სომხეთის რესპუბლიკისა და პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა განიხილეს პარტნიორობის გაღრმავებისა და სომხეთის ევროპული ინტეგრაციის საკითხები
30 სექტემბერს, ვარშავაში, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი შეხვდა პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ რადოსლავ სიკორსკის.
როგორც „არმენპრესის“ სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროში აცნობეს, თანამოსაუბრეებმა დეტალურად განიხილეს სომხეთსა და პოლონეთს შორის პარტნიორობის გაღრმავების შესაძლო მიმართულებები და არსებული მექანიზმები.
არარატ მირზოიანმა და რადოსლავ სიკორსკიმ აზრები გაცვალეს ევროკავშირის ფარგლებში მიმდინარე პროცესების, ასევე სომხეთის რესპუბლიკის ევროპულ ინტეგრაციასთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ. ყურადღება დაეთმო „სომხეთის რესპუბლიკის ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ“ კანონპროექტს და სომხეთ–ევროკავშირის სხვადასხვა მიმართულებით გაღრმავებულ პარტნიორობას.
წყაროს ინფორმაციით, სომხეთისა და პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა განიხილეს ასევე გეოპოლიტიკური პროცესები, დემოკრატიული განვითარება და ხაზი გაუსვეს არსებულ გამოწვევებთან გამკლავებაში თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
მინისტრმა მირზოიანმა წარმოადგინა 8 აგვისტოს ვაშინგტონში მიღწეული შეთანხმებები, განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა მშვიდობის დამყარების მნიშვნელობაზე რეგიონის სტაბილური განვითარების და კომუნიკაციების განბლოკვის კონტექსტში.

Главы МИД Армении и Польши обсудили вопросы углубления сотрудничества и евроинтеграции Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 30 сентября в Варшаве провел встречу с министром иностранных дел Польши Радославом Сикорским.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники подробно обсудили возможные направления и существующие механизмы углубления партнерства между Арменией и Польшей.
Арарат Мирзоян и Радослав Сикорский обменялись мнениями по текущим процессам в рамках ЕС, а также по вопросам, связанным с европейской интеграцией Армении. Были обсуждены закон о «Начале процесса вступления Армении в Европейский союз» и вопросы углубления партнерства между Арменией и ЕС в различных направлениях.
Министры иностранных дел Армении и Польши также обсудили геополитические события и демократические процессы, подчеркнув важность взаимодействия в преодолении существующих вызовов.
Министр Мирзоян представил договоренности, достигнутые в Вашингтоне 8 августа, особо отметив значение установленного мира для устойчивого развития региона и разблокировки коммуникаций.