სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი და ბელგიის წარმომადგენელთა პალატის თავმჯდომარე სომხეთის ევროპული ინტეგრაციის პერსპექტივებს შეეხნენ
საერთაშორისო ფორუმის „ერევნის დიალოგის“ ფარგლებში, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი ბელგიის წარმომადგენელთა პალატის თავმჯდომარეს, პეტერ დე როვერს შეხვდა.
როგორც „არმენპრესი“ სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაზე დაყრდნობით იტყობინება, შეხვედრაზე მხარეებმა სომხეთსა და ბელგიას შორის ორმხრივი პარტნიორობის განვითარების საკითხები განიხილეს, სადაც განსაკუთრებული როლი ორ ქვეყანას შორის არსებულ საპარლამენტო კავშირებსა და პროგრესულ დღის წესრიგს ენიჭება.
კმაყოფილებით აღინიშნა სომხეთ-ევროკავშირის ურთიერთობებში მიღწეული წარმატებები და განიხილეს სომხეთის ევროპული ინტეგრაციის პერსპექტივები. მხარეებმა აზრები გაცვალეს რეგიონულ საკითხებზეც; მინისტრმა მირზოიანმა წარადგინა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის უწყვეტი ინსტიტუციონალიზაციისკენ მიმართული ნაბიჯები.

FM, President of Belgian Chamber of Representatives discuss prospects of Armenia’s European integration
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the President of the Chamber of Representatives of Belgium, Peter De Roover, on the margins of the Yerevan Dialogue 2026.
According to a readout from the Foreign Ministry, the sides discussed issues related to the development of the Armenia–Belgium bilateral partnership, in which the established ties between the parliaments of the two countries and their progressive agenda play a special role.
They also expressed satisfaction with the achievements recorded in Armenia–European Union relations and discussed Armenia’s prospects for European integration.
Views were exchanged on regional issues, and FM Mirzoyan presented steps aimed at the continued institutionalization of peace between Armenia and Azerbaijan.