სომხეთისა და ბელგიის საგარეო საქმეთა მინისტრებს შორის სატელეფონო საუბარი გაიმართა
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა სატელეფონო საუბარი გამართა ბელგიის სამეფოს ვიცე-პრემიერთან, საგარეო საქმეთა, ევროპულ საქმეთა და განვითარების სფეროში თანამშრომლობის მინისტრთან, მაქსიმ პრევოსთან.
სომხეთისა და ბელგიის საგარეო უწყებების ხელმძღვანელებმა კმაყოფილებით აღნიშნეს ორ ქვეყანას შორის არსებული აქტიური პოლიტიკური დიალოგი და ხაზი გაუსვეს თანამშრომლობის შემდგომი გაღრმავების მნიშვნელობას როგორც ორმხრივ დონეზე, ისე ევროკავშირის ფარგლებში.
მხარეები შეეხნენ მაისში ერევანში დაგეგმილი „ევროპული პოლიტიკური გაერთიანებისა“ და სომხეთ-ევროკავშირის სამიტების დღის წესრიგს, მათ შორის დემოკრატიული მდგრადობის განმტკიცებისა და ეკონომიკური კავშირების გაფართოების საკითხებს.
რეგიონულ განვითარებაზე საუბრისას, მინისტრებმა აზრები გაცვალეს სამხრეთ კავკასიაში ჩამოყალიბებული ახალი რეალობის შესახებ. სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დამყარებული მშვიდობის პირობებში, ხაზი გაესვა ურთიერთდაკავშირებადობისა და ინფრასტრუქტურული განვითარების პროექტების წინ წამოწევის მნიშვნელობას.

Phone Conversation between the Foreign Ministers of Armenia and Belgium
On April 20, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Maxime Prévot, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, European Affairs and Development Cooperation of Belgium.
The Foreign Ministers of Armenia and Belgium noted with satisfaction the active political dialogue established between the two countries, emphasizing the importance of further deepening cooperation both at the bilateral level and within the framework of the European Union.
The interlocutors touched upon the agenda items of the upcoming European Political Community and Armenia-EU summits to be held in Yerevan in May, including issues on strengthening democratic resilience and expanding economic ties.
Touching upon regional developments, the ministers exchanged views on the new realities that have emerged in the South Caucasus. In the context of the established peace between Armenia and Azerbaijan, the importance of promoting connectivity and infrastructure development projects was underscored.