Համաշխարհային բանկը կաջակցի Հայաստանի անապահով եւ խոցելի խմբերի կենսամակարդակի բարելավմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկը Հայաստանին 11 մլն ԱՄՆ դոլար վարկ է տրամադրել «Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամ III» ծրագրի երրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման համար:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին փետրվարի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հապին: Նրա խոսքով` լրացուցիչ ֆինանսավորմամբ հավելյալ աջակցություն կցուցաբերվի Հայաստանի կառավարության` անապահով եւ խոցելի խմբերի կենսամակարդակի բարելվամանն ուղղված ջանքերին:
Ծրագիրը կենտրոնանում է «ենթակառուցվածքների բացերի»` Հայաստանում միջնակարգ եւ հատուկ դպրոցների, մանկապարտեզների, մարզադահլիճների եւ խաղահրապարակների, առողջության առաջնային պահպանման բուժհիմնարկների, խմելու ջրի խողովակաշարերի եւ ջրահեռացման համակարգերի վերանորոգման եւ վերականգնման միջոցով:
Այս առումով իրավիճակը հատկապես լուրջ է Հայաստանի գյուղական վայրերում, առավել եւս` հեռավոր եւ մեկուսացված համայնքներում, եւ երկրաշարժի գոտում»,- ասաց Հապին: Նրա խոսքով` լրացուցիչ ֆինանսավորումը կօժանդակի ենթակառուցվածքների վերականգնմանն ու բարեկարգմանն ուղղված շուրջ 50 միկրոծրագրերի իրականացմանը: Առաջարկվող ծրագրի շրջանակում շուրջ 20 դպրոց ու մանկապարտեզ, 5 համայնքային կենտրոն կապահովվի կահույքով:

Кредит ВБ будет направлен на восстановление инфраструктур
Всемирный банк предоставил Армении кредит в 11 млн долларов США для третьего дополнительного финансирования программы «Фонд социальных инвестиций Армении-3».
Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами 17 февраля сообщил рукводитель ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Хапи. По его словам, этим дополнительным финансированием будет оказано содействие правительству Армении в его усилиях, направленных на улучшение уровня жизни малоимущих слоев населания.
Программа касается «пробелов в инфраструктурах» в средних и специализированных школах, детских садах, спортзалах и игровых площадках, в медучреждениях первичной охраны здоровья и предполагает ремонт и восстановление систем питьевой воды и водоудаления.
В этом плане особо неблагополучная ситуация сложилась в сельских населенных пунктах Армении, тем более в отдаленных и приграничных общинах, в зоне бедствия», - сказал Хапи. По его словам, дополнительное финансирование будет задействовано в реализации около 50 микропрограмм по восстановлению и благоустройству инфраструктур. В рамках предлагаемой программы будет меблировано около 20 школ и детсадов, 5 муниципальных центров.