მარგუს ცაჰკნამ არარატ მირზოიანს სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დანიშვნა მიულოცა
ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მარგუს ცაჰკნამ არარატ მირზოიანს სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დანიშვნა მიულოცა.
„არმენპრესის“ ცნობით, მარგუს ცაჰკნამ ამის შესახებ X-ის საკუთარ მიკრობლოგში დაწერა.
Congratulations, my dear friend @AraratMirzoyan on your reappointment as Armenia’s Foreign Minister!
— Margus Tsahkna (@Tsahkna) August 3, 2026
Looking forward to continuing our close cooperation and further strengthening the partnership between Estonia and Armenia. Wishing you every success. pic.twitter.com/NpusEbNCTb
„ვულოცავ ჩემს კარგ მეგობარ არარატ მირზოიანს სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დანიშვნას. მოუთმენლად ველოდები ჩვენი მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებასა და ესტონეთსა და სომხეთს შორის პარტნიორობის შემდგომ განმტკიცებას. გისურვებთ ყოველგვარ წარმატებას“, - დაწერა ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა.
შეგახსენებთ, რომ სომხეთის მთავრობამ გადადგომის შესახებ განცხადება 2 აგვისტოს წარადგინა, ვინაიდან ამ დღეს დაიწყო სომხეთში 7 ივნისს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების შედეგებით ჩამოყალიბებული პარლამენტის პირველი სესია. სომხეთის კონსტიტუციის თანახმად, ახალი პარლამენტის პირველი სესიის დაწყების დღეს სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობამ გადადგომის განცხადებით უნდა მიმართოს პრეზიდენტს. პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა 2 აგვისტოს მოაწერა ხელი მთავრობის გადადგომის შესახებ განცხადებას, რომელიც პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში გაიგზავნა. პრეზიდენტმა მთავრობის გადადგომა დაამტკიცა, რის შემდეგაც ახლადჩამოყალიბებულ პარლამენტში უმრავლესობის მოპოვებულმა პარტიამ „სამოქალაქო შეთანხმებამ“ პრემიერ-მინისტრის პოსტზე ნიკოლ ფაშინიანის კანდიდატურა წარადგინა. ამის საფუძველზე სომხეთის პრეზიდენტმა ფაშინიანი პრემიერ-მინისტრად ხელახლა დანიშნა.
3 აგვისტოს, პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის წინადადებით, სომხეთის პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა მინისტრები და ვიცე-პრემიერებიც დანიშნა. არარატ მირზოიანი სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დაინიშნა.
ნიკოლ ფაშინიანმა ახალი მთავრობის შემადგენლობა წარადგინა. არარატ მირზოიანი საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დაინიშნა.

Маргус Цахкна поздравил Арарата Мирзояна с переназначением на пост министра иностранных дел Армении
Министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна поздравил Арарата Мирзояна с переназначением на должность министра иностранных дел Армении.
Как сообщает “Арменпресс”, Маргус Цахкна написал это в своем микроблоге в X.
Congratulations, my dear friend @AraratMirzoyan on your reappointment as Armenia’s Foreign Minister! Looking forward to continuing our close cooperation and further strengthening the partnership between Estonia and Armenia. Wishing you every success. pic.twitter.com/NpusEbNCTb
— Margus Tsahkna (@Tsahkna) August 3, 2026
“Поздравляю моего хорошего друга Арарата Мирзояна с переназначением на пост министра иностранных дел Армении. Ожидаю продолжения нашего тесного сотрудничества и дальнейшего укрепления партнерства между Эстонией и Арменией. Желаю Вам всяческих успехов”, - написал министр иностранных дел Эстонии.
Напомним, что правительство Армении подало в отставку 2 августа, так как в этот день началась первая сессия парламента, сформированного по итогам парламентских выборов, состоявшихся в Армении 7 июня. Согласно Конституции Армении, правительство Армении должно подать президенту Республики Армения заявку об отставке в день начала первой сессии нового парламента. Премьер-министр Никол Пашинян подписал отставку правительства Армении 2 августа, которая была направлена в Аппарат президента. Президент утвердил отставку правительства, после чего партия “Гражданский договор”, получившая большинство в новообразованном парламенте, выдвинула Никола Пашиняна на пост премьер-министра, на основании чего президент Республики Армения вновь назначил Пашиняна на пост премьер-министра.
3 августа по предложению премьер-министра Никола Пашиняна президент Республики Армения Ваагн Хачатурян также назначил министров и заместителей премьер-министра. Арарат Мирзоян был вновь назначен на пост министра иностранных дел Республики Армения.