არარატ მირზოიანმა და მარტა კოსმა სომხეთ–ევროკავშირის სტრატეგიული დღის წესრიგის განხორციელებასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი ბრიუსელში ევროკავშირის გაფართოების საკითხებში კომისარს მარტა კოსს შეხვდა․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროდან აცხადებენ, რომ მხარეებმა განიხილეს გასული წლის დეკემბერში მიღებული სომხეთ–ევროკავშირის სტრატეგიული დღის წესრიგის განხორციელებასთან დაკავშირებული საკითხების ფართო სპექტრი․
დეტალურად შეეხნენ მაისში ერევანში დაგეგმილი სომხეთ–ევროკავშირის სამიტისა და უახლოეს პერიოდში მოსალოდნელი მაღალი დონის ვიზიტების დღის წესრიგის საკითხებს․ ხაზგასმით აღინიშნა ორივე მხარის მზადყოფნა, განხორციელდეს ინიციატივები, რომლებიც ახალი, ხელშესახები შედეგების უზრუნველყოფისკენ არის მიმართული․
განხილული იქნა „გამძლეობა და ზრდა“ პროგრამის განხორციელების მიმდინარეობა, ასევე კმაყოფილებით აღინიშნა იმავე დღეს ევროკავშირის საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც ევროპის მშვიდობის ფონდის ფარგლებში სომხეთს მეორე ეტაპზე 20 მილიონი ევროს ოდენობის მხარდაჭერა გაეწია․
არარატ მირზოიანმა და მარტა კოსმა ასევე იმსჯელეს დემოკრატიული რეფორმებისა და გამძლეობის განმტკიცების მიმართულებით მიმდინარე სამუშაოებზე․
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა და ევროკავშირის კომისარმა ყურადღება გაამახვილეს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დამყარებული მშვიდობის პირობებში რეგიონული ურთიერთდაკავშირებულობისა და ინფრასტრუქტურის განვითარებისკენ მიმართულ პროექტებზე, ასევე მშვიდობის შემდგომი ინსტიტუციონალიზაციისკენ გადადგმულ სხვა ნაბიჯებზე․

Арарат Мирзоян и Марта Кос обсудили вопросы, связанные с реализацией стратегической повестки дня РА-ЕС
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Брюсселе встретился с комиссаром ЕС по вопросам расширения Мартой Кос.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, собеседники обсудили широкий круг вопросов, связанных с реализацией стратегической повестки дня РА-ЕС, принятой в декабре прошлого года.
Подробно обсуждались пункты повестки саммита РА-ЕС, который состоится в Ереване в мае, и предстоящие визиты на высоком уровне. Была подчеркнута взаимная готовность к реализации инициатив, направленных на обеспечение новых ощутимых результатов.
Обсуждалась реализация программы «Устойчивость и рост», а также отмечалось удовлетворение решением Совета ЕС о выделении второго транша в размере 20 миллионов евро в рамках Европейского фонда мира.
Арарат Мирзоян и Марта Кос обсудили работу, проводимую для укрепления демократических реформ и устойчивости.
Министр иностранных дел Республики Армения и еврокомиссар затронули вопросы реализации программ по развитию региональной транспортной связности и инфраструктуры в контексте мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, а также другие шаги, направленные на дальнейшую институционализацию мира.