Համաշխարհային բանկը կաջակցի Հայաստանի անապահով եւ խոցելի խմբերի կենսամակարդակի բարելավմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկը Հայաստանին 11 մլն ԱՄՆ դոլար վարկ է տրամադրել «Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամ III» ծրագրի երրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման համար:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին փետրվարի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հապին: Նրա խոսքով` լրացուցիչ ֆինանսավորմամբ հավելյալ աջակցություն կցուցաբերվի Հայաստանի կառավարության` անապահով եւ խոցելի խմբերի կենսամակարդակի բարելվամանն ուղղված ջանքերին:
Ծրագիրը կենտրոնանում է «ենթակառուցվածքների բացերի»` Հայաստանում միջնակարգ եւ հատուկ դպրոցների, մանկապարտեզների, մարզադահլիճների եւ խաղահրապարակների, առողջության առաջնային պահպանման բուժհիմնարկների, խմելու ջրի խողովակաշարերի եւ ջրահեռացման համակարգերի վերանորոգման եւ վերականգնման միջոցով:
Այս առումով իրավիճակը հատկապես լուրջ է Հայաստանի գյուղական վայրերում, առավել եւս` հեռավոր եւ մեկուսացված համայնքներում, եւ երկրաշարժի գոտում»,- ասաց Հապին: Նրա խոսքով` լրացուցիչ ֆինանսավորումը կօժանդակի ենթակառուցվածքների վերականգնմանն ու բարեկարգմանն ուղղված շուրջ 50 միկրոծրագրերի իրականացմանը: Առաջարկվող ծրագրի շրջանակում շուրջ 20 դպրոց ու մանկապարտեզ, 5 համայնքային կենտրոն կապահովվի կահույքով:

World Bank to assist in improvement of living conditions of insecure population of Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS: The World Bank has allocated 11 million USD loan to Armenia. Jean-Michel Happi, the World Bank Country Manager for Armenia, told at a news conference Friday that with this financing the Government of Armenia is provided additional assistance for its efforts to improve the living conditions of the insecure and vulnerable groups of the population.
The program focuses on "infrastructural gaps" – restoration and reconstruction of schools, kindergartens, playing grounds, health centers, water pipelines.
"The situation is particularly serious in the rural areas of Armenia, particularly in remote and isolated communities, in the earthquake zone," Happi said. According to him, the additional financing will promote the implementation of over 50 micro-programs of restoration and renovation of infrastructures. In the sidelines of the suggested program, over 20 schools and kindergartens, five community centers will be furnished.