Պաղեստինա-իսրայելական բանակցային գործընթացի հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմը 2009-2010 թթ. զգալի ջանքեր է գործադրել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու համար: Ամերիկյան կողմի ջանքերը, սակայն, առայժմ լուրջ արդյունքի չեն հանգեցրել: 2010 թ. սեպտեմբերին մեկնարկած իսրայելա-պաղեստինյան ուղղակի բանակցությունները կարճ ժամանակ անց ընդհատվեցին, քանի որ, չնայած ամերիկյան կողմի համառ պահանջներին, Իսրայելի իշխանությունները հրաժարվեցին երկարաձգել Արեւմտյան Ափում Իսրայելի կողմից իրականացվող բնակարանաշինության տասնամյսա սառեցման որոշման ժամկետը: Իրենց հերթին պաղեստինյան ինքնավարության ներկայացուցիչները հրաժարվեցին շարունակել բանակցությունները իրականցվող բնակարանաշինության պայմաններում: 2010 թ. վերջից բանակցային գործընթացը փաստացի դադարել էր, ինչն իրավիճակի հետագա ապակայունացման լուրջ վտանգ է պարունակում: Խնդրի կարգավորման շուրջ ստեղծված փակուղու մասին էր վկայում նաեւ 2011 թ. մայիսի 13-ին Մերձավոր Արեւելքում ԱՄՆ բանագնաց Ջորջ Միթչելի հրաժարականը:
2011 թ. Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող իրադարձությունները եւս մեկ անգամ ապացուցեցին տարածաշրջանային կայունության բավականաչափ փխրուն բնույթը: Ստեղծված պայմաններում Օբամայի վարչակազմը փորձում է վերակենդանացնել պաղեստինա-իսրայելական բանակցային գործընթացը' այդ քայլը դիտարկելով տարածաշրջանում սեփական ազդեցության ավելացմանն ուղղված գործողությունների համատեքստում:
Պաղեստինա-իսրայելական բանակցային գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու խնդիրը շոշափվում էր Բ. Օբամայի 2011 թ. մայիսի 19-ի ելույթում' նվիրված Մերձավոր Արեւելքում կատարվող իրադարձություններին: Հայտարարելով տարածաշրջանում ժողովրդավարական զարգացումների աջակցության մասին' ԱՄՆ նախագահն անդրադարձավ նաեւ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությանը' ներկայացնելով սեփական տեսակետը կարգավորման հիմնական սկզբունքների վերաբերյալ: Օբաման հայտարարեց, որ կարգավորման միակ ընդունելի տարբերակը բանակցությունների միջոցով երկու անկախ պետությունների ստեղծումն է, ընդ որում ապագա Պաղեստինի եւ Իսրայելի սահմանները պետք է հենվեն մինչ 1967 թ. վեցօրյա պատերազմը գոյություն ունեցող սահմանների վրա, միաժամանակ կողմերը պետք է կատարեն նաեւ տարածքների որոշ փոխանակումներ: ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց, որ բանակցություններում առկա մյուս խնդիրները, այդ թվում' պաղեստինցի փախստականներին եւ Երուսաղեմի վերջնական կարգավիճակին առնչվող հարցերը, պետք է քննարկվեն տարածքների եւ անվտանգության խնդիրների կարգավորումից հետո: Օբաման նաեւ քննադատեց Պաղեստինի անկախության ճանաչման խնդիրը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում բարձրացնելու մտադրությունը' նշելով, որ հարցը կարող է կարգավորվել բացառապես երկկողմ բանակցությունների շնորհիվ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա:
2011 թ. մայիսի 20-ին Օբաման Վաշինգտոնում հանդիպեց Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ' մի շարք հարցերի հետ միասին քննարկելով նաեւ պաղեստինա-իսրայելական բանակցային գործընթացի վերսկսման հնարավորությունը: Իսրայելի վարչապետը, սակայն, բավական կոշտ արձագանքեց կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ Օբամայի տեսակետներին: Հայտարարելով, որ Իսրայելը պատրաստ է խաղաղության հաստատմանը, նա շեշտեց, որ կայուն ու երկարատեւ խաղաղության հաստատումը հնարավոր է բացառապես իրատեսական սկզբունքների ներկայացման դեպքում: Նեթանյահուն նշեց, որ Իսրայելը երբեք չի համաձայնվի վերադառնալ 1967 թ. սահմաններին, քանի որ դրանք պաշտպանել հնարավոր չէ, եւ այդ քայլն ուղղակիորեն կվտանգի Իսրայելի անվտանգային ռազմավարական շահերը: Նեթանյահուն նաեւ նշեց, որ Իսրայելը բացառում է պաղեստինյան փախստականների վերադարձը Իսրայել' փոխարենը առաջարկելով այդ փախստականներին բնակեցնել ապագա անկախ Պաղեստինի տարածքում:
