სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტს თავისი სარწმუნოების სიგელი გადასცა გაერთიანებული სამეფოს ახლადდანიშნულმა ელჩმა
პრეზიდენტ ვაჰაგნ ხაჩატურიანს თავისი სარწმუნოების სიგელი გადასცა სომხეთის რესპუბლიკაში გაერთიანებული სამეფოსა და ჩრდილოეთ ირლანდიის ახალი საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ალექსანდრა პამელა ქოული․
პრეზიდენტმა ელჩს მიულოცა პასუხისმგებლიანი მისიიის დაწყება და წარმატებები უსურვა.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის აპარატში აცხადებენ, რომ ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა ხაზგასმით აღნიშნა – სომხეთისთვის მნიშვნელოვანია გაერთიანებულ სამეფოსთან ურთიერთობების განვითარება․
„ბოლო წლებში ჩვენი თანამშრომლობა საგრძნობლად გააქტიურდა და შედეგად ჩვენი ორმხრივი თანამშრომლობა სტრატეგიული პარტნიორობის დონეს მიაღწია“, – აღნიშნა პრეზიდენტმა. ამ კონტექსტში მან იმედი გამოთქვა, რომ უახლოეს მომავალში მხარეები ხელს მოაწერენ შესაბამის შეთანხმებას.
სომხეთის განვითარების გზის შესახებ საუბრისას რესპუბლიკის პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ სომხეთი თანმიმდევრულად იცავდა და ავითარებდა დემოკრატიულ პრინციპებს, მიუხედავად რთული და პასუხისმგებლიანი გზისა, რომელიც დღემდე გაიარა.
ელჩმა ალექსანდრა პამელა ქოულმა, მადლობა გადაუხადა მიღებისთვის და აღნიშნა:
„ასევე მადლობა, რომ მიიღეთ ჩემი სარწმუნოების სიგელი. ეს შესანიშნავი დროა, ვიყო ბრიტანეთის ელჩი სომხეთში. ვფიქრობ, ბოლო წლებში ჩვენი ურთიერთობები მართლაც გაუმჯობესდა, და მათი სტრატეგიულ პარტნიორობაში გადაქცევის შეთანხმება გვაძლევს მრავალ შესაძლებლობას ვიმუშაოთ ერთად ურთიერთდაინტერესებულ საკითხებზე, რომლებიც დაფუძნებულია დემოკრატიაზე, კანონის უზენაესობაზე, ადამიანის უფლებებზე და განსაკუთრებით – სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობაზე“․
შეხვედრისას განიხილეს რეგიონული ვითარება და განვითარებები, განსაკუთრებით კი სტაბილური და ხანგრძლივი მშვიდობის დამკვიდრების მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები. ასევე განხილულ იქნა თანამშრომლობის ახალი პერსპექტივები – მაღალი ტექნოლოგიებისა და კიბერუსაფრთხოების სფეროებში კავშირების გაღრმავების მიზნით.
მხარეებმა აზრები გაცვალეს ლონდონ–ერევნის პირდაპირი ავიარეისების დანერგვის შესაძლებლობაზე. აღინიშნა პარლამენტთაშორისი დიპლომატიის გააქტიურების მნიშვნელობა, როგორც ორმხრივი ურთიერთობების გაღრმავების მნიშვნელოვანი კომპონენტი.
შეხვედრაზე ასევე შეეხნენ 2026 წელს სომხეთში დაგეგმილ მნიშვნელოვან საერთაშორისო ღონისძიებებს – ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტს და გაეროს ბიომრავალფეროვნების კონვენციის მხარეთა მე-17 კონფერენციას (COP-17).

Новоназначенный посол Великобритании в Армении вручила верительные грамоты президенту РА
Президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну свои верительные грамоты вручила чрезвычайный и полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Александра Памела Коул.
Президент поздравил посла с началом ответственной миссии и пожелал ей успехов.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на администрацию президента РА, Ваагн Хачатурян подчеркнул важность развития отношений с Соединенным Королевством для Армении.
«В последние годы наше сотрудничество значительно активизировалось, и в результате двустороннее взаимодействие достигло уровня стратегического партнерства», — отметил он. В этом контексте президент выразил надежду, что стороны подпишут соответствующее соглашение в ближайшее время.
Говоря о пути развития Армении, президент РА отметил, что с момента обретения независимости Армения последовательно отстаивала и развивала демократические принципы, пройдя сложный и ответственный путь.
Посол Александра Памела Коул, выразив благодарность за приём, отметила:
«Благодарю Вас также за принятие моих верительных грамот. Сейчас для меня прекрасный период быть послом Великобритании в Армении. Я считаю, что наши отношения действительно улучшились в последние годы, и соглашение о преобразовании их в стратегическое партнёрство предоставляет нам множество возможностей для совместной работы по ряду вопросов, представляющих взаимный интерес, основанных на демократии, верховенстве закона, правах человека и, в частности, суверенитете и территориальной целостности».
В ходе встречи обсуждались региональные реалии и события, в частности, усилия по установлению стабильного и прочного мира. Также обсуждались новые перспективы сотрудничества, направленные на углубление взаимодействия в сферах высоких технологий и кибербезопасности.
Стороны обменялись мнениями о возможностях открытия прямого авиасообщения между Лондоном и Ереваном. Активизация парламентской дипломатии также была отмечена как важный компонент углубления двусторонних отношений.
На встрече также обсуждались важные международные мероприятия, запланированные в Армении в 2026 году: саммит Европейского политического сообщества и XVII Конференция сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17 of the Convention on Biological Diversity).