Ֆրանսիան վերահաստատում է իր աջակցությունը Հայաստանին․ Գաբրիել Ատալը ելույթ է ունեցել Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառմանը
Ֆրանսիան վերահաստատում է իր աջակցությունը Հայաստանին․ Գաբրիել Ատալը
ելույթ է ունեցել Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Ատալը Փարիզում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցի կապակցությամբ անցկացված հիշատակի միջոցառմանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ատալը միջոցառման ժամանակ հանդես է եկել ելույթով, որի տեսագրությունը հրապարակել է X-ի իր էջում։
«Այս հիշարժան պահին, երբ երբեմն ամեն ինչ մեզ դրդում է դադարել հավատալ, ես ուզում եմ հույս տեսնել: Հույս, որովհետև Հայաստանը դիմացել է, նա գրում է իր և իր ժողովրդի ապագան: Խաղաղության և համերաշխության հույս եմ ուզում հայտնել, որովհետև մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, և, չնայած կորուստներին, երբեք չենք հանձնվում: Հույս, որ ժողովրդավարության, հանդուրժողականության և ազատության մեր ընդհանուր արժեքները կհաղթեն: Հայաստանը վերապրել է դրամաներ, արցունքներ, հարձակումներ»,- իր ելույթում նշել է նա և հավելել, որ ապրիլի 24-ին Ֆրանսիան հարգանքի տուրք է մատուցում խոշտանգված ժողովրդին։
438077759_458570363359822_920141613217177636_n.jpg (567 KB)
Տեսանյութին կից արված գրառմամբ՝ Ատալը նշել է, որ Ֆրանսիան վերահաստատում է իր աջակցությունը Հայաստանին խաղաղության և իր սահմանների նկատմամբ հարգանքի համար մղվող պայքարում։
Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանատունը ևս միջոցառման մասին հաղորդագրություն է տարածել։
«Ապրիլի 24-ին Հայաստանի էսպլանադում՝ Կոմիտասի վարդապետի արձանի առջև, տեղի ունեցավ ֆրանսահայ համայնքի ամենամյա հավաքը և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրքի մատուցման պետական արարողությունը։
Միջոցառումը սկսվեց ծաղկեպսակների զետեղման պաշտոնական արարողությամբ, որի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի անունից Կոմիտասի արձանի առջև ծաղկեպսակ խոնարհեց Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Ատալը, Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի անունից՝ Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Բրունո Ռըտայոն, Իլ-դը-Ֆրանս ռեգիոնի նախագահ Վալերի Պեկրեսը, Օ-դը-Ֆրանս ռեգիոնի նախագահ Քզավիե Բերտրանը, Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահները։ Ծաղկեպսակներ զետեղվեցին նաև Ֆրանսիայում գործող հայկական և ազգային այլ համայնքներ ներկայացանող բազմաթիվ կազմակերպությունների անունից։
Հաջորդիվ, ֆրանսահայ համայնքին ուղղված ելույթներով հանդես եկան CCAF-ի համանախագահները, Իլ-դը-Ֆրանս ռեգիոնի նախագահ Վալերի Պեկրեսը, Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն և Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Ատալը։
Միջոցառման պատվավոր հյուրերի շարքում էին տասնյակ ֆրանսիացի պաշտոնյաներ՝ Ֆրանսիայի կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, սենատորներ, Եվրոպական խորհրդարանի անդամներ, ռեգիոների և դեպարտամենտների նախագահներ, քաղաքապետեր, ինչպես նաև՝ Ֆրանսիայում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններ։
Արարողության ավարտից հետո տեղի ունեցավ ավանդական երթը՝ հազարավոր ֆրանսահայերի մասնակցությամբ»,- ասված է դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ։

Франция подтверждает свою поддержку Армении: Габриэль Атталь выступил на мероприятии в память Геноцида армян
Премьер-министр Франции Габриэль Атталь в Париже принял участие в памятном мероприятии, посвященном 109-й годовщине Геноцида армян.
Как передает «Арменпресс», Атталь выступил на мероприятии с речью, видеоролик которой опубликовал на своей странице в Х.
En ce 24 avril, la France s'incline en hommage à un peuple supplicié.
En ce 24 avril, en ce jour de commémoration du génocide arménien, la France réaffirme son soutien à l’Arménie dans son combat pour la paix et pour le respect de ses frontières. pic.twitter.com/GAhYP75ze0
— Gabriel Attal (@GabrielAttal) April 24, 2024
«В этот памятный момент, когда перестаешь верить во все, я хочу видеть надежду. Надежду, потому что Армения выстояла, она пишет свое будущее себе и будущее своего народа. Я хочу выразить надежду на мир и солидарность, потому что мы работаем в этом направлении и, несмотря на потери, никогда не сдаемся. Надеюсь, что наши общие ценности демократии, толерантности и свободы возобладают. Армения достаточно пережила драм, слез, нападений», - сказал он в своем выступлении и добавил, что 24 апреля Франция отдает дань памяти всем замученным людям.
Он отметил, что Франция подтверждает свою поддержку Армении в ее борьбе за мир и уважение ее границ.
Посольство Армении во Франции также распространило сообщение о мероприятии.
«24 апреля на эспланаде Армении, перед памятником вардапету Комитасу, состоялось ежегодное собрание армянской общины Франции и государственная церемония поминания жертв Геноцида армян.
Церемонии началась с возложения венков. Премьер-министр Франции Габриэль Атталь от имени президента Франции Эммануэля Макрона возложил венок к памятнику Комитаса. Были возложены венки от имени многих организаций, представляющих армянские и другие национальные общины, действующие во Франции.
После выступили сопредседатели CCAF, председаыель регионального совета Иль-де-Франс Валери Пекрес, мэр Парижа Анн Идальго и премьер-министр Франции Габриэль Атталь.
Среди почетных гостей мероприятия были десятки французских чиновников: члены французского правительства, депутаты, сенаторы, члены Европарламента, президенты регионов и департаментов, мэры, а также иностранные послы, аккредитованные во Франции.
После церемонии состоялось традиционное шествие с участием тысяч армян Франции», - говорится в сообщении посольства.