მზად ვართ პასუხი გავცეთ ირანული მხარისთვის საინტერესო ყველა კითხვას - სომხეთის პრემიერ-მინისტრი კვლავ შეეხო TRIPP-ის პროექტს
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის აზრით, სომხეთი მოკრძალებული, პატარა სახელმწიფოა და, როგორც შუამავალს, არ შეუძლია ჰქონდეს ამბიციური განზრახვა ირანის შეერთებულ შტატებთან შესარიგებლად, რადგან დიდი ქვეყნების ურთიერთობების გარკვევაში ჩარევაზე ფიქრი, ფაშინიანის თქმით, არც ისე კარგი და სწორია.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ნიკოლ ფაშინიანმა ამის შესახებ მთავრობის სხდომის შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
TRIPP-ის პროექტთან დაკავშირებულ ირანული მხარის წუხილებზე საუბრისას, ფაშინიანმა აღნიშნა, რომ ირანში ბოლო ვიზიტის დროს და მანამდეც ძალიან მკაფიოდ განაცხადა, რომ სომხური მხარე ღიად და გამჭვირვალედ მოქმედებს.
„ჩვენ მზად ვართ გავცეთ პასუხი ყველა შემშფოთებელ კითხვას, რათა ყველა ეჭვი გაქრეს, რადგან TRIPP-ი არის ძალიან მსხვილი და მნიშვნელოვანი ეკონომიკური და ინფრასტრუქტურული პროექტი. ეს მხოლოდ სარგებელს მოუტანს რეგიონს, მათ შორის სომხეთსა და ირანს. მინდა შეგახსენოთ, რომ ამ პროექტის განხორციელების შედეგად ასევე გაიხსნება სპარსეთის ყურე-შავი ზღვის სარკინიგზო მიმოსვლა ირანის, აზერბაიჯანის, ნახიჭევანის, სომხეთისა და საქართველოს ტერიტორიით“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
მისი შეფასებით, ეს არის ერთ-ერთი ის მიმართულება, რომელიც გააქარწყლებს იმ კრიტიკას, რომლის თანახმადაც TRIPP-ის პროექტის განხორციელება რეგიონის რომელიმე ქვეყანას მიღმა ტოვებს.
„პირიქით, ეს არის ინკლუზიური პროექტი და, რა თქმა უნდა, ამისთვის ხელისშემშლელი გარემოება შეიძლება იყოს რეგიონული არასტაბილურობა. იმედი მაქვს, რომ სტაბილურობა რაც შეიძლება სწრაფად დამყარდება, რათა შევძლოთ ყველა კონსტრუქციული პროექტის განხორციელება“, - განაცხადა ფაშინიანმა.

Мы готовы ответить на все вопросы, волнующие иранскую сторону - премьер-министр Армении вновь затронул тему проекта TRIPP
Армения — скромное, небольшое государство, и, будучи посредником, не может иметь амбициозных намерений по примирению Ирана с Соединенными Штатами, поскольку думать о вступлении в процесс уточнения отношений между крупными странами не столь хорошо и правильно.
Об этом, как передает Арменпресс, заявил премьер- министр Республики Армения Никол Пашинян на брифинге после заседания правительства.
Говоря об опасениях иранской стороны по поводу проекта TRIPP, Пашинян отметил, что во время своего последнего визита в Иран и до этого он очень четко заявлял, что армянская сторона действует открыто и прозрачно.
По словам Пашиняна, это заявление прозвучало во время его последнего визита в Иран и до этого. «Мы готовы ответить на все волнующие нас вопросы, чтобы развеять все опасения, потому что TRIPP — это очень масштабный и очень важный экономический и инфраструктурный проект. Он принесет только пользу региону, включая Армению и Иран. Хочу напомнить, что в результате реализации этого проекта будет также открыто железнодорожное сообщение между Персидским заливом и Черным морем через территории Ирана, Азербайджана, Нахиджевана, Армении и Грузии», — сказал Пашинян.
По его оценке, это одно из направлений, опровергающих критику о том, что реализация проекта TRIPP исключает какую-либо страну региона.
«Напротив, это инклюзивный проект, и, конечно, региональная нестабильность может стать фактором, препятствующим его реализации. Я надеюсь, что стабильность будет установлена ​​как можно скорее, чтобы мы могли реализовать все конструктивные проекты», — сказал Пашинян.