2026 წელს, ხელახლა არჩევის შემთხვევაში, სომხეთის ხელისუფლება ჩაატარებს რეფერენდუმს ახალი კონსტიტუციის მისაღებად
სომხეთის ხელისუფლება 2026 წელს ქვეყანაში მოსალოდნელ ვადამდელ საპარლამენტო არჩევნებში ხელახლა არჩევის შემთხვევაში ჩაატარებს საერთოეროვნულ რეფერენდუმს ახალი კონსტიტუციის მისაღებად. „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ გაეროს ტრიბუნიდან გამოსვლისას განაცხადა სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა.
„დემოკრატიის სფეროში ჩვენი მიღწევები უფრო ინსტიტუციური და სახალხოდ სასარგებლოდ რომ გავხადოთ, უახლოეს მომავალში შემდეგი ნაბიჯის გადადგმას ვაპირებთ: 2026 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე ხალხის მანდატის კიდევ ერთხელ მიღების შემდეგ დავიწყებთ საერთოეროვნული რეფერენდუმის ორგანიზებას ახალი კონსტიტუციის მისაღებად, რის შედეგადაც ხელისუფლების ყველა შტო და ქვეყანაში დამკვიდრებული სამართლებრივი წესი ორგანულად დაუკავშირდება კონსტიტუციის შემქმნელს, ანუ ხალხს, რითაც სომხეთის სახელმწიფოებრიობა გახდება მუდმივი და ხალხზე ორიენტირებული“, – განაცხადა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა.

В случае переизбрания в 2026 году правительство Армении проведёт референдум по принятию новой Конституции
В случае переизбрания на предстоящих в 2026 году внеочередных парламентских выборах правительство Армении организует общенациональный референдум по принятию новой Конституции. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в своём выступлении с трибуны ООН.
«Чтобы сделать наши достижения в области демократии более институциональными и народоориентированными, мы намерены в ближайшем будущем сделать следующий шаг. Получив мандат народа на парламентских выборах 2026 года, мы инициируем общенациональный референдум по принятию новой Конституции, в результате чего ветви власти и созданная в стране правовая система будут органически связаны с конституционным строем, то есть с народом, что сделает государственность Армении прочной и ориентированной на народ», — заявил премьер-министр Республики Армения.