სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო შეთანხმების ხელმოწერის თარიღთან დაკავშირებით სომხეთის პრინციპული მიდგომა არ შეცვლილა։ საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერი
სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო შეთანხმების რაც შეიძლება მოკლე ვადებში ხელმოწერა იქნება სერიოზული ნაბიჯი დამყარებული მშვიდობის ინსტიტუციონალიზაციის მიმართულებით. „არმენპრესის“ ხელმოწერის თარიღზე დასმულ შეკითხვას პასუხად განუცხადა სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ანი ბადალიანმა.
„როდესაც მიმდინარე წლის 13 მარტს გამოცხადდა სომხეთ-აზერბაიჯანის შეთანხმების ტექსტის შეთანხმების შესახებ, სომხურმა მხარემ ერთდროულად განაცხადა შეთანხმების სწრაფად ხელმოწერის მზაობის შესახებ. ეს მიდგომა კვლავ დამტკიცდა 8 აგვისტოს შეთანხმების წინასწარი ხელმოწერით, რაც, როგორც მშვიდობის დამყარების ამსახველი მნიშვნელოვანი მოვლენა, ფართო საერთაშორისო მხარდაჭერას დაეუფლა.
ხელმოწერის თარიღთან დაკავშირებით სომხეთის პრინციპული მიდგომა არ შეცვლილა: რაც შეიძლება მოკლე ვადებში შეთანხმების ხელმოწერა იქნება სერიოზული ნაბიჯი დამყარებული მშვიდობის ინსტიტუციონალიზაციის მიმართულებით“, - ხაზი გაუსვა ანი ბადალიანმა.
ადრე შეგახსენებთ, რომ თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჰაქან ფიდანმა რომის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტში გამართულ კონფერენციაზე განაცხადა, რომ სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო შეთანხმების საბოლოო ხელმოწერა 2026 წლის პირველ ნახევარშია მოსალოდნელი.

Armenia reaffirms readiness to promptly sign peace agreement with Azerbaijan
The Armenian Foreign Ministry reiterated on Saturday its readiness to sign the peace agreement with Azerbaijan in the shortest time possible.
Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan, reacting to Turkish Foreign Minister Hakan Fidan’s statement that he expects the Armenian-Azerbaijani treaty to be signed in the first half of 2026, told Armenpress that Yerevan is ready to sign the agreement as soon as possible.
“When, on March 13 of this year, the finalization of the text of the Armenian-Azerbaijani agreement was announced, Armenia simultaneously expressed its readiness to swiftly sign the agreement. This approach was reaffirmed with the initialling of the agreement on August 8, which, as an important development marking the establishment of peace, received broad international support. Armenia’s principled position regarding the signing date has not changed: signing the agreement within the shortest possible time frame would be a significant step toward the institutionalization of the established peace,” Badalyan told Armenpress.