Իսրայելի եւ Պաղեստինի միջեւ բանակցությունների վերսկսման համար խոչընդոտ է ծառայում նաեւ 2011 թ. մայիսի 4-ին Կահիրեում ՀԱՄԱՍ-ի եւ ՖԱԹԱՀ-ի միջեւ ստորագրված համաձայնագիրը, որն ուղղված է պաղեստինյան ինքնավարության երկու հիմնական ուժերի միավորմանը: Համաձայնագիրը նախատեսում է երկու ուժերի ներկայացուցիչներից բաղկացած անցումային կառավարության ձեւավորում, որը մեկ տարվա ընթացում պետք է պայմաններ ստեղծի ինքնավարության տարածքում ընտրությունների կազմակերպման համար: Իսրայելի իշխանություններն արդեն մի քանի անգամ հայտարարել են, որ մտադիր չեն բանակցել պաղեստինյան կառավարության հետ, եթե վերջինիս կազմում ընդգրկվեն Իսրայելի գոյության իրավունքը ժխտող ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչներ: Այս խնդրին 2011 թ. մայիսի 19-ի ելույթում անդրադարձել է նաեւ Օբաման' նշելով, որ ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչների ընդգրկումը պաղեստինյան կառավարության կազմում հավելյալ խնդիրներ է ստեղծում բանակցությունների վերսկսման ճանապարհին:
Պաղեստինա-իսրայելական բանակցությունների վերաբերյալ սեփական տեսակետը Օբաման ներկայացրեց նաեւ 2011 թ. մայիսի 22-ին ԱՄՆ-ի հրեական լոբբինգի առավել ազդեցիկ կազմակերպության' «Ամերիկա-իսրայելյան հանրային հարաբերությունների կոմիտեի» տարեկան համաժողովում ունեցած ելույթում: Այս ելույթը որոշակիորեն տարբերվում էր ընդամենը երեք օր առաջ Պետդեպարտամենտում ունեցած ելույթից: Անդրադառնալով Իսրայելի եւ ապագա անկախ Պաղեստինի սահմանների խնդրին' Օբաման հայտարարեց, որ 1967 թ. սահմանների վերականգնումը միաժամանակյա տարածքային փոխանակումների իրականացմամբ ենթադրում է, որ երկու պետությունների նոր սահմանները տարբերվելու են 1967 թ. սահմաններից, իսկ տարբերությունների չափը եւ բնույթը որոշվելու է բանակցությունների ընթացքում, որտեղ անպայման պետք է հաշվի առնվեն 44 տարիների ընթացքում արձանագրված փոփոխությունները: Միաժամանակ Օբաման նշեց, որ ներկայումս Իսրայելի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում բնակվող պաղեստինցիների ժողովրդագրական աճի բարձր տեմպերի հետեւանքով արդեն կարճ ժամանակ անց Իսրայելը լուրջ խնդիրների առջեւ կկանգնի պետության հրեական բնույթը պահպանելու հարցում:
Արաբա-իսրայելական բանակցությունների վերաբերյալ Իսրայելի պաշտոնական տեսակետը Բենիամին Նեթանյահուն ներկայացրեց նաեւ 2011 թ. մայիսի 24-ին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի երկու պալատների ներկայացուցիչների առջեւ ունեցած ելույթում: Նեթանյահուն եւս մեկ անգամ հայտարարեց, որ Իսրայելը երբեք չի համաձայնվի վերադառնալ 1967 թ. սահմաններին եւ Իսրայելի տարածք ընդունել պաղեստինցի փախստականներին ու նրանց ժառանգներին: Իսրայելի վարչապետն անդրադարձավ նաեւ Երուսաղեմի պատկանելիության խնդրին' շեշտելով, որ քաղաքն այլեւս երբեք մասերի չի բաժանվելու եւ շարունակելու է լինել Իսրայելի մայրաքաղաք: Նեթանյահուն նաեւ հայտարարեց, որ Իսրայելի անվտանգությունը պահանջում է ապագա պաղեստինյան պետության լիակատար ապառազմականացում:
Նեթանյահուի ելույթը մի քանի տասնյակ անգամ ընդհատվեց ծափահարություններով, ինչը ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում հրեական լոբբինգի ունեցած հսկայական ազդեցության վկայությունն է: Ակնհայտ է, որ նախագահ Օբամայի համար այդ պայմաններում շատ դժվար կլինի ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա: ԱՄՆ-ում արդեն փաստացի մեկնարկել է 2012 թ. նախագահական ընտրարշավը, ինչը հավելյալ խնդիրներ է ստեղծում Օբամայի վարչակազմի համար:
