სომხეთი დღითიდღე უფრო უახლოვდება ევროკავშირს - არარატ მირზოიანი
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა პროდუქტიულად შეაფასა სომხეთი-ევროკავშირის პირველი სამიტის შედეგები, რომელიც ერევანში 5 მაისს გაიმართა.
„არმენპრესის“ ცნობით, არარატ მირზოიანი ამ თემას ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრთან გამართულ ერთობლივ პრესკონფერენციაზე გამოეხმაურა, როდესაც უპასუხა კითხვას იმის შესახებ, თუ როგორია ევროკავშირში სამიტის შედეგად სომხეთის მიდგომების აღქმა.
„სომხეთის მიდგომები მანამდეც ყოველთვის დინამიურად წარედგინებოდა როგორც ევროკავშირის, ისე წევრი ქვეყნების პარტნიორებს. გამონაკლისი არც ეს სამიტი ყოფილა. საიდუმლო არ არის, რომ სომხეთი დღითიდღე უფრო და უფრო უახლოვდება ევროკავშირს. ამისთვის არსებობს ყველა შესაძლებლობა და არსებობს ნომერ პირველი წინაპირობა - სომეხი ხალხის ევროპული ამბიციები, რაც გამოიხატა, მაგალითად, გასული წლის სამოქალაქო ინიციატივით, რომელიც, საბოლოო ჯამში, ეროვნული ასამბლეის მიერ მიღებულ კანონად იქცა“, - განაცხადა მირზოიანმა, რითაც მხედველობაში იქონია კანონი ევროკავშირში სომხეთის გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ.

Армения с каждым днем все ближе подходит к ЕС: Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал конструктивную оценку результатам первого саммита Армения-ЕС, состоявшегося в Ереване 5 мая.
Как сообщает “Арменпресс”, Арарат Мирзоян затронул эту тему на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Литвы, ответив на вопрос о том, как ЕС оценивает подходы Армении, исходя из результатов саммита.
“Подходы Армении всегда динамично представлялись как ЕС, так и его партнерам государствам-членам. Этот саммит не стал исключением. Не секрет, что Армения с каждым днем все больше сближается с ЕС. Для этого есть все возможности, и есть первостепенное условие: европейские устремления армянского народа, которые были выражены, например, в прошлогодней гражданской инициативе, которая в итоге превратилась в закон, принятый Национальным Собранием”, — сказал Мирзоян, имея в виду Закон о начале процесса вступления Армении в Европейский союз.