Ամստերդամի քաղաքապետը կոչ է արել կարգավորել կոկաինի և էքստազիի վաճառքը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամստերդամի քաղաքապետ Ֆեմկե Հալսեման կարծում է, որ կոկաինի և էքստազիի նման թունդ թմրանյութերի վաճառքը պետք է կարգավորվի որպես թմրամիջոցների առևտրի դեմ պայքարի միակ միջոց։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Կարծում եմ, որ հոգեմետ որոշ միջոցներ վտանգավոր են, ուստի խելամիտ կլինի նվազեցնել թմրամիջոցների օգտագործումը: Այնուամենայնիվ, ես նաև նկատում եմ, որ այն, ինչ մենք անում ենք, չի օգնում։ Պետք է մտածենք թմրամիջոցների կարգավորման ավելի լավ ուղիների մասին»,- ասել է Ամստերդամի քաղաքապետը։
Նրա խոսքով՝ վերահսկողության ներկայիս մեթոդները ոչ մի ազդեցություն չեն ունեցել, կոկաինի փողոցային գինը մնացել է նույնը։
«Հեգնական չէ՞, որ թմրանյութերի առևտուրը թողնում ենք հանցագործներին և չենք փորձում ճանապարհ գտնել քաղաքակիրթ շուկա ստեղծելու համար», - նշել է Հալսեման։
Նա հավելել է, որ կոկաինի շրջանառությունը կարգավորվող շուկայի տարբերակով  կարելի է մտածել նաև էքստազիի շուկա ստեղծելու մասին:

Мэр Амстердама призвала регулировать продажу кокаина и экстази
Мэр Амстердама Фемке Халсема считает, что продажа тяжелых наркотиков, таких как кокаин и экстази, должна регулироваться, это единственный способ борьбы с наркоторговлей.
"Я думаю, что некоторые наркотики опасны, и я также считаю, что было бы разумно сократить употребление наркотиков. Однако я также замечаю, что то, как мы это делаем, не помогает… нам нужно подумать о более эффективных способах регулирования наркотиков", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, заявила Халсема в интервью агентству Франс Пресс.
По ее словам, нынешние методы борьбы не оказали никакого эффекта, уличная цена на кокаин осталась прежней.
"Разве не нелепо то, что мы оставляем наркоторговлю преступникам и не пытаемся найти способ создать цивилизованный рынок?" - заметила мэр Амстердама.
Халсема отметила, что наряду с регулируемым рынком кокаина она могла бы также рассмотреть и создание рынка сбыта экстази.