Հայերը արժանի չեն, որ հարյուր տարի անց իրենց ողբերգությունը քաղաքական սակարկության ու շահարկումների առարկա դառնա
16:24, 16 Փետրվար, 2012
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որքան ավելի Է մոտենում այն օրը, երբ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը կվճռի՝ Հինգերորդ հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանում Է արդյոք ցեղասպանությունների, այդ թվում՝ հայերի ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին օրինագիծը, շահագրգիռ կողմերն այնքան ավելի ակտիվորեն են քննարկում այդ հարցը եւ փորձում գուշակել՝ Սահմանադրական խորհուրդը կընդունի, թե չի ընդունի օրինագիծը: Թուրքիայի դիրքորոշումը մնում Է նախկինը, սակայն Անկարան ավելի ու ավելի Է մեկուսանում ակնհայտը տեսնել չցանկանալու մեջ:
The Armenian Weekl-ի վերջին համարում հրապարակվել Էր օրինագծի հեղինակ Վալերի Բուայեի խորհրդականի՝ Գարո Յալըջի հարցազրույցը, որը ծնվել Է Թուրքիայում, բայց հետո հարկադրված Է եղել տեղափոխվել Ֆրանսիա եւ այժմ Սարկոզիի «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» կուսակցության անդամ Է: Յալըջը մարսելցի փաստաբան Գրիգորյանի հետ միասին նաեւ օրինագծի համահեղինակ Է: Նրա կարծիքով՝ օրինագիծը պետք Է շատ ավելի լայնորեն մեկնաբանվի. դրանում խոսքը ոչ միայն հայերի ցեղասպանությունը ժխտելու, այլեւ այլատյացության եւ ռասիզմի համար պատիժ սահմանելու մասին Է:
Հարկ Է նշել, որ օրինագիծը հերթական անգամ դժվարին երկընտրանքի առջեւ կանգնեցրեց Ստամբուլի հայ համայնքին՝ պաշտպանել Էրդողանի կառավարությանը, թե դեմ հանդես գալ՝ դրանով իսկ իր դեմ ուղղելով հնարավոր բոլոր պատիժները: Թուրքահայերը, ինչպես միշտ, ընտրել են առաջինը եւ դրա համար նրանց մեղադրելն այնքան Էլ ճիշտ չԷ: Սակայն պետք Է հիշել, որ երիտթուրքերի նկատմամբ հենց նման բարեհոգությունն Էր, որ բերեց Օսմանյան կայսրության մեկուկես միլիոն հայերի բնաջնջմանը: 1915 թվականի թուրքական խորհրդարանի պատգամավորները զարմանալի հանգստությամբ նստած Էին Ստամբուլում՝ նույնիսկ չկասկածելով, թե ինչ Է իրենց սպասում, եւ բոլոր նախազգուշացնումներին պարզապես ուշադրություն չԷին դարձնում: Կյանքը դաժան գտնվեց նրանց նկատմամբ. նրանք մոռացել Էին, թե իրենց հարազատների հետ ինչ տեղի ունեցավ Աբդուլ Համիդ Երկրորդի ժամանակներում…
Գարո Յալըջը նաեւ վստահ Է, որ օրինագիծն ուղղված չԷ խոսքի ազատության դեմ, այլ ընդամենը հասարակական կարգը պահպանելու նպատակ ունի: Նա հիշեցնում Է, որ հունվարին Ֆրանսիայի քաղաքներից մեկում թուրքերը մտադրվել Էին հանրահավաք անցկացնել ի պաշտպանության Հրանտ Դինքին սպանողների, սակայն ոստիկանությունը թույլ չտվեց այն, որպեսզի  հասարակության զայրույթի տեղիք չտա: Ի դեպ, երբ անցյալ տարի Ֆրանսիայում փարանջա եւ հիջաբ կրելու արգելք սահմանվեց, Թուրքիան շատ անտարբեր գտնվեց այդ օրենքի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Եվրամիության Խորհուրդը 2008 թվականի նոյեմբերի 28-ին ընդունեց քրեական իրավունքի միջոցով ռասիզմի եւ այլատյացության որոշակի ձեւերի ու դրսեւորումների դեմ պայքարի 2008/913/JAI շրջանակային որոշումը: Որոշման առաջին իսկ հոդվածում ասված Է, թե հատկապես ինչն Է ենթակա քրեական պատասխանատվության: Դրա բովանդակությունից հետեւում Է, որ օրինագիծն ընդունվել Է Եվրոպայում գործող որոշումների հիման վրա:
