Անահիտ աստվածուհու բրոնզե արձանից պահպանված գլուխը և ձեռքը Հայաստանում կցուցադրվեն սեպտեմբերի 21-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական թանգարանում պահվող Անահիտ աստվածուհու բրոնզե արձանից պահպանված գլուխը և ձեռքը Հայաստանի պատմության թանգարանում կցուցադրվեն սեպտեմբերի 21-ից՝ «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» խորագրով մեծածավալ միջազգային ցուցադրության շրջանակում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բրիտանական թանգարանը և Հայաստանի պատմության թանգարանը ստորագրեցին բացառիկ ցուցանմուշի փոխառության պայմանագիրը: Ժամանակավոր ցուցադրությունը Հայաստանում կտևի վեց ամիս:
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը նշեց, որ ցուցահանդեսին կներկայացվի Հայաստանի պատմության թանգարանի հարուստ հավաքածուներից մայր աստվածությանը վերաբերող նշանակալի ընտրանի՝ սկսած հնագույն ժամանակներից մինչև Քրիստոնեություն և մեր օրերը:
«Նշեմ, որ Հայաստանի պատմության թանգարանը նախկինում համագործակցել է Բրիտանական թանգարանի հետ և իր հավաքածուները ժամանակավոր փոխառության տրամադրել տարբեր միջազգային ցուցահանդեսների շրջանակներում։ Շատ հետաքրքիր է, որ այդ նմուշներից մեկն էլ համադրվել է   Անահիտ աստվածուհու բրոնզե արձանից պահպանված գլխի ու ձեռքի հետ, որից անմիջապես հետո էլ ծնվել է այն գաղափարը, որ տեղի ունենա նաև հակառակը, այսինքն` կիսանդրիի գլուխը և ձեռքը ցուցադրվի մեր երկրում: Այս հեղինակավոր թանգարանից Հայաստանում առաջին անգամ են ցուցադրվելու նմուշներ՝ հատկապես նման խորհրդանշական և հայ ժողովրդի համար հատուկ նշանակություն ունեցող թանգարանային առարկաները»,- ասաց թանգարանի տնօրենը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, կարևորելով այս ցուցադրությունը, նշեց, որ միջազգային մակարդակի մեծածավալ ցուցադրությունը կհետաքրքրի շատերին, քանի որ բոլորը դասագրքերից արդեն իսկ ծանոթ են այդ նմուշներին, իսկ ցուցադրությունը սեփական աչքերով այն տեսնելու բացառիկ հնարավորություն է:
«Կարևոր է նաև նախապես մեծ աշխատանքներ տանել իրազեկելու ուղղությամբ, որպեսզի մեր հանրության տարբեր շերտերը ունենան հնարավորություն այդ օրերին այցելել թանգարան և վայելել ցուցադրությունը: Իհարկե, պետք է կարևորեմ մեր թանգարանների միջև այս միջազգային համագործակցությունը,  որը շարունակական բնույթ է կրում և կրելու»,- ասաց նախարարը:
Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերը, կարևորելով նման համագործակցությունը, նշեց, որ գնահատում են երկու երկրների միջև մշակութային կապերի ամրապնդումը:
«Այս ցուցահանդեսը յուրահատուկ հնարավորություն է տալիս Հայաստանի ժողովրդին ծանոթանալու իր մշակութային ժառանգությանը: Նախատեսվող ցուցադրությունը մեր երկրների միջև մշակութային փոխանակման ծրագրի կարևորագույն մասն է: Այն կառուցված է երկու թանգարանների միջև շատ հզոր համագործակցության վրա, որը սկսվել է անցած տարվանից, երբ Հայաստանի պատմության թանգարանը մի քանի նմուշներ է փոխանցել Բրիտանական թանգարանին»,- նշեց դեսպանը:
Դեսպանը հույս հայտնեց, որ նման համագործակցությունը կնպաստի երկրների միջև երկխոսության զարգացմանը և սահմաններից դուրս մշակութային փոխներգործությանը:
Ցուցադրությունը կյանքի կկոչվի ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանության և ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ:

Голова и рука бронзовой статуи богини Анаит будут выставлены в Армении с 21 сентября
Голова и рука хранящейся в Британском музее бронзовой статуи богини Анаит с 21 сентября будут выставлены в Музее истории Армении в рамках масштабной международной выставки “Богиня-Мать: от Анаит до Марии”.
Как сообщает Арменпресс, Британский музей и Музей истории Армении подписали договор о предоставлении эксклюзивного экспоната в аренду. Временная выставка в Армении продлится шесть месяцев.
Директор Музея истории Армении Давид Погосян отметил, что на выставке будет представлена значительная выборка работ, посвященных материнским божествам, из богатой коллекции Музея истории Армении: от древнейших времен до христианства и наших дней.
"Должен отметить, что Музей истории Армении ранее сотрудничал с Британским музеем и предоставлял свои коллекции во временное пользование в рамках различных международных выставок. Очень интересно, что один из этих образцов был объединен с головой и рукой, сохранившимися от бронзовой статуи богини Анаит, и сразу после этого родилась идея, что нужен и обратный процесс, то есть голова и рука богини Анаит должны быть выставлены в нашей стране. Образцы из этого престижного музея будут выставлены впервые в Армении, особенно такие символические и музейные предметы, имеющие особое значение для армянского народа”, - сказал директор музея.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, подчеркнув важность выставки, отметила, что масштабная выставка международного уровня будет интересна многим, поскольку с этими образцами уже все знакомы по учебникам, а выставка это уникальная возможность увидеть это своими глазами.
“Также важно заранее провести большую информационную работу, чтобы разные слои нашего общества имели возможность посетить музей и насладиться выставкой в ​​эти дни. Конечно, я должна подчеркнуть важность международного сотрудничества между нашими музеями, которое носит постоянный характер и будет продолжаться”, - сказала министр.
Чрезвычайный и Полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джон Галлагер, подчеркнув важность сотрудничества, отметил, что высоко ценит укрепление культурных связей между двумя странами.
“Эта выставка дает народу Армении уникальную возможность узнать о своем культурном наследии. Планируемая выставка является важной частью программы культурного обмена между нашими странами. Он построен на очень тесном сотрудничестве между двумя музеями, которое началось в прошлом году, когда Музей истории Армении предоставил Британскому музею несколько экспонатов”, - отметил посол.
Посол выразил надежду, что такое сотрудничество будет способствовать развитию диалога между странами и культурному взаимодействию за пределами границ.
Выставка будет реализована при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, посольства Армении в Великобритании и посольства Великобритании в Армении.