Պաղեստինյան ինքնավարության ներկայացուցիչներն իրենց հերթին սուր քննադատության ենթարկեցին Իսրայելի վարչապետի ելույթը ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում' հայտարարելով, որ Իսրայելը պատրաստ չէ փոխզիջումային լուծման եւ Նեթանյահուի կողմից առաջ քաշված պայմաններն անընդունելի են Պաղեստինի համար:
Բանակցային գործընթացի վերսկսմանը կարող է լրջորեն խոչընդոտել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում 2011 թ. սեպտեմբերին 1967 թ. սահմաններում անկախ Պաղեստինի ճանաչման եւ Պաղեստինի' ՄԱԿ-ին անդամակցության խնդրի բարձրացումը: 2011 թ. մայիսի 28-ին այդ նախաձեռնության պաշտպանությամբ հանդես է եկել Արաբական պետությունների լիգան: Պաղեստինյան ինքնավարության ղեկավար Մահմուդ Աբասը հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի կողմից Պաղեստինի անկախության ճանաչումը ստեղծված պայմաններում փակուղային իրավիճակից դուրս գալու միակ ելքն է, քանի որ Նեթանյահուի' ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում ունեցած ելույթը վկայում է, որ Իսրայելը պատրաստ չէ խաղաղության հաստատմանը:
Ամենայն հավանականությամբ, Օբամայի վարչակազմն առաջիկա ամիսներին կշարունակի կողմերի դիրքորոշումների մերձեցմանն ուղղված քաղաքականությունը' փորձելով հասնել բանակցությունների վերսկսմանը եւ դրանով իսկ խուսափել սեպտեմբերին ՄԱԿ-ում Պաղեստինի անկախության խնդրի քննարկումից: Միեւնույն ժամանակ, հաշվի առնելով Իսրայելի ներկայիս ղեկավարության կոշտ դիրքորոշումը' բանակցությունների նոր փուլի մեկնարկի հավանականությունը բավական փոքր է:

Prospects of Palestinian-Israeli negotiation process
The US President Barack Obama's Administration has exerted noticeable efforts in 2009-2010 for registering progress in the Palestinian-Israeli conflict settlement process. The efforts of the US party have not though brought up serious results. The direct negotiations between Israel and Palestine launched in September 2010 were interrupted after a while as irrespective of the stubborn demands of the American side the Israeli authorities refused to prolong the time of the decision of 10-month long freezing of the apartment construction implemented by Israel in the Western Coast. In their turn, the representatives of Palestinian autonomy refused to continue the negotiations in conditions of continuation of the apartment building. From late 2010 the negotiations stopped de facto and it contains a serious danger of further destabilization. The resignation of US special envoy George Mitchell May 13, 2011 testified the creation of deadlock in the settlement of the conflict.
The events taking place in the Middle East in 2011 once again proved the fragility of regional stability. In the created conditions, Obama's Administration was trying to revive the Palestinian-Israeli negotiation process, viewing this step in the pre-context of increase of its own influence in the region.
The issue of registering progress in the Palestinian-Israeli negotiations was touched upon at the May 19, 2011 speech of Obama dedicated to the events taking place in the Middle East. Announcing about the assistance to the democratic developments in the region, the US president referred to the Palestinian-Israeli conflict, presenting his own view over the basic principles of its regulation. Obama stated that the only acceptable way of the conflict settlement is the creation of two independent states, by the way the borders of Palestine and Israel should be based on the borders existing before the 6-day war in 1967, at the same time the parties must exchange certain territories.