Ինչ վերաբերում Է Թուրքիայի կառավարության գործողություններին, ապա Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանը ցանկանում Է իր երկրի բնակչությանը տրամադրել Ֆրանսիայի դեմ, ինչպես որ դա նա արդեն արել Է Իսրայելի նկատմամբ: Նաեւ հասկանալի Է, եւ մենք քանիցս խոսել ենք այդ մասին, ժխտելով Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյա ժողովուրդների ցեղասպանությունները, Թուրքիան չի կարողանա դառնալ Եվրամիության անդամ: Դա միանշանակ Է: Ճիշտ Է, Ֆրանսիայում թուրքերն ավելի շատ են, քան հայերը, բայց նրանք, համաշխարհային ճանաշում ունեցող շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի դիպուկ արտահայտությամբ՝ թուրք են մնում: «Մենք հարյուր տոկոսով ֆրանսիացիներ ենք, ցույց տվեք մեզ՝ կան արդյոք թուրքեր, որոնք զոհվել են այս երկրի համար: Բայց Հայաստանը միշտ մեր սրտում Է»,-ասել Է Ազնավուրը:
Դրա հետ ֆրանսիացի քաղաքական գործիչը շատ խիստ Է արտահայտվել Էրդողանի մասին, ընդգծելով, որ թուրքերն արժանի են ավելի լավ առաջնորդի: Նրա խոսքով՝ Էրդողանը կարծում Է, թե ինքը ֆուտբոլային խաղի մեջ Է՝ խոսելով նախագահ Սարկոզիի մասին, եւ փորձում Է օրինականացնել ցեղասպանությունը: «Ես պարզապես ցանկանում եմ ասել նրան. «Պարոն Էրդողան, դուք ձեր մտավորականներին, ինչպես, օրինակ, Ռագիփ Զարաքօլուին բանտում եք պահում, դուք ոչնչացնում եք քրդերին, դուք 301 –րդ հոդվածն ունեք խոսքի եւ կարծիքների ազատության դեմ եւ, եկեք, չխոսենք Հրանտ Դինքի սպանության մասին…»,-ընդգծել Է Յալըջը: Նա վստահ Է, որ Թուրքիան երբեք արիություն չի ունենա հետ նայելու եւ ազնվորեն վերանայելու իր պատմությունը, մինչդեռ հարյուր տարվա ուրացումից հետո թե թուրքերը, թե հայերը արժանի են դրան:
Ինչ-որ առումով գուցեեւ ճիշտ Է թուրքական ծագում ունեցող ֆրանսահայը: Բայց հայերը հաստատ արժանի չեն, որ հարյուր տարի անց իրենց ողբերգությունը դառնա քաղաքական սակարկության եւ շահարկումների առարկա:

Армяне не заслужили, чтобы через 100 лет их трагедия стала предметом политического торга и спекуляций
Армяне не заслужили, чтобы через 100 лет их трагедия стала предметом политического
торга и спекуляций
Чем ближе становится день вынесения вердикта Конституционного Совета Франции о соответствии Конституции Пятой республики законопроекта о криминализации за отрицание геноцидов, в том числе и Геноцида армян, тем активнее заинтересованные стороны обсуждают этот вопрос и почти гадают на кофейной гуще: пройдет или не пройдет законопроект через КС. Позиция Турции остается прежней, однако она все больше и больше остается одна в своем нежелании видеть очевидное. В последнем номере The Armenian Weekly было опубликовано интервью советника автора законопроекта Валери Буайе, Гаро Ялыджа, который родился в Турции, но потом был вынужден уехать во Францию и сейчас является членом партии Саркози «Союз за народное движение» (UMP). Ялыдж является вместе с марсельским адвокатом Григоряном также соавтором законопроекта.
