«Նոր գիրք»-14/24. Հարությունյան, Բաքման, Ստիվենսոն, Տուրկոնի, Դայմոնդ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին:
Հարություն Հարությունյան, «Կամք, միտք և Մարգարիտա»
kamq.jpg (207 KB)
Այս ինքնակենսագրական պատմվածքը գրված է որպես օրինակ բոլոր նրանց համար, ովքեր փնտրում են կամքի ուժի դրսևորման, մտքի ձևավորման և սիրով ապրելու ճանապարհները: Հեղ․ հրատ։
Ֆրեդրիկ Բաքման, «Տատիկս բարևում է և ասում` կներեք»
tatiks.jpg (152 KB)
Էլզան յոթ տարեկան է և տարբերվում է շրջապատի մյուս երեխաներից: Օրինակ՝ փեյնթբոլի հրացանով պատշգամբից կրակում է անծանոթ մարդկանց ուղղությամբ: Ու դա անում է իր տարեց ու մի քիչ էլ ցնդած տատիկի հետ, որն Էլզայի միակ ու լավագույն ընկերն է: Էլզան գիշերը ապաստան է գտնում իր տատիկի պատմություններում, որտեղ բոլորն իրարից տարբերվում են, և ոչ ոք ստիպված չէ նորմալ լինել:
Տատիկի մահից հետո նրանից մնում է նամակների մի հաստ տրցակ, որոնցում նա ներողություն է խնդրում բոլորից, որոնց վնասել է կամ վիրավորել: Այդ պահից էլ սկսվում է Էլզայի ամենամեծ արկածը: Տատիկի նամակների միջոցով աղջիկը ծանոթանում է հարբեցողներով, հրեշներով, կատաղած շներով ևծերունիներով լի բազմաբնակարան շենքի բնակիչների հետ: Այստեղ էլ Էլզայն բացահայտում է իր մանկության հեքիաթների ու արքունիքների մեծագույն գաղտնիքները:
Այս պատմությունը կյանքի, մահի և մարդու համար շատ կարևոր հատկության՝ մյուսներից տարբերվելու ձգտման մասին է: Թարգմանիչ՝ Աշխեն Բախչինյան։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը։
Սըր Ստիվ Ստիվենսոն, Ստեֆանո Տուրկոնի, «Ագաթա Միստերի: Փարավոնի առեղծվածը»
agata.jpg (589 KB)
Եգիպտոս, Արքաների հովիտ: Հնէաբանների խումբը պատրաստվում է բացահայտելու մի առեղծվածային փարավոնի շիրիմը: Սա կարող է հեղափոխական հայտնագործություն լինել... Ցավոք, շիրիմը գտնելու ցուցումներով խիստ արժեքավոր տախտակը գողացել են: Այս գլուխկոտրուկը ի զորու են լուծելու միայն նորաթուխ դետեկտիվներ Ագաթա և Լարի Միստերիները: Իհարկե, մեր հերոսները դետեկտիվ պատմությունների սիրահար են: Արկածախնդիր ճամփորդությունների ժամանակ նրանց ուղեկցում են ծառայապետ միստր Քենթը և սիբիրյան կատու Ուոթսոնը: Գիրքը լույս է ընծայել «Զանգակ»-ը։
Ջարեդ Դայմոնդ, «Ճգնաժամ: Ճգնաժամի մեջ գտնվող երկրների շրջադարձային պահերը»
chgnajam.jpg (213 KB)
Ինչ է ճգնաժամը: Ինչու են որոշ երկրներ հաջողությամբ հաղթահարում դրա հետևանքները, իսկ մյուսները՝ ոչ: Եվ որն է հաղթահարման մեխանիզմը: Ինչպես են վեց երկիր՝ Ճապոնիան, Ֆինլանդիան, Չիլին, Ինդոնեզիան, Գերմանիան և Ավստրալիան, հայտնվել ճգնաժամային իրավիճակում, և ինչպես են ելք գտել դրանից: Ճգնաժամեր եղել են և կլինեն միշտ... Ո՞ր երկիրն Է հաջորդը. կրկին Ճապո՞նիա, թե՞ ԱՄՆ: Կամ գուցե ամբողջ աշխա՞րհը: Թարգմանությունն անգլերենից՝ Սյուզան Սիմոնյանի: Խմբագիր՝ Նելլի Հայրապետյան: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:

“Новая книга” - 14/24: Арутюн Арутюнян, Фредрик Бакман, Стив Стивенсон, Джаред Даймонд
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник  «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил четыре примечательных произведения по 4 категориям, изданных разными издательствами в конце 2023 и в начале 2024 года, и уже переданных на суд читателей.
Арутюн Арутюнян: “Сила воли, мысль и Маргарита”
Это автобиографическое повествование, написанное в форме образца для всех, кто ищет пути проявления силы воли, формирования своих мыслей и жизни в любви; Авторское издание.
Фредрик Бакман: “Бабушка велела кланятся и передать, что просит прощения”
Эльзе семь лет, и она отличается от других детей. Например, стреляет из пейнтбольного ружья по незнакомцам с балкона. И делает она это вместе со своей старой и немного эксцентричной бабушкой, единственной и лучшей подругой Эльзы.
После смерти бабушки у нее осталась толстая стопка писем, в которых она извиняется перед всеми, кому причинила когда-то вред или обидела. С этого момента начинается величайшее приключение Эльзы. Письма бабушки знакомят девочку с жильцами многоквартирного дома. Эльза открывает величайшие тайны своих детских историй.
Эта история о жизни, о смерти и очень важном человеческом качестве - стремлении не походить на других. Перевод: Ашхен Бахчинян; Издательство:Newmag”.
Сэр Стив Стивенсон: “Агата Мистери. Загадка фараона”
Египет, Долина царей. Группа археологов ищет гробницу загадочного фараона. Что могло бы стать революционным открытием. К сожалению, была украдена ценнейшая табличка с подсказками как, найти гробницу. И только новоявлянные детективы Агата и Ларри Мистери смогут раскрыть эту загадку. Издательство: “Зангак”.
Джаред Даймонд: “Кризис. Каков механизм преоодоления кризиса”
Что такое кризис? Почему одни страны успешно справляются с его последствиями, а другие нет? И каков механизм его преодоления? Как шесть стран - Япония, Финляндия, Чили, Индонезия, Германия и Австралия оказались в кризисе и как они из него вышли. Кризисы были и будут всегда. Какая страна может быть следующей? Вновь - Япония, или США? Или, может быть, весь мир? Перевод с английского: Сюзан Симоньян; Редактор: Нелли Айрапетян; Издательство: “Антарес”.