Թուրք նախարարը Հայոց ցեղասպանության իրողությունը չի պայմանավորում ԱՄՆ նախագահի ապրիլքսանչորսյան ելույթով
ԱՆԿԱՐԱ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի` Եվրամիության հարցերով նախարար եւ ԵՄ բանակցություններում գլխավոր բանագնաց Էգեմեն Բաղըշը Հայոց ցեղասպանության իրողությունը չի պայմանավորում ԱՄՆ նախագահների` այդ թվում ներկայիս նախագահ Բարաք Օբամայի ապրիլքսանչորսյան ելույթով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը, հեռուստատեսային մի հաղորդման ժամանակ, անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի առաջիկա ապրիլքսանչորսյան ավանդական ելույթին, Բաղըշն ասել է. «Եթե Օբաման ասի կամ չասի «ցեղասպանություն», ին՞չ կփոխվի: Ստացվում է, որ եթե նա ասի ցեղասպանություն, ապա դա ցեղասպանություն է, եթե չասի, ուրեմն ցեղասպանություն չէ՞»:
Թուրք նախարարը մեկ անգամ եւս կրկնել է ցեղասպանության հետ կապված Թուրքիայի ժխտողական պաշտոնական տեսակետը: Նա նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ամենախոշոր արխիվային փաստաթղթերը գտնվում են Բոստոնում` Հայ հեղափոխական դաշնակցության արխիվում, եւ այն կարող են ուսումնասիրել միայն հայերը:

На позицию Турции никак не повлияет наличие или отсутствие в традиционном послании президента США к 24 апреля термина «геноцид»
13:30, 20 Февраль, 2012Министр Турции по вопросам Евросоюза и главный переговорщик по членству в ЕС Эгемен Багыш никак не связывает факт Геноцида армян с ежегодными посланиями президентов США, в том числе Барака Обамы, к 24 апреля.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на информационное агентство Anadoly, во время одной из телепередач, Багыш, коснувшись предстоящего апрельскго послания президента США, заявил: «Произнесет Обама или нет слово «геноцид», что от этого изменится? Получается, что если он скажет «геноцид», то это геноцид, а если нет, то это не геноцид?».
Турецкий министр еще раз повторил официальную позицию Турции в вопросе отрицация факта Геноцида армян. Он также отметил, что крупнейшие архивне материалы, имеющие отношение к Геноциду армян, находятся в Бостоне - в архиве АРФ «Дашакцутюн» и исследованием их могут заниматься только армяне.