The US President stated that the other issues in the negotiations, including the ones connected with the Palestinian refugees and final status of Jerusalem must be discussed after the settlement of the issue of territories and safety issues. Obama also criticized the intention of raising the issue of recognition of the Palestinian independence at the UN General Assembly, noting that the issue may be regulated on the basis of arrangements reached through exclusively bilateral negotiations.
May 20, 2011 in Washington Obama met with the Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu and among a number of issues discussed the possibility of resuming the Palestinian-Israeli negotiations.
Prime Minister of Israel, though, roughly reacted on Obama's viewpoints over principles of the conflict settlement. Stating that Israel is ready for the establishment of peace, he noted that the establishment of stable and long-lasting peace is possible in case of presenting exclusively realistic principles. Netanyahu noted that Israel will never agree to return to the 1967 borders as it is impossible to defend them and this step will directly endanger the strategic interests of Israel. He also noted that Israel excludes the return of Palestinian refugees to Israel, instead suggesting them negotiate in the territory of the future independent Palestine.
The obstacle for resuming the negotiations between Israel and Palestine is also the agreement signed May 4, 2011 in Cairo between HAMAS and FATAH aimed at unification of two main forces of Palestine. The agreement also intended formation of transition government, which in one year must have created conditions for organization of elections in the territory of autonomy.
The Israeli authorities have many times stated that they are not going to negotiate with the government of Palestine if the latter includes representatives of HAMAS who are denying the right of existence of Israel. This issue was touched upon by the US President Obama at the May 19, 2011 speech, noting that the engagement of representatives of HAMAS in the government of Palestine creates additional issues on the way of resuming the talks.
The own viewpoint on Palestinian-Israeli talks was expressed at the May 22, 2011 in the speech delivered at the "American-Israeli Public Relations Committee's" annual congress. This speech in certain way differed from the one voiced three days earlier in the Department of State. Referring to the issue on the borders of future and free Palestine and Israel, Obama stated that the restoration of the 1967 borders, with the simultaneous exchange of territories, supposes that the new borders of the two states will differ from the borders of 1967 and the number of differences and the nature will be decided at the negotiations, during which the changes registered during the 44 years will be taken into consideration.
At the same time Obama noted that currently in the territories that are under the control of Israel as a result of high tempo of growth of the Palestinian population, Israel will face serious issues in preserving the Jewish nature in Israel.
The official position of Israel over the Arab-Israeli negotiations was presented by Benjamin Netanyahu in his speech May 24, 2011 in the US Congress. Netanyahu once again stated that Israel will never agree to return to the 1967 borders and accept the Palestinian refugees and their heirs in the territory of Israel. The prime minister of Israel referred to the issue of belonging of Jerusalem, pointing out that the town will never be divided into parts and will continue being the capital of Israel. Netanyahu also stated that the security of Israel demands full disarmament of the future Palestinian state. The speech of Netanyahu was several times interrupted with applauses which testified the huge impact of the Jewish lobby in the US Congress. It is obvious that in these conditions it will be difficult for President Obama to exert pressure on Israel. The presidential election campaign for 2012 has already launched in the United States which creates additional issues for Obama's Administration.
The representatives of the Palestinian autonomy strictly criticized the speech of the prime minister of Israel in the US Congress, stating that Israel is not ready for settlement with mutual concessions and the conditions forwarded by Netanyahu are unacceptable for Palestine.
The voicing of the recognition of independent Palestine and its membership to UN at the UN General Assembly may seriously impede the process of negotiations. May 28, 2011 League of Arab States defended the initiative. Head of the Palestinian autonomy Mahmud Abas stated that the recognition of independence of Palestine by the UN in created conditions was the only way out from the deadlock as the speech of Netanyahu at the US Congress testifies that Israel is not ready for the establishment of peace.
More probably Obama's Administration in the coming months will continue exerting efforts for resuming the negotiations and with it preventing the discussion of the issue of Palestine's independence at the UN. At the same time, taking into consideration the tough position of the current leadership of Israel, the possibility of launch of the new phase of negotiations is rather small.