ფაშინიანმა თურქეთსა და აზერბაიჯანთან ელექტროგადამცემი ხაზებისა და ინტერკონექტორების მშენებლობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი
სომხეთი დაინტერესებულია ევროკავშირთან თანამშრომლობის გაღრმავებით კავშირგაბმულობის, ენერგეტიკისა და მაღალი ტექნოლოგიების სფეროებში.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა მთავრობის ადმინისტრაციაში ევროკომისიის პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენთან ერთად გამართულ ერთობლივ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მისი თქმით, ბოლო თვეების განმავლობაში სომხეთმა და ევროკავშირმა მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწიეს ურთიერთკავშირების გაძლიერების მიმართულებით.
„ამის ნათელი დასტურია სომხეთი-ევროკავშირის სამიტის ფარგლებში კავშირების პარტნიორობის შესახებ ერთობლივი დეკლარაციის მიღება, ასევე გასულ კვირას ბრიუსელში გამართულ მინისტერიალზე სომხეთსა და ევროკომისიას, ისევე როგორც ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის განზრახულობათა დეკლარაციისა და დასტურის წერილის ხელმოწერა, რაც სომხეთის სამი სასაზღვრო გამშვები პუნქტისა და ორი ჩრდილოეთის ავტომაგისტრალის ტექნიკურ-ეკონომიკურ შესწავლას ეხება“, - აღნიშნა ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, ენერგეტიკის სფეროში სომხეთისთვის სტრატეგიული მნიშვნელობის პროექტია ენერგიის გამანაწილებელი და დამგროვებელი სადგურების მშენებლობა, რაც განახლებადი წყაროებიდან მიღებული ელექტროენერგიის უფრო ეფექტიანად გამოყენების შესაძლებლობას შექმნის.
„ჩემს კოლეგასთან ერთად განვიხილეთ ამ მიმართულებით ევროკავშირის მხარდაჭერის დადასტურებისა და გამოყოფის საკითხიც“, - თქვა მან.
„მშვიდობის გზაჯვარედინის“ ინიციატივაზე საუბრისას, ფაშინიანმა ხაზი გაუსვა ენერგეტიკული კავშირების გაფართოებას, მათ შორის თურქეთსა და აზერბაიჯანთან ელექტროგადამცემი ხაზებისა და ინტერკონექტორების მშენებლობას.
„ამან შესაძლოა ხელი შეუწყოს როგორც ენერგეტიკული უსაფრთხოების განმტკიცებას, ისე მწვანე გადასვლის მიზნების რეალიზებას“, - განაცხადა პრემიერმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ სომხეთი დაინტერესებულია ევროკავშირთან უფრო მჭიდრო თანამშრომლობით ციფრული ტექნოლოგიების, ხელოვნური ინტელექტის, მაღალი ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების სფეროებში, რათა შეიქმნას გარემო, რომელიც ხელს შეუწყობს ევროპული კერძო ინვესტიციების ზრდას.
„ამ კონტექსტში მნიშვნელოვნად მიმაჩნია სომხეთის მონაწილეობა შავი ზღვის წყალქვეშა ელექტროკაბელისა და ციფრული მაგისტრალის პროექტებში“, — დასძინა მან.
ფაშინიანმა მადლობა გადაუხადა ევროკავშირს სომხეთის დემოკრატიული ინსტიტუტების, ეკონომიკური მედეგობისა და ორმხრივი თანამშრომლობის გაღრმავების მიმართულებით გაწეული მუდმივი მხარდაჭერისთვის, რაც ემსახურება ხალხთა კეთილდღეობასა და სომხეთი-ევროკავშირის კავშირების შემდგომ განმტკიცებას.

Pashinyan highlights importance of building power transmission lines and interconnectors with Türkiye and Azerbaijan
Armenia is interested in deepening cooperation with the European Union in the areas of connectivity, energy, and high technologies.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan made the remarks during a joint press conference with European Commission President Ursula von der Leyen.
According to Pashinyan, Armenia and the European Union have made significant progress in the field of connectivity in recent months.
"A clear example of this is the adoption of the Joint Statement on the Armenia-EU Connectivity Partnership at the Armenia-EU Summit, as well as the signing in Brussels last week, on the sidelines of the ministerial meeting of the Connectivity Agenda Platform, of a Letter of Intent and a Confirmation Letter between Armenia and the European Commission, as well as the European Bank for Reconstruction and Development and the European Investment Bank, on feasibility studies for three Armenian border crossing points and two northern highways," Pashinyan said.
He noted that one of Armenia's strategically important projects in the energy sector is the construction of energy storage facilities, which will enable more efficient use of electricity generated from renewable energy sources.
"We also discussed the approval and allocation of European Union support for this initiative," he said.
Referring to the Crossroads of Peace initiative, Pashinyan stressed the importance of expanding energy connectivity, including the construction of power transmission lines and interconnectors with Türkiye and Azerbaijan.
"This can contribute both to strengthening energy security and to achieving green transition goals," the prime minister said.
He added that Armenia is also interested in closer cooperation with the European Union in digital technologies, artificial intelligence, high technologies, and innovation, while creating an environment that encourages greater European private investment.
"In this context, I also attach importance to Armenia's participation in the Black Sea submarine electricity and digital cable projects," Pashinyan said.
Pashinyan thanked the European Union for its continued support for Armenia's democratic institutions, economic resilience, and the deepening of bilateral cooperation for the benefit of the peoples and in support of further strengthening Armenia-EU relations.