ուշ առաջադրել վարչապետի պաշտոնի թեկնածություն:
Նախկին կառավարող կոալիցիան անցյալ շաբաթ կազմալուծվել Է: Այն լքել են չորս կուսակցություններից երկուսը՝ «Աթա Մաքեն»-ը («Հայրենիք») եւ «Ար Նամիս»-ը («Արժանապատվություն»): Նրանք իրենց որոշումը բացատրել են վարչապետ Օմուրբեկ Բաբանովի գործողությունների հետ անհամաձայնությամբ, որը երրորդ կոալիցիոն կուսակցության՝»Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդն Է:
Ղրղստանի խորհրդարանում, որն ընտրվել Է 2010 թվականին, ընդամենը ներկայացված են հինգ կուսակցություններ: Հինգերորդ կուսակցությունը՝ «Աթա Ժուրտ»-ը («Հայրենիք»), ընդդիմադիր Է:
2010 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո Ղրղզստանում կառավարող կոալիցիայի կազմը փոխվել Է արդեն մի քանի անգամ:

Создание правящей коалиции в Киргизии поручили партии президента
Формированием новой парламентской коалиции в Киргизии займется фракция Социал-демократической партии. Соответствующее решение, как сообщает Арменпресс со ссылкой наK-News, принял президент республики Алмаз Атамбаев.
Социал-демократическая партия была основана Атамбаевым в начале 1990-х годов. Долгое время он был ее бессменным лидером. Только в 2011 году, заняв пост президента, Атамбаев формально приостановил свое членство в партии.
Глава республики, как сообщает АКИpress, поручил парламентской фракции СДПК не позднее 17 сентября выдвинуть кандидатуру на должность премьер-министра.
Прежняя правящая коалиция развалилась на прошлой неделе. Ее покинули две из четырех партий: "Ата Мекен" ("Отчизна") и "Ар Намыс" ("Достоинство"). Свое решение они объяснили несогласием с действиями премьер-министра Омурбека Бабанова, который является лидером третьей коалиционной партии - "Республика".
Всего в парламенте Киргизии, избранном в 2010 году, представлены пять партий. Пятая партия - "Ата Журт" ("Отечество") - является оппозиционной.
После парламентских выборов 2010 года состав правящей коалиции в Киргизии менялся уже несколько раз.