ევროკავშირი სომხეთის მხარდაჭერას განაგრძობს რუსეთის მხრიდან ქვეყანაზე განხორციელებული ეკონომიკური ზეწოლის ფონზე
ევროკავშირი განაგრძობს სომხეთის მხარდაჭერას მისი ხალხისთვის მნიშვნელოვან ყველა საკითხში.
„არმენპრესის“ კითხვაზე, თუ რა ნაბიჯების გადადგმას გეგმავს ევროკავშირი სომხეთის დასახმარებლად რუსეთის მიერ სომხური პროდუქციის იმპორტზე დაწესებული შეზღუდვების ფონზე, ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახურის მთავარმა პრესსპიკერმა ანიტა ჰიპერმა განაცხადა․
„სომხეთი სუვერენული, დემოკრატიული და დამოუკიდებელი ქვეყანაა, რომელსაც აქვს საკუთარი გზისა და პარტნიორების არჩევის უფლება. ჩვენ ვხედავთ არჩევნების წინ სომეხ ხალხზე ზეწოლის განხორციელების რუსეთის მცდელობებს, რომლებიც სულ უფრო ინტენსიური ხდება. რუსეთი ახლა ვაჭრობას იყენებს როგორც პოლიტიკურ იარაღსა და ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის წევრებზე პოლიტიკური ზეწოლის ბერკეტს. შერჩეული დროც არ არის შემთხვევითი, ამიტომ გასაკვირი არ არის, რომ რუსეთი ამ მნიშვნელოვან მომენტში სომხეთის ეკონომიკის დაზიანებას ისახავს მიზნად“, - აღნიშნა ჰიპერმა და ხაზგასმით დაამატა, რომ სომხეთი ევროკავშირისთვის საიმედო და სანდო პარტნიორია, ხოლო ევროკავშირი კვლავაც მხარში დაუდგება სომხეთს მისი მოსახლეობისთვის საკვანძო ყველა სფეროში.
ევროკომისიის მთავარი პრესსპიკერის მოადგილემ, ოლოფ ჯილმა კი შეახსენა დამსწრეებს, რომ 4 ივნისს ევროკომისიამ გაავრცელა ინფორმაცია კომისიის პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენსა და სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს შორის შემდგარი სატელეფონო საუბრის შესახებ.
შეგახსენებთ, რომ აღნიშნული სატელეფონო საუბრისას ევროკომისიის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ რუსეთის მხრიდან სომხეთზე ეკონომიკური ზეწოლის პირობებში, ევროკავშირი სომხეთისთვის დამატებითი დახმარების პაკეტს ამზადებს, რომლის ფარგლებშიც ქვეყანას 50 მილიონი ევროს ოდენობის მხარდაჭერა გადაეცემა.
ბოლო პერიოდში რუსეთი რეგულარულად აწესებს შეზღუდვებს სომხური საქონლის იმპორტზე. კერძოდ, რუსეთის ფედერაციამ აკრძალა სომხეთიდან ყვავილების, გარკვეული ალკოჰოლური სასმელების, თევზის პროდუქტებისა და მინერალური წყალი „ჯერმუკის“ შეტანა, ასევე შეზღუდვები დააწესა სომხური ხილისა და ბოსტნეულის იმპორტზე.

The EU has pledged to continue supporting Armenia amid what it describes as growing Russian pressure, including trade restrictions on Armenian goods.
EU officials said Russia is using trade as a political tool ahead of elections and aims to harm Armenia’s economy.
"Armenia is a sovereign, democratic and independent country, having its right to choose its own path and partners," the EU’s lead spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy, Anitta Hipper, said at a press briefing when asked by Armenpress’ Brussels correspondent about EU support measures for Armenia amid Russian import restrictions.
"We see, however, the attempts from Russia that are massively intensifying to put pressure on its [Armenia's] people ahead of the election. So, Russia is now using trade as a political weapon and political pressure measure against the members of the Eurasian Economic Union. And the timing as such is not coincidence. So, this does not come as a surprise that Russia aims at hurting Armenia's economy at this critical time. So, EU on our side is a trusted and reliable partner, and we will continue supporting Armenia on all issues of importance to its people," Hipper said.
European Commission Deputy Chief Spokesperson Olof Gill, in turn, referred to the recent phone call between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and European Commission President Ursula von der Leyen, after which the EU announced immediate financial assistance worth over €50 million, in addition to other measures.
Russia has imposed growing restrictions in recent weeks on the import of Armenian goods, ranging from flowers and certain fruits and vegetables to mineral water, fish and alcoholic drinks, citing alleged phytosanitary violations. This has prompted Armenian exporters to search for new markets, including in the EU.