სომხეთისა და თურქეთის დიპლომატიური, სპეციალური და სამსახურებრივი პასპორტების მფლობელებისთვის ვიზების გაცემის პროცესი 1 იანვრიდან გამარტივდება
სომხეთ–თურქეთის ურთიერთობების ნორმალიზაციის პროცესის სპეციალურ წარმომადგენლებს შორის მიღწეული შეთანხმებების ფარგლებში, სომხეთმა და თურქეთმა გადაწყვიტეს დიპლომატიური, სპეციალური და სამსახურებრივი პასპორტების მფლობელებისთვის ვიზების გაცემის პროცედურის გამარტივება․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ განცხადება გაავრცელა სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ, სადაც აღნიშნულია, რომ 2026 წლის 1 იანვრიდან ორივე ქვეყნის დიპლომატიური, სამსახურებრივი და სპეციალური პასპორტების მფლობელებს შეეძლებათ ელექტრონული ვიზის (e-visa) მიღება უფასოდ.
„ამასთან დაკავშირებით სომხეთი და თურქეთი კიდევ ერთხელ ადასტურებენ თავიანთ მზადყოფნას, გააგრძელონ ორ ქვეყანას შორის ნორმალიზაციის პროცესი, სრული ნორმალიზაციის მიღწევის მიზნით ყოველგვარი წინაპირობების გარეშე“, - ნათქვამია სამინისტროს განცხადებაში.

Armenia, Türkiye to simplify visa procedures for diplomatic, special and service passport holders from January 1
Within the framework of the agreements reached between the Special Representatives for Armenia–Türkiye Normalization Process, Armenia and Türkiye have decided to simplify the visa procedure for diplomatic, special and service passport holders, the Foreign Ministry of Armenia said in a statement.
Diplomatic, special and service passport holders of both countries will be able to obtain e-visa free of charge, as of 1 January 2026.
On this occasion, both Armenia and Türkiye reaffirm once again their commitment to continue the normalization process between the two countries with the goal of achieving full normalization without any preconditions.