სომხეთის რესპუბლიკისა და პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა განიხილეს პარტნიორობის გაღრმავებისა და სომხეთის ევროპული ინტეგრაციის საკითხები
30 სექტემბერს, ვარშავაში, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი შეხვდა პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ რადოსლავ სიკორსკის.
როგორც „არმენპრესის“ სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროში აცნობეს, თანამოსაუბრეებმა დეტალურად განიხილეს სომხეთსა და პოლონეთს შორის პარტნიორობის გაღრმავების შესაძლო მიმართულებები და არსებული მექანიზმები.
არარატ მირზოიანმა და რადოსლავ სიკორსკიმ აზრები გაცვალეს ევროკავშირის ფარგლებში მიმდინარე პროცესების, ასევე სომხეთის რესპუბლიკის ევროპულ ინტეგრაციასთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ. ყურადღება დაეთმო „სომხეთის რესპუბლიკის ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ“ კანონპროექტს და სომხეთ–ევროკავშირის სხვადასხვა მიმართულებით გაღრმავებულ პარტნიორობას.
წყაროს ინფორმაციით, სომხეთისა და პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა განიხილეს ასევე გეოპოლიტიკური პროცესები, დემოკრატიული განვითარება და ხაზი გაუსვეს არსებულ გამოწვევებთან გამკლავებაში თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
მინისტრმა მირზოიანმა წარმოადგინა 8 აგვისტოს ვაშინგტონში მიღწეული შეთანხმებები, განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა მშვიდობის დამყარების მნიშვნელობაზე რეგიონის სტაბილური განვითარების და კომუნიკაციების განბლოკვის კონტექსტში.

On September 30, in Warsaw, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Minister of Foreign Affairs of Poland Radosław Sikorski, the Armenian Foreign Ministry said in a readout.
The interlocutors thoroughly discussed the potential directions and existing mechanisms for deepening the partnership between Armenia and Poland.
Ararat Mirzoyan and Radosław Sikorski exchanged views on ongoing processes within the EU, as well as issues related to Armenia’s European integration. The law on “Initiating Armenia’s EU Membership Process” and matters related to the deepening partnership between Armenia and the EU in various directions were touched upon.
The Foreign Ministers of Armenia and Poland also touched upon geopolitical developments and democratic processes, emphasizing the importance of cooperation in overcoming existing challenges.
Minister Mirzoyan presented the agreements reached in Washington on August 8, highlighting the importance of established peace for the sustainable development of the region and unblocking communications.