სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი და ბელგიის წარმომადგენელთა პალატის თავმჯდომარე სომხეთის ევროპული ინტეგრაციის პერსპექტივებს შეეხნენ
საერთაშორისო ფორუმის „ერევნის დიალოგის“ ფარგლებში, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი ბელგიის წარმომადგენელთა პალატის თავმჯდომარეს, პეტერ დე როვერს შეხვდა.
როგორც „არმენპრესი“ სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაზე დაყრდნობით იტყობინება, შეხვედრაზე მხარეებმა სომხეთსა და ბელგიას შორის ორმხრივი პარტნიორობის განვითარების საკითხები განიხილეს, სადაც განსაკუთრებული როლი ორ ქვეყანას შორის არსებულ საპარლამენტო კავშირებსა და პროგრესულ დღის წესრიგს ენიჭება.
კმაყოფილებით აღინიშნა სომხეთ-ევროკავშირის ურთიერთობებში მიღწეული წარმატებები და განიხილეს სომხეთის ევროპული ინტეგრაციის პერსპექტივები. მხარეებმა აზრები გაცვალეს რეგიონულ საკითხებზეც; მინისტრმა მირზოიანმა წარადგინა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის უწყვეტი ინსტიტუციონალიზაციისკენ მიმართული ნაბიჯები.

Министр ИД Армении и председатель Палаты представителей Бельгии обсудили перспективы европейской интеграции Армении
В рамках международной конференции “Ереванский диалог” министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с председателем Палаты представителей Бельгии Питером де Руве.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылккой на пресс-релиз Министерства иностранных дел Армении, в ходе встречи обсуждались вопросы развития двустороннего партнерства между Арменией и Бельгией, в которых особую роль играют связи, сформированные между парламентами двух стран, и прогрессивная повестка дня.
С удовлетворением были отмечены достижения в отношениях Армении с Европейским союзом, а также обсуждены перспективы европейской интеграции Армении. Состоялся обмен мнениями по региональным вопросам. Министр Мирзоян представил шаги, направленные на непрерывную институционализацию мира между Арменией и Азербайджаном.