სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო შეთანხმების ხელმოწერის თარიღთან დაკავშირებით სომხეთის პრინციპული მიდგომა არ შეცვლილა։ საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერი
სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო შეთანხმების რაც შეიძლება მოკლე ვადებში ხელმოწერა იქნება სერიოზული ნაბიჯი დამყარებული მშვიდობის ინსტიტუციონალიზაციის მიმართულებით. „არმენპრესის“ ხელმოწერის თარიღზე დასმულ შეკითხვას პასუხად განუცხადა სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ანი ბადალიანმა.
„როდესაც მიმდინარე წლის 13 მარტს გამოცხადდა სომხეთ-აზერბაიჯანის შეთანხმების ტექსტის შეთანხმების შესახებ, სომხურმა მხარემ ერთდროულად განაცხადა შეთანხმების სწრაფად ხელმოწერის მზაობის შესახებ. ეს მიდგომა კვლავ დამტკიცდა 8 აგვისტოს შეთანხმების წინასწარი ხელმოწერით, რაც, როგორც მშვიდობის დამყარების ამსახველი მნიშვნელოვანი მოვლენა, ფართო საერთაშორისო მხარდაჭერას დაეუფლა.
ხელმოწერის თარიღთან დაკავშირებით სომხეთის პრინციპული მიდგომა არ შეცვლილა: რაც შეიძლება მოკლე ვადებში შეთანხმების ხელმოწერა იქნება სერიოზული ნაბიჯი დამყარებული მშვიდობის ინსტიტუციონალიზაციის მიმართულებით“, - ხაზი გაუსვა ანი ბადალიანმა.
ადრე შეგახსენებთ, რომ თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჰაქან ფიდანმა რომის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტში გამართულ კონფერენციაზე განაცხადა, რომ სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო შეთანხმების საბოლოო ხელმოწერა 2026 წლის პირველ ნახევარშია მოსალოდნელი.

Принципиальный подход Армении к дате подписания армяно-азербайджанского мирного соглашения не изменился - пресс-секретарь МИД РА
Подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном в возможно сжатые сроки станет серьёзным шагом на пути к институционализации установившегося мира. В ответ на вопрос агентства «Арменпресс» о дате подписания заявила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
«Когда 13 марта этого года было объявлено о согласовании текста соглашения Армения-Азербайджан, армянская сторона одновременно выразила готовность подписать соглашение в кратчайшие сроки. Этот подход был подтверждён парафированием соглашения 8 августа, что, как важное событие, зафиксировавшее установление мира, получило широкую международную поддержку.
Принципиальный подход Армении к дате подписания не изменился. Скорейшее подписание соглашения станет серьёзным шагом на пути к институционализации установившегося мира», — подчеркнула Ани Бадалян.
Ранее мы сообщали, что министр иностранных дел Турции Хакан Фидан на конференции в Римском институте международных отношений заявил, что окончательное подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном ожидается в первой половине 2026 года.