«Արմավիա»-ն հրաժարվել է «Սուխոյ» ընկերության արտադրության ինքնաթիռներից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը հրաժարվել է օգտագործել «Սուխոյ» ընկերության առաջին սուպերջեթ ինքնաթիռը, որը ձեռք էր բերել դեռ 2011 թ. ապրիլի 19-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեցին «Արմավիա»-ի մամուլի ծառայությունից, պատճառն այն է, որ օդանավի շահագործման մեկ տարվա ընթացքում օդանավը վերանորոգելու անհրաժեշտություն է առաջացել, եւ ազգային ավիափոխադրողը հրաժարվել է նաեւ այդ ինքնաթիռից:
Ավելի վաղ «Արմավիա»-ն հաստատել է նաեւ, որ հրաժարվել է «Սուխոյ» ընկերության արտադրության երկրորդ ինքնաթիռը ձեռք բերելու մտադրությունից: «Սուխոյ» ընկերության հետ հայկական ավիաընկերությունը պայմանագիր էր կնքել երկու ինքնաթիռ ձեռք բերելու վերաբերյալ: Առաջին սուպեջեթն «Արմավիա»-ին էր հանձնվել 2011 թ. ապրիլի 19-ին, իսկ երկրորդը, որից «Արմավիան» կրկին հրաժարվեց,  պետք է ձեռք բերվեր արդեն ամռանը:
Ռուսական նորագույն սուպեջեթ ինքնաթիռները ներկայում շահագործում է միայն «Աերոֆլոտ»-ը: Վերջին օրերին տեխնիկական խնդիրներ էին առաջացել նաեւ «Աերոֆլոտ»-ի շահագործած «Սուխոյ սուպերջեթ 100»-ում: Բացի այդ, սուպերջեթի վարկանիշը կտրուկ անկում ապրեց Ինդոնեզիայում ցուցադրական թռիչքի ժամանակ ինքնաթիռի վթարից հետո: Ռուսական Sukhoi Superjet-100-ն անհետացել էր ռադարների էկրաններից մայիսի 9-ի առավոտյան. զոհվեցին ինքնաթիռի բոլոր ուղեւորները` 45 մարդ:

«Армавиа» отказалась от самолетов производства компании «Сухой»
Национальный авиаперевозчик Армении, компания «Армавиа» отказалась использовать первый суперджет компании «Сухой», приобретенный еще 19 апреля 2011 года.  Как сообщили Арменпресс в пресс-службе «Армавиа», причина отказа заключается в том, что за один год эксплуатации возникла необходимость ремонта этого воздушного судна и национальный авиаперевозчик предпочел отказаться от этого самолета.
Ранее «Армавиа» подтвердила, что отказалась от намерения приобрести второй самолет производства компании «Сухой», хотя армянская авиакомпания заключила договор с компанией «Сухой» на приобретение двух самолетов. Первый Superjet был передан «Армавии» 19 апреля 2011 года, а второй, от которого «Армавиа» отказалась, должен был быть приобретен уже летом 2012 года.
Отметим, что новейшие российские самолеты Superjet в настоящее время эксплуатирует только «Аэрофлот». В последние дни технические проблемы возникли и в эксплуатируемом «Аэрофлотом» Sukhoi Superjet-100. Кроме того, рейтинг суперджета резко понизился после катастрофы самолета во время показательного полета в Индонезии. Российский Sukhoi Superjet-100 исчез с экранов радаров утром 9 мая: погибли все пассажиры этого самолета – 45 человек.