ფაშინიანი გამოეხმაურა საგარეო დაზვერვის სამსახურის განცხადებას სომხეთის არჩევნებში ჩარევის საფრთხის შესახებ
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი გამოეხმაურა სომხეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის განცხადებას იმის შესახებ, რომ სხვა ქვეყანაში სომხეთის მოქალაქეებსა და ბიზნესმენებზე ხორციელდება ზეწოლა, რათა მათ მხარი დაუჭირონ გარკვეულ პოლიტიკურ ძალებს სომხეთში დაგეგმილ საპარლამენტო არჩევნებში.
„არმენპრესის“ ცნობით, პრემიერ-მინისტრი აღნიშნულ თემას მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან გამართულ ბრიფინგზე შეეხო.
ფაშინიანმა პირველ რიგში აღნიშნა, რომ ამ განცხადებას სამართლებრივი შეფასება უნდა მიეცეს. „ხოლო პოლიტიკური თვალსაზრისით უკვე ვთქვი, რომ ეჭვი არ მეპარება - თეორიულად ასეთი ვითარების არსებობის შემთხვევაშიც კი, რუსეთში მცხოვრები ჩვენი თანამემამულეების უმრავლესობა ხმას ჩვენს სასარგებლოდ მისცემს“, - აღნიშნა ფაშინიანმა.
კითხვაზე, თუ რატომ არ იყო საგარეო დაზვერვის სამსახურის განცხადებაში მკაფიოდ მითითებული, თუ კონკრეტულად რომელ ქვეყანაზეა საუბარი, პრემიერ-მინისტრმა უპასუხა:
„ეს ინფორმაციის მოცულობისა და მიზანშეწონილობის საკითხია. ვფიქრობ, მომავალში, საჭიროებისამებრ, უფრო დეტალური განმარტებები იქნება“.
სომხეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურმა 2026 წლის 10 მარტს გაავრცელა განცხადება სხვა ქვეყანაში სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებზე განხორციელებული ზეწოლისა და მოახლოებულ საარჩევნო პროცესებში ჩარევის შესახებ. პოლიციამ საგარეო დაზვერვის სამსახურის განცხადების საფუძველზე შეტყობინება წარადგინა სომხეთის საგამოძიებო კომიტეტში, რომელმაც 11 მარტს ამ შეტყობინების საფუძველზე სისხლისსამართლებრივი წარმოების დაწყების შესახებ გამოაცხადა.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი მანამდე ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე გამოეხმაურა გავრცელებულ ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ სომხეთში დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნების წინ პარტია „ძლიერი სომხეთი“ ცდილობს რუსეთში მცხოვრები სომხეთის მოქალაქეების არჩევნებამდე სომხეთში ჩამოყვანას, რათა მათ მონაწილეობა მიიღონ არჩევნებში და ხმა მისცენ „ძლიერ სომხეთს“. ფაშინიანმა განაცხადა, რომ ასეთი ვითარების შემთხვევაშიც კი, რუსეთში მცხოვრები სომხების უმრავლესობა ხმას მმართველ პარტია „სამოქალაქო ხელშეკრულებას“ მისცემს, რადგან მათი ემგრაციის მთავარი დამნაშავე სწორედ ყოფილი ხელისუფლებაა.

Пашинян обратился к заявлению СНБ об опасности вмешательства в выборы в Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал заявление Службы внешней разведки Армении о том, что на армянских граждан и бизнесменов в других странах оказывается давление с целью поддержки определенных политических сил на предстоящих парламентских выборах в Армении.
Как сообщает “Арменпресс”, премьер-министр обратился к этой теме на брифинге с журналистами после заседания правительства.
Пашинян прежде всего отметил, что заявление следует сначала оценить с юридической точки зрения. “А что касается политики, я уже говорил, что не сомневаюсь, что если теоретически такая ситуация существует, большинство наших соотечественников, живущих в России, проголосуют за нас”, — отметил Пашинян.
На вопрос о том, почему в заявлении Службы внешней разведки не указано, о какой стране идет речь, премьер-министр ответил:
“Это вопрос объема и целесообразности информации. Думаю, более подробные разъяснения будут предоставлены в будущем, по мере необходимости”.
10 марта 2026 года Служба внешней разведки Армении выступила с заявлением о давлении, оказываемом на армянских граждан в других странах, и вмешательстве в предстоящие избирательные процессы. Сообщение на основании заявления Службы внешней разведки полиция передала в Следственный комитет Республики Армения, который 11 марта объявил о возбуждении уголовного дела по данному сообщению.
Ранее, на брифинге с журналистами, премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся распространяющейся информации, что в преддверии предстоящих парламентских выборов в Армении партия “Сильная Армения” пытается повлиять на лиц, проживающих в России и имеющих армянское гражданство, чтобы они участвовали в выборах и проголосовали за “Сильную Армению”. Пашинян заявил, что даже если такая ситуация произойдет, большинство армян, проживающих в России, проголосуют за правящую партию “Гражданский договор”, поскольку главными виновниками их эмиграции являются бывшие власти.