ევროკავშირი სომხეთის მხარდაჭერას განაგრძობს რუსეთის მხრიდან ქვეყანაზე განხორციელებული ეკონომიკური ზეწოლის ფონზე
ევროკავშირი განაგრძობს სომხეთის მხარდაჭერას მისი ხალხისთვის მნიშვნელოვან ყველა საკითხში.
„არმენპრესის“ კითხვაზე, თუ რა ნაბიჯების გადადგმას გეგმავს ევროკავშირი სომხეთის დასახმარებლად რუსეთის მიერ სომხური პროდუქციის იმპორტზე დაწესებული შეზღუდვების ფონზე, ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახურის მთავარმა პრესსპიკერმა ანიტა ჰიპერმა განაცხადა․
„სომხეთი სუვერენული, დემოკრატიული და დამოუკიდებელი ქვეყანაა, რომელსაც აქვს საკუთარი გზისა და პარტნიორების არჩევის უფლება. ჩვენ ვხედავთ არჩევნების წინ სომეხ ხალხზე ზეწოლის განხორციელების რუსეთის მცდელობებს, რომლებიც სულ უფრო ინტენსიური ხდება. რუსეთი ახლა ვაჭრობას იყენებს როგორც პოლიტიკურ იარაღსა და ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის წევრებზე პოლიტიკური ზეწოლის ბერკეტს. შერჩეული დროც არ არის შემთხვევითი, ამიტომ გასაკვირი არ არის, რომ რუსეთი ამ მნიშვნელოვან მომენტში სომხეთის ეკონომიკის დაზიანებას ისახავს მიზნად“, - აღნიშნა ჰიპერმა და ხაზგასმით დაამატა, რომ სომხეთი ევროკავშირისთვის საიმედო და სანდო პარტნიორია, ხოლო ევროკავშირი კვლავაც მხარში დაუდგება სომხეთს მისი მოსახლეობისთვის საკვანძო ყველა სფეროში.
ევროკომისიის მთავარი პრესსპიკერის მოადგილემ, ოლოფ ჯილმა კი შეახსენა დამსწრეებს, რომ 4 ივნისს ევროკომისიამ გაავრცელა ინფორმაცია კომისიის პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენსა და სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს შორის შემდგარი სატელეფონო საუბრის შესახებ.
შეგახსენებთ, რომ აღნიშნული სატელეფონო საუბრისას ევროკომისიის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ რუსეთის მხრიდან სომხეთზე ეკონომიკური ზეწოლის პირობებში, ევროკავშირი სომხეთისთვის დამატებითი დახმარების პაკეტს ამზადებს, რომლის ფარგლებშიც ქვეყანას 50 მილიონი ევროს ოდენობის მხარდაჭერა გადაეცემა.
ბოლო პერიოდში რუსეთი რეგულარულად აწესებს შეზღუდვებს სომხური საქონლის იმპორტზე. კერძოდ, რუსეთის ფედერაციამ აკრძალა სომხეთიდან ყვავილების, გარკვეული ალკოჰოლური სასმელების, თევზის პროდუქტებისა და მინერალური წყალი „ჯერმუკის“ შეტანა, ასევე შეზღუდვები დააწესა სომხური ხილისა და ბოსტნეულის იმპორტზე.

ЕС продолжит оказывать Армении поддержку на фоне экономического давления России на страну
Об этом заявила Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Анита Хиппер на брифинге, отвечая на вопрос Арменпресс о том, какие шаги планирует предпринять Европейский союз для поддержки Армении на фоне российских ограничений на импорт армянских товаров.
«Армения — суверенная, демократическая и независимая страна, имеющая право выбирать свой путь и партнеров. Мы видим, как усиливаются попытки России оказать давление на армянский народ в преддверии выборов. Россия сейчас использует торговлю как политическое оружие и средство политического давления на членов ЕАЭС. И выбранное время не случайно, поэтому неудивительно, что Россия стремится нанести ущерб армянской экономике в этот решающий момент», — сказала Хиппер, подчеркнув, что Армения является надежным и заслуживающим доверия партнером для Европейского союза, и ЕС продолжит поддерживать Армению по всем вопросам, важным для ее народа.
Заместитель пресс-секретаря Европейской комиссии Олоф Гилл также напомнил, что 4 июня Европейская комиссия распространила информацию о телефонном разговоре между председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Напомним, что в ходе этого телефонного разговора председатель Европейской комиссии заявила, что ЕС в контексте экономического давления на Армению со стороны России готовит дополнительный пакет поддержки для Армении, в рамках которого стране будет предоставлено 50 миллионов евро.
В последнее время Россия периодически вводит ограничения на импорт армянских товаров. В частности, Россия запретила импорт цветов, некоторых алкогольных напитков, рыбной продукции и минеральной воды «Джермук» из Армении, а также ввела ограничения на импорт армянских фруктов, овощей и фруктов.