По его мнению, законопроект надо трактовать намного шире: в нем идет речь о наказании не только за отрицание  Геноцида армян, но и против ксенофобии и расизма. Правда, надо заметить, что законопроект в очередной раз поставил армянскую общину Стамбула перед сложной дилеммой – или поддержать правительство Эрдогана, или выступить против, навлекая этим самым на себя все мыслимые кары. Армяне Турции, как всегда выбрали первое и обвинять их в этом не очень корректно. Однако следует вспомнить, что именно такое благодушие к младотуркам привело к уничтожению полутора миллионов армян Османской империи. Депутаты турецкого парламента 1915 года с удивительным спокойствием сидели в Стамбуле, даже не подозревая, что их ждет и на все предупреждения просто не обращали внимания. Жизнь жестоко обошлась с ними, они забыли, что случилось  с их родными во времена Абдул Гамида II…
Гаро Ялдыдж также уверен, что законопроект не направлен против свободы слова, а всего лишь на поддержание общественного порядка и напоминает, что в январе в одном из французских городов турки намеревались провести митинг в защиту убийц Гранта Динка, однако полиция не разрешила его, дабы не возмущать общество. Кстати, когда в прошлом году во Франции был введен запрет на ношение паранджи и никаба, Турция отнеслась к этому закону весьма равнодушно.
Напомним, что Советом ЕС 28 ноября 2008 года было принято рамочное решение 2008/913/JAI по борьбе с определенными формами и проявлениями расизма и ксенофобии посредством уголовного права. В первой же статье решения говорится, что именно подлежит уголовной ответственности: преднамеренное поведение или публично попустительство, отрицание преступления геноцида, преступлений против человечности и военные преступления, как они определены в статьях 6, 7, и 8 Статута Международного уголовного суда, направленное против группы лиц или члена такой группы, определенной по признаку расы, цвета кожи, религии, происхождения, национального или этнического происхождения. Статья 3 утверждает, что каждое государство-член принимает необходимые меры для обеспечения того, что поведение, упомянутое в статье 1, подлежит  уголовному наказанию от 1 до 3 лет лишения свободы. Следовательно, законопроект принят на основании действующих в Европе решений.
Что касается действий турецкого правительства, то Реджеп Тайип Эрдоган хочет настроить свое население против Франции, как он это уже сделал в отношении Израиля. Также понятно, и мы не раз говорили об этом, отрицания Геноцид христианских народов в Османской империи, Турция не сможет стать членом ЕС. Это однозначно. Правда, турок во Франции больше чем армян, но они, по выражению всемирно известного шансонье Шарля Азнавура, остаются турками. «Мы на 100% французы. Покажите нам, есть ли турки, которые погибли за эту страну. Но Армения всегда в нашем сердце», - сказал Азнавур.
Вместе с тем, французский политик весьма жестко отозвался об Эрдогане, подчеркнув, что турки заслуживает лучшего лидера, который  думает, что он на футбольном матче, говоря о президенте Саркози, и пытается узаконить геноцид.  «Я просто хочу сказать ему: "Мистер Эрдоган, вы держите ваших интеллектуалов, таких как Рагип Зараколу в тюрьме, вы уничтожаете курдов, у вас есть 301 статья против свободы слова и выражения,  и давайте не говорить об убийстве Гранта Динка…», - подчеркнул Ялыдж. Он уверен, что  Турция никогда не будет иметь мужество, чтобы взглянуть назад и пересмотреть свою историю честно, потому что сто лет отказа достаточны, ни турки, ни армяне заслужили это.
Может в чем-то и прав французский армянин турецкого происхождения. Но армяне точно не заслужили, чтобы через 100 лет их трагедия стала предметом политического торга и спекуляций.