ნიკოლ ფაშინიანმა კათოლიკოსის გადაყენების მექანიზმი წარმოადგინა
სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის შეფასებით, კათოლიკოს გარეგინ მეორის გადაყენების პროცესი უნდა იყოს უმტკივნეულო, ქრისტიანული შემწყნარებლობითა და სიყვარულით გამსჭვალული․
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე განაცხადა, იმ კომენტარის საპასუხოდ, რომ სრულიად სომეხთა კათოლიკოსი გარეგინ მეორე არ აპირებს თანამდებობის დატოვებას․
„ჩვენ ვაპირებთ ისე მოვიქცეთ, რომ მან შეცვალოს თავისი განზრახვა. სერჟ სარგსიანსაც არ ჰქონდა წასვლის განზრახვა, თუმცა იძულებული გახდა დაეტოვებინა თანამდებობა. იგივე მოხდება კტრიჭ ნერსისიანის შემთხვევაშიც, ისიც იძულებული იქნება წავიდეს“, - განაცხადა ფაშინიანმა․
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა 2025 წლის 10 ივნისს შესთავაზა საკოორდინაციო საბჭოს შექმნა, რომელიც აქტიურ ნაბიჯებს გადადგამს ახალი კათოლიკოსის არჩევნების ორგანიზების მიმართულებით․
მანამდე პრემიერ-მინისტრმა სრულიად სომეხთა კათოლიკოსი გარეგინ II და რამდენიმე მაღალი რანგის სასულიერო პირი დაადანაშაულა ცელიბატის აღთქმის დარღვევაში და აღნიშნა, რომ თუ დადასტურდება, რომ გარეგინ მეორემ მართლაც დაარღვია ცელიბატის აღთქმა და ჰყავს შვილი, ის ვერ შეძლებს დარჩეს სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის თანამდებობაზე. ბოლო პერიოდში ნიკოლ ფაშინიანმა ასევე განაცხადა, რომ გარკვეული პირები სომხურ სამოციქულო ეკლესიას იყენებენ სომხეთის წინააღმდეგ ჰიბრიდული კამპანიის იარაღად․
თავის მხრივ, ეკლესიის წარმომადგენლები სომხეთის პრემიერ-მინისტრს ადანაშაულებენ ანტიკლესიურ კამპანიაში․
2026 წლის 7 იანვარს სომეხთა სამოციქულო წმინდა ეკლესიის რეფორმების საბჭომ გამართა თავისი პირველი სხდომა․

Pashinyan says Karekin II will be ‘smoothly’ forced out like Serzh Sargsyan
Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday that the process of deposing Karekin II of the Armenian Apostolic Church would be smooth and imbued with “Christian tolerance and love.”
Pashinyan has accused Karekin II, whom he refers to by his secular name, Ktrich Nersisyan, of holding office illegitimately. The prime minister has called on the Church leader to step down, but the latter has refused to do so.
“We intend to make him reconsider,” Pashinyan said at a press briefing when asked to comment on Karekin II’s refusal to resign. “Serzh Sargsyan also had no intention of leaving, but he was forced to leave; the same will happen to Ktrich Nersisyan — he will be forced to leave as well,” Pashinyan said, referring to the former president whom he ousted in 2018.
Pashinyan has previously stated that Catholicos Karekin II is illegitimate, alleging that he violated his vow of celibacy by fathering a child. Karekin II and several clergymen have accused Pashinyan of waging an anti-church campaign. Pashinyan has denied this, describing himself as a “devoted follower of the Armenian Apostolic Church” who is fighting against those who have “desecrated the Church’s sanctities.” The Pashinyan administration has also accused Karekin II of being a foreign agent.
Earlier in December, Prime Minister Nikol Pashinyan presented a plan he described as a “roadmap for reforming” the Armenian Apostolic Church after Catholicos Karekin II steps down.
The roadmap envisions the election of a locum tenens following Karekin II’s removal. It also calls for the adoption of a new Canon Law, which would address, among other issues, rules and guarantees related to the integrity of clergymen and the financial transparency of the Church. Ultimately, the plan envisions the election of a new Catholicos in accordance with the provisions of the new Canon Law, to be adopted by an authorized church body.
Furthermore, Pashinyan and several clergymen have formed a Council for the Reform of the Armenian Apostolic Church.