ალიანსები კვლავაც მნიშვნელოვანია, მაგრამ ყურადღება საკუთარ შესაძლებლობებზე უნდა გამახვილდეს - სომხეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი
სომხეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის, არმენ გრიგორიანის რწმენით, გეოპოლიტიკა ამჟამად იცვლება და მსოფლიოს მრავალი ქვეყანა საკუთარი თავდაცვისუნარიანობის გაძლიერებაზე აკეთებს აქცენტს, მიუხედავად იმისა, რომ ალიანსები კვლავ მნიშვნელოვანი რჩება.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ არმენ გრიგორიანმა საერთაშორისო ფორუმის „ერევნის დიალოგის“ ფარგლებში „ევროპა ძალაუფლებისა და სუვერენიტეტის ახალ გამოვლინებებს შორის“ გამართულ პანელურ დისკუსიაზე განაცხადა.
„არ ვიტყოდი, რომ ალიანსები არ მუშაობს. ალიანსები კვლავაც მნიშვნელოვანია, თუმცა ასევე მნიშვნელოვანია საკუთარ შესაძლებლობებზე ფოკუსირება“, - აღნიშნა გრიგორიანმა და ხაზი გაუსვა საკუთარი რესურსებისა და პარტნიორული ურთიერთობების როლს იმ გამოწვევების გადაჭრაში, რომელთა წინაშეც დღეს სახელმწიფოები დგანან.
მან აღნიშნა, რომ ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში სომხეთმა დიდი ყურადღება დაუთმო დივერსიფიკაციას, რათა მაქსიმალურად ბევრი ალტერნატივა ჰქონოდა, რადგან გეოპოლიტიკაში მონოპოლიები ასევე წარმოადგენს გამოწვევას.
„ყოველთვის უნდა არსებობდეს ალტერნატივები. ეს არის თანამედროვე სამყაროს მთავარი გზავნილი“, - გამოთქვა რწმენა უშიშროების საბჭოს მდივანმა.
ამ კონტექსტში, გრიგორიანმა საინტერესო გარემოებად მიიჩნია ის, თუ როგორ შეიძლება მსოფლიო მშპ-ის 110 ტრილიონი დოლარი იყოს დამოკიდებული ერთ სრუტეზე, რამაც შესაძლოა ეჭვქვეშ დააყენოს ენერგეტიკული უსაფრთხოების მთელი კონცეფცია და აიძულოს მხარეები, გადახედონ მას და ალტერნატივა მოძებნონ.
გრიგორიანი, სავარაუდოდ, გულისხმობდა ჰორმუზის სრუტეს, სადაც გემების მიმოსვლა მკვეთრად შეიზღუდა ახლო აღმოსავლეთში კონფლიქტის გამწვავების შემდეგ, რამაც ენერგეტიკული რესურსების მიწოდების ჯაჭვების დარღვევა გამოიწვია.
სომხეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის დაკვირვებით, თანამედროვე გეოპოლიტიკაში, საერთაშორისო ურთიერთობებსა თუ სახელმწიფოების წინაშე არსებულ გამოწვევებში რამის პროგნოზირება რთულია, თუმცა სომხეთისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს საკმარისი შესაძლებლობები პრობლემების გადასაჭრელად.

Блоки по-прежнему важны, но нам необходимо сосредоточиться на собственных возможностях - секретарь Совета безопасности Армении
По словам секретаря Совета Безопасности Армении Армена Григоряна, геополитика в настоящее время меняется, и многие страны мира сосредотачиваются на собственных возможностях самообороны, хотя блоки пока остаются важными.
Как сообщает Арменпресс, Армен Григорян заявил об этом на международной конференции «Ереванский диалог» в ходе панельной дискуссии на тему «Европа между новыми проявлениями силы и доминирования».
«Я бы не сказал, что блоки не работают. Блоки по-прежнему важны, но также важно сосредоточиться на собственных возможностях», — сказал Григорян, подчеркнув важность собственных возможностей и партнерских отношений в решении проблем, стоящих перед государствами в настоящее время.
Он отметил, что Армения в последние несколько лет уделяла большое внимание диверсификации, чтобы иметь как можно больше альтернатив, поскольку монополии в геополитике также представляют собой проблему.
«Альтернативы должны быть всегда. Это главный посыл современного мира», — выразил свою убежденность секретарь Совета безопасности.
В этом контексте Григорян счел интересным, как 110 триллионов долларов мирового ВВП могут зависеть от одного-единственного пролива, который может поставить под сомнение всю концепцию энергетической безопасности, заставив ее пересмотреть и найти альтернативу.
Вероятно, Григорян имел в виду Ормузский пролив, через который судоходство было серьезно ограничено после начала конфликта на Ближнем Востоке, в результате чего были нарушены цепочки поставок энергоресурсов.
По словам секретаря Совета безопасности Республики Армения, в нынешней геополитике, международных отношениях или вызовах, стоящих перед государствами, трудно что-либо предсказать, однако для Армении наиболее важным является достаточный потенциал государства для решения проблем.