სომხეთს სურს ირანთან სტრატეგიული პარტნიორობის დოკუმენტის ხელმოწერა
სომხეთის რესპუბლიკას სურს ირანის ისლამურ რესპუბლიკასთან სტრატეგიული პარტნიორობის დოკუმენტის ხელმოწერა.
სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან გამართულ ბრიფინგზე ამის შესახებ განაცხადა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა, პასუხის გაცემისას „არმენპრესის“ კითხვაზე, თუ რა ახალ განვითარებებს შეიძლება ველოდოთ 2026 წელს ირანთან ურთიერთობების გაღრმავების მიმართულებით და შესაძლებელია თუ არა ორ ქვეყანას შორის სტრატეგიული პარტნიორობის დამყარების შესახებ დოკუმენტის ხელმოწერა.
„ირანის ისლამურ რესპუბლიკასთან ჩვენი ურთიერთობები ძალიან მაღალ დონეზეა და ჩვენ, დიახ, სურვილი გვაქვს ასევე ირანთან სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ დოკუმენტის ხელმოწერის“, - აღნიშნა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა.

Армения хочет подписать с Ираном документ о стратегическом партнерстве
Республика Армения хочет подписать с Исламской Республикой Иран документ о стратегическом партнерстве.
Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе брифинга с журналистами после заседания правительства РА, отвечая на вопрос “Арменпресс”, каких новых событий можно ожидать в 2026 году в плане углубления отношений с Ираном и возможно ли для двух стран подписание документа о стратегическом партнерстве.
“Наши отношения с Исламской Республикой Иран находятся на очень высоком уровне, и мы, да, также хотим подписать с Ираном документ о стратегическом партнерстве”, — подчеркнул премьер-министр.