სომხეთისა და ალბანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეებმა პოლიტიკური დიალოგის სტიმულირება და კონსულტაციების გააქტიურება განიხილეს
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე რობერტ აბისოღომონიანი ჟენევაში ალბანეთის ევროპისა და საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე მეგი ფინოს შეხვდა.
„არმენპრესის“ ცნობით, როგორც სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო იტყობინება, შეხვედრა გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 61-ე სესიის ფარგლებში გაიმართა.
შეხვედრის განმავლობაში მხარეებმა განიხილეს საერთაშორისო სტრუქტურებში სომხეთსა და ალბანეთს შორის თანამშრომლობის ფარგლების გაფართოების პერსპექტივები.
სამუშაო შეხვედრისას საუბარი შეეხო ორმხრივი ინტერესის მქონე საკითხებს, მათ შორის, ადამიანის უფლებათა საბჭოს ფარგლებში ერთობლივი მუშაობის განხორციელების შესაძლებლობებს.
საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე რობერტ აბისოღომონიანმა კოლეგას გააცნო მიმდინარე მოსამზადებელი სამუშაოები გაეროს „ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ“ კონვენციის მხარეთა მე-17 კონფერენციისთვის (COP17), რომელიც წელს ერევანში გაიმართება.
შეხვედრაზე ასევე ყურადღება გამახვილდა ორ ქვეყანას შორის ორმხრივი დღის წესრიგის წინ წაწევისკენ მიმართულ ნაბიჯებზე, მათ შორის, პოლიტიკური დიალოგის სტიმულირებისა და კონსულტაციების გააქტიურების გზით.

Замминистры иностранных дел Армении и Албании обсудили вопросы содействия политическому диалогу и активизации консультаций
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян встретился в Женеве с заместителем министра по делам Европы и иностранных дел Албании Меги Фино.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Министерство иностранных дел Республики Армения, встреча состоялась в рамках 61-й сессии Совета ООН по правам человека.
В ходе встречи обсуждались перспективы расширения сотрудничества между Арменией и Албанией в международных структурах.
Стороны обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес, в том числе возможности осуществления совместной работы в рамках Совета по правам человека.
Заместитель министра иностранных дел Роберт Абисогомонян представил своему коллеге информацию о работе, проводимой в рамках подготовки к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP 17), которая состоится в этом году в Ереване.
На встрече также были затронуты шаги, направленные на продвижение двусторонней повестки дня между двумя странами, в том числе посредством содействия политическому диалогу и активизации консультаций.