სომხეთმა და გაერთიანებულმა სამეფომ შეთანხმდნენ ურთიერთობების ამაღლებაზე სტრატეგიული პარტნიორობის დონემდე
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ვაჰან კოსტანიანმა და გაერთიანებული სამეფოს ევროპის, ჩრდილოეთ ამერიკისა და ზღვისგარე ტერიტორიების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა სტივენ დაუტიმ 2025 წლის 26 აგვისტოს ერევანში გამართეს სომხეთ–გაერთიანებული სამეფოს სტრატეგიული დიალოგის მეორე რაუნდი.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება.
ლონდონში 2023 წელს გამართული სტრატეგიული დიალოგის პირველი შეხვედრის საფუძველზე, მხარეებმა შეაფასეს მიღწეული პროგრესი და კიდევ ერთხელ აღნიშნეს მაღალი დონის რეგულარული კონტაქტების მნიშვნელობა სომხეთ–გაერთიანებული სამეფოს ორმხრივი პარტნიორობის შემდგომი გაძლიერებისა და გაფართოებისთვის.
მხარეებმა დაადასტურეს თავიანთი მტკიცე ერთგულება რეგიონულ და გლობალურ დონეებზე დემოკრატიის, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის მიმართ, რაც დამყარებულია საერთო ღირებულებებზე, საერთაშორისო სამართალზე, დემოკრატიულ პრინციპებსა და წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგის პატივისცემაზე.
სომხურმა მხარემ წარმოადგინა ქვეყანაში მიმდინარე დემოკრატიული რეფორმები, მათ შორის დემოკრატიის განმტკიცების, კანონის უზენაესობის გაძლიერების, ადამიანის უფლებების დაცვისა და კორუფციის საწინააღმდეგო ზომების გაფართოების მიმართულებით.
გაერთიანებულმა სამეფომ მაღალ შეფასებად მიიჩნია სომხეთის პროგრესი და დაადასტურა თავისი მხარდაჭერა აღნიშნული რეფორმების გაგრძელების მიმართ.
მხარეებმა შეთანხმდნენ ურთიერთობების ამაღლებაზე სტრატეგიული პარტნიორობის დონემდე. განიხილეს უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროებში თანამშრომლობის გაფართოება, მათ შორის მაღალი დონის კონტაქტები მომავალში, თავდაცვის სფეროში სამხედრო ატაშეების გაცვლა და კიბერუსაფრთხოებისა და ჰიბრიდული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით უფრო მჭიდრო თანამშრომლობა.
ურთიერთობების დონის ამაღლების კონტექსტში ხაზგასმულ იქნა ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობა. მხარეებმა გამოთქვეს მზაობა ბიზნეს-კავშირების გაღრმავებისა და ეკონომიკური ზრდის წახალისების მიზნით, მათ შორის სომხეთის ინკლუზიური ეკონომიკური განვითარების, რეფორმებისა და დივერსიფიკაციის ხელშეწყობის გზით, საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებთან თანამშრომლობით. განხილულ იქნა სომხეთ–გაერთიანებული სამეფოს ყოვლისმომცველი და გაფართოებული პარტნიორობის შეთანხმება. სომხეთმა ხაზგასმით აღნიშნა გაერთიანებული სამეფოს ექსპორტის დაფინანსების მექანიზმის პოტენციალი ვაჭრობისა და ინვესტიციების წახალისების კუთხით.
მხარეებმა ასევე მიესალმნენ ადამიანთაშორისი კონტაქტების ზრდას და აღნიშნეს პროფესიული გაცვლების, განათლებისა და კულტურის სფეროებში შემდგომი თანამშრომლობის მნიშვნელობა.
რეგიონულ და საერთაშორისო საკითხებზე საუბრისას, მხარეებმა გაცვალეს მოსაზრებები ძირითად მოვლენებზე, მათ შორის ახლო აღმოსავლეთში არსებული ვითარების შესახებ.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სამხრეთ კავკასიას. გაერთიანებულმა სამეფომ მიესალმა ვაშინგტონში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ბოლო დროს მიღწეულ შეთანხმებებს და აღნიშნა, რომ ისინი გადამწყვეტი ნაბიჯებია სომხეთ–აზერბაიჯანის ურთიერთობების სრულფასოვანი დარეგულირებისკენ, დაფუძნებული ერთმანეთის სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და საერთაშორისო აღიარებული საზღვრების ხელშეუხებლობის ურთიერთპატივისცემაზე, 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციის შესაბამისად.
მხარეებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის კომუნიკაციის გზების გახსნის მნიშვნელობა რეგიონისა და მეზობელი რეგიონების მშვიდობის, სტაბილურობისა და კეთილდღეობის ხელშეწყობის მიზნით, რაც დაფუძნებულია ურთიერთობის პრინციპზე და სახელმწიფოების სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და იურისდიქციის პატივისცემაზე. განხილულ იქნა „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ ინიციატივაც, როგორც პლატფორმა რეგიონული ურთიერთკავშირისა და ეკონომიკური თანამშრომლობის გაფართოებისთვის.
მომავალი ღონისძიებების კონტექსტში მხარეებმა განიხილეს 2026 წელს სომხეთში დაგეგმილი ორი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ღონისძიება — ევროპის პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტი და ბიომრავალფეროვნების კონვენციის მხარეთა მე-17 კონფერენცია (COP17). გაერთიანებულმა სამეფომ გამოხატა მზადყოფნა, დაეხმაროს სომხეთს COP17-ის ეფექტურად ორგანიზებაში, რათა მიღწეულ იქნას მკაფიო და არსებითი შედეგები.
დიალოგი დასრულდა სომხეთის რესპუბლიკასა და გაერთიანებულ სამეფოს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის დამყარებით და ორმხრივი ურთიერთობების გაღრმავებისა და მჭიდრო თანამშრომლობის გაფართოების ერთობლივი ვალდებულების კიდევ ერთხელ დადასტურებით.

Armenia, UK agree to upgrade ties to Strategic Partnership
On 26 August 2025, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Mr. Vahan Kostanyan, and the Minister of State for Europe, North America and the Overseas Territories of the United Kingdom, the Rt Hon Stephen Doughty MP, held the second round of the Armenia-UK Strategic Dialogue in Yerevan.
Building on the inaugural meeting of the Strategic Dialogue held in London in 2023, the two parties reviewed the progress achieved and reaffirmed the importance of regular high-level exchanges to further strengthen and expand the bilateral partnership between Armenia and the United Kingdom, the parties said in a joint communiqué .
The parties reiterated their unwavering commitment to democracy, rule of law, and the protection of fundamental human rights both regionally and globally, based on shared values, respect for international law, democratic principles, and a rules-based international order.
The Armenian side briefed on the country’s ongoing democratic transformation, including efforts in strengthening democracy, advancing the rule of law and protection of human rights, enhancing anti-corruption measures. The United Kingdom commended Armenia’s progress and reiterated its support for the continuation of these reforms.
The parties agreed to upgrade the relationship to a Strategic Partnership. Both parties discussed expanding cooperation in the areas of security and defence, including future high-level engagements, the exchange of defence attachés, and closer cooperation in the fields of cyber security and countering hybrid threats.
In the context of upgrading the relationship, the importance of continuing to deepen economic ties was underscored by both parties. The parties looked forward to furthering business relations and to drive growth through collaboration, including support for Armenia’s inclusive economic development, reform and diversification in partnership with International Financial Institutions. The parties discussed the Armenia/UK Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). Armenia recognised the potential of United Kingdom Export Finance (UKEF) to further boost trade and investment.
The parties also welcomed the growth of people-to-people contacts and emphasised the significance of further cooperation in education, culture, and professional exchange.
Turning to regional and international issues, the parties exchanged views on key developments, including the situation in the Middle East. Special attention was given to the South Caucasus. The United Kingdom welcomed the recent agreements reached between Armenia and Azerbaijan in Washington D.C., emphasizing that these represent a decisive step towards full normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan, based on mutual recognition of each other’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognised borders in line with the 1991 Alma-Ata Declaration.
The parties reaffirmed the importance of the opening of communications between Armenia and Azerbaijan for the promotion of peace, stability, and prosperity in the region and in its neighborhood on the basis of reciprocity and respect for the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the States. The parties also discussed the “Crossroads of Peace” initiative as a platform for enhanced regional connectivity and economic cooperation.
Looking ahead, the parties discussed Armenia's hosting of two major international events in 2026: The European Political Community Summit and the 17th Conference of the parties to the Convention on Biological Diversity (COP17). The United Kingdom expressed its readiness to support Armenia in the successful organisation of COP17, ensuring that the conference delivers concrete and meaningful outcomes.
The Dialogue concluded with a mutual reaffirmation of the shared commitment to deepen bilateral relations and expand close collaboration by establishing a Strategic Partnership between the Republic of Armenia and the United Kingdom.