სომხეთისა და იტალიის საგარეო საქმეთა მოადგილეებმა ორმხრივი ურთიერთობების განვითარების და განმტკიცებისკენ მიმართული ნაბიჯები განიხილეს
სომხეთის რესპუბლიკისა და იტალიის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროებს შორის რომში გაიმართა მორიგი პოლიტიკური კონსულტაციები, სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის ვაჰან კოსტანიანისა და იტალიის საგარეო საქმეთა და საერთაშორისო თანამშრომლობის მინისტრის მოადგილის ედმონდო ჩირიელის ხელმძღვანელობით․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო იუწყება.
აღინიშნა, რომ კონსულტაციების ფარგლებში მხარეებმა განიხილეს ბოლო წლებში ორმხრივი ურთიერთობების პოზიტიური დინამიკა, განსაკუთრებული აქცენტით მაღალი დონის კონტაქტების მნიშვნელოვან როლზე კონსტრუქციული პოლიტიკური დიალოგის ხელშეწყობის, ასევე ეკონომიკური თანამშრომლობის შემდგომი გაძლიერებისა და გაფართოების საქმეში.
„განხილვის საგანი გახდა ორმხრივი დღის წესრიგის საკითხების ფართო სპექტრი. მხარეებმა ხაზი გაუსვეს ერთობლივი ნაბიჯების მნიშვნელობას, მათ შორის ორმხრივი ვაჭრობის ზრდის, ინვესტიციების წახალისების, მაღალტექნოლოგიური სექტორის, ტურიზმის, განათლების, კულტურისა და სხვა სფეროებში თანამშრომლობის განვითარების მიზნით“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, მხარეებმა ასევე განიხილეს სომხეთ–ევროკავშირის პარტნიორობის სტრატეგიული დღის წესრიგის საკითხები, აგრეთვე 2026 წელს სომხეთში დაგეგმილი ევროპის პოლიტიკური თანამეგობრობის მე-8 სამიტისა და ბიომრავალფეროვნების კონვენციის მხარეთა მე-17 კონფერენციის (COP17) მოსამზადებელი სამუშაოები.
აღნიშნულია, რომ მინისტრის მოადგილე ვაჰან კოსტანიანმა წარმოადგინა სამხრეთ კავკასიაში 2025 წლის 8 აგვისტოს შემდეგ განვითარებული მოვლენები. სხვა საკითხებთან ერთად, სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ შეეხო მიმდინარე წლის 13 იანვარს სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ არარატ მირზოიანსა და აშშ-ის სახელმწიფო მდივან მარკო რუბიოს შორის გამართული შეხვედრის ფარგლებში „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისათვის“ (TRIPP) პროექტის სომხეთ–აშშ-ის განხორციელების ჩარჩოს მიღებას.

Regular political consultations between the Foreign Ministries of the Republic of Armenia and the Republic of Italy were held in Rome, co-chaired by Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan and Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy Edmondo Cirielli, the Armenian Foreign Ministry said in a readout.
The parties discussed the positive dynamics of bilateral relations in recent years, emphasizing the important role of high-level contacts in promoting constructive political dialogue and further strengthening and expanding economic cooperation.
A wide range of issues on the bilateral agenda was addressed. The sides underscored the importance of implementing joint steps in several areas, including increasing bilateral trade turnover, promoting investment and developing cooperation in high technologies, tourism, education, culture, and other fields.
The discussions also covered issues regarding the strategic agenda of the Armenia–EU partnership, as well as preparations for the 8th Summit of the European Political Community and the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity, which will be held in Armenia in 2026.
Deputy Foreign Minister Kostanyan briefed his counterpart on developments in the South Caucasus after August 8, 2025. He also referred to the adoption of the Armenia–US Implementation Framework for the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) project, agreed during the meeting between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and US Secretary of State Marco Rubio on January 13 of this year.