ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչները կարևորել են Հայաստանը որպես Դաշինքի ակտիվ գործընկեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հունիսի 21-ինտեղի է ունեցել ՆԱՏՕ+ Հայաստան հանդիպումը` ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի 2011թ. զեկույցի քննարկման համար:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը գլխավորում էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը և պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:ՆԱՏՕ+Հայաստան հանդիպումը նախագահում էր Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանն իր ելույթում անդրադարձել է ՀՀ-ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ գործողությունների Հայաստանի կողմից հաջող կատարմանը, մայիսի 6-ին տեղի ունեցած Հայաստանի Ազգային ժողովի ընտրություններին և միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից այդ ընտրություններին տրված դրական գնահատականներին, Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընթացիկ վիճակին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը և հատկապես Ադրբեջանի կողմից հունիսին Հայաստանի սահմանների վրա, ինչպես նաև շփման գծի ողջ երկայնքով իրականացրած սադրանքներին ու զինադադարի խախտումներին, ինչպես նաև ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է ՀՀ-ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ փաստաթղթով սահմանված Հայաստանի պաշտպանական և անվտանգության համակարգերում կատարվող բարեփոխումները: Անդրադարձ է եղել ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող խաղաղապահ գործողություններին, մասնավորապես՝ Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի առաքելությանը ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումների մասնակցությանը և առաջիկայում Կոսովո հայ խաղաղապահների վերատեղակայմանը, ՀՀ ԶՈՒ ռազմական կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, ռազմական համագործակցության ծրագրերին ու միջոցառումներին:
Այնուհետև ՀՀ պատվիրակության ղեկավարները պատասխանել են ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների ներկայացուցիչների հարցերին: Դաշինքի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում կարևորել են Հայաստանը որպես ՆԱՏՕ-ի ակտիվ գործընկեր, երախտագիտություն հայտնեցին ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասկացության համար, դրական գնահատական տվել պաշտպանական, ինչպես նաև քաղաքական բարեփոխումներին, մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած ԱԺ ընտրություններին: Որպես քաղաքական երկխոսության առաջընթաց գնահատվեց մարտի 6-ին ՀՀ Նախագահի՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան կատարած այցը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի, պատվիրակները վերահաստատել են իրենց պետությունների հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական` ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին
Հունիսի 22-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանի և պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, դեսպան Ա.Վերշբոուի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցության օրակարգային հարցեր, անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին:

Представители НАТО отметили Армению как активного партнера Альянса
В штаб-квартире НАТО 21 июня состоялась встреча НАТО+Армения с целью обсуждение доклада по программе действий Индивидуального партнерства Армения-НАТО за 2011 год..
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, армянскую делегацию на встрече возглавляли заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян и первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян.
На встрече Армения+НАТО председательствовал спецпредставитель генсека НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай.
Замминистра ИД Армении Ашот Овакимян в своей речи коснулся успешной реализации Арменией положений программы, состоявшихся 6 мая выборам в Национальное собрание Армении и положительных оценок этих выборов со стороны международных наблюдателей, реализуемых в стране демократическим и институциональным реформ, нынешнего этапа сотрудничества Армения-ЕС, процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, в частности, провокаций азербайджанской стороны на границе Армении и по всей протяженности линии соприкосновения, нарушений азербайджанскими ВС режима прекращения огня, а также последних региональных развитий.
Первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян представил предусмотренные программой и реализуемые в Армении реформы в сфере обороны и безопасности. Также были затронуты участие армянских подразделений в миротворческих миссиях НАТО, реформы в области военного образования, программы военного сотрудничества.
Далее главы армянской делегации ответили на вопросы представителей стран-членов НАТО. Представители Альянса в своих заявлениях придали большое значение Армении как активному партнеру НАТО, выразили благодарность за участие армянских военнослужащих в миротворческих миссиях НАТО, высоко оценили оборонные и политические реформы в Армении, а также состоявшиеся 6 мая парламентские выборы. В качестве прогресса политического диалога был оценен визит президента Армении в штаб-квартиру НАТО 6 марта.
Делегаты от стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – США и Франции, вновь подтвердили верность своих правительств трем основным принципам урегулирования карабахского конфликта: неприменению силы или угрозы силы, самоопределению народов и территориальной целостности.
22 июня заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян, первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян и возглавляемая ими делегация встретились с заместителем генерального секретаря НАТО, послом Вершбуо. В ходе встречи были обсуждены вопросы повестки сотрудничества Армения-НАТО, а также были затронуты региональные проблемы.