სომხეთმა და გაერთიანებულმა სამეფომ შეთანხმდნენ ურთიერთობების ამაღლებაზე სტრატეგიული პარტნიორობის დონემდე
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ვაჰან კოსტანიანმა და გაერთიანებული სამეფოს ევროპის, ჩრდილოეთ ამერიკისა და ზღვისგარე ტერიტორიების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა სტივენ დაუტიმ 2025 წლის 26 აგვისტოს ერევანში გამართეს სომხეთ–გაერთიანებული სამეფოს სტრატეგიული დიალოგის მეორე რაუნდი.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება.
ლონდონში 2023 წელს გამართული სტრატეგიული დიალოგის პირველი შეხვედრის საფუძველზე, მხარეებმა შეაფასეს მიღწეული პროგრესი და კიდევ ერთხელ აღნიშნეს მაღალი დონის რეგულარული კონტაქტების მნიშვნელობა სომხეთ–გაერთიანებული სამეფოს ორმხრივი პარტნიორობის შემდგომი გაძლიერებისა და გაფართოებისთვის.
მხარეებმა დაადასტურეს თავიანთი მტკიცე ერთგულება რეგიონულ და გლობალურ დონეებზე დემოკრატიის, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის მიმართ, რაც დამყარებულია საერთო ღირებულებებზე, საერთაშორისო სამართალზე, დემოკრატიულ პრინციპებსა და წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგის პატივისცემაზე.
სომხურმა მხარემ წარმოადგინა ქვეყანაში მიმდინარე დემოკრატიული რეფორმები, მათ შორის დემოკრატიის განმტკიცების, კანონის უზენაესობის გაძლიერების, ადამიანის უფლებების დაცვისა და კორუფციის საწინააღმდეგო ზომების გაფართოების მიმართულებით.
გაერთიანებულმა სამეფომ მაღალ შეფასებად მიიჩნია სომხეთის პროგრესი და დაადასტურა თავისი მხარდაჭერა აღნიშნული რეფორმების გაგრძელების მიმართ.
მხარეებმა შეთანხმდნენ ურთიერთობების ამაღლებაზე სტრატეგიული პარტნიორობის დონემდე. განიხილეს უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროებში თანამშრომლობის გაფართოება, მათ შორის მაღალი დონის კონტაქტები მომავალში, თავდაცვის სფეროში სამხედრო ატაშეების გაცვლა და კიბერუსაფრთხოებისა და ჰიბრიდული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით უფრო მჭიდრო თანამშრომლობა.
ურთიერთობების დონის ამაღლების კონტექსტში ხაზგასმულ იქნა ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობა. მხარეებმა გამოთქვეს მზაობა ბიზნეს-კავშირების გაღრმავებისა და ეკონომიკური ზრდის წახალისების მიზნით, მათ შორის სომხეთის ინკლუზიური ეკონომიკური განვითარების, რეფორმებისა და დივერსიფიკაციის ხელშეწყობის გზით, საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებთან თანამშრომლობით. განხილულ იქნა სომხეთ–გაერთიანებული სამეფოს ყოვლისმომცველი და გაფართოებული პარტნიორობის შეთანხმება. სომხეთმა ხაზგასმით აღნიშნა გაერთიანებული სამეფოს ექსპორტის დაფინანსების მექანიზმის პოტენციალი ვაჭრობისა და ინვესტიციების წახალისების კუთხით.
მხარეებმა ასევე მიესალმნენ ადამიანთაშორისი კონტაქტების ზრდას და აღნიშნეს პროფესიული გაცვლების, განათლებისა და კულტურის სფეროებში შემდგომი თანამშრომლობის მნიშვნელობა.
რეგიონულ და საერთაშორისო საკითხებზე საუბრისას, მხარეებმა გაცვალეს მოსაზრებები ძირითად მოვლენებზე, მათ შორის ახლო აღმოსავლეთში არსებული ვითარების შესახებ.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სამხრეთ კავკასიას. გაერთიანებულმა სამეფომ მიესალმა ვაშინგტონში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ბოლო დროს მიღწეულ შეთანხმებებს და აღნიშნა, რომ ისინი გადამწყვეტი ნაბიჯებია სომხეთ–აზერბაიჯანის ურთიერთობების სრულფასოვანი დარეგულირებისკენ, დაფუძნებული ერთმანეთის სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და საერთაშორისო აღიარებული საზღვრების ხელშეუხებლობის ურთიერთპატივისცემაზე, 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციის შესაბამისად.
მხარეებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის კომუნიკაციის გზების გახსნის მნიშვნელობა რეგიონისა და მეზობელი რეგიონების მშვიდობის, სტაბილურობისა და კეთილდღეობის ხელშეწყობის მიზნით, რაც დაფუძნებულია ურთიერთობის პრინციპზე და სახელმწიფოების სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და იურისდიქციის პატივისცემაზე. განხილულ იქნა „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ ინიციატივაც, როგორც პლატფორმა რეგიონული ურთიერთკავშირისა და ეკონომიკური თანამშრომლობის გაფართოებისთვის.
მომავალი ღონისძიებების კონტექსტში მხარეებმა განიხილეს 2026 წელს სომხეთში დაგეგმილი ორი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ღონისძიება — ევროპის პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტი და ბიომრავალფეროვნების კონვენციის მხარეთა მე-17 კონფერენცია (COP17). გაერთიანებულმა სამეფომ გამოხატა მზადყოფნა, დაეხმაროს სომხეთს COP17-ის ეფექტურად ორგანიზებაში, რათა მიღწეულ იქნას მკაფიო და არსებითი შედეგები.
დიალოგი დასრულდა სომხეთის რესპუბლიკასა და გაერთიანებულ სამეფოს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის დამყარებით და ორმხრივი ურთიერთობების გაღრმავებისა და მჭიდრო თანამშრომლობის გაფართოების ერთობლივი ვალდებულების კიდევ ერთხელ დადასტურებით.

Армения и Соединенное Королевство договорились о повышении уровня отношений до стратегического партнерства
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян и государственный секретарь по делам Европы, Северной Америки и заморских территорий Соединенного Королевства Стивен Даути 26 августа 2025 года в Ереване провели второй раунд Стратегического диалога Армения-Великобритания.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на МИД РА, опираясь на первую встречу Стратегического диалога, состоявшуюся в Лондоне в 2023 году, стороны оценили достигнутый прогресс и подтвердили важность регулярных контактов на высоком уровне для дальнейшего укрепления и расширения двустороннего партнерства между Арменией и Соединенным Королевством.
Стороны подтвердили свою твердую приверженность демократии, верховенству права и защите основных прав человека на региональном и глобальном уровнях, основанную на уважении международного порядка, основанного на общих ценностях, международном праве, демократических принципах и правилах.
Армянская сторона представила информацию о текущих демократических преобразованиях в стране, включая усилия по укреплению демократии, продвижению верховенства закона, защите прав человека, а также расширению мер по борьбе с коррупцией.
Соединенное Королевство высоко оценило прогресс Армении и подтвердило свою поддержку продолжению вышеупомянутых реформ.
Стороны договорились о повышении уровня отношений до уровня стратегического партнерства. Стороны обсудили расширение сотрудничества в сфере безопасности и обороны, включая будущие контакты на высоком уровне, обмен военными атташе по вопросам обороны и более тесное взаимодействие в области кибербезопасности и противодействия гибридным угрозам.
В контексте повышения уровня отношений обе стороны подчеркнули важность дальнейшего углубления экономического сотрудничества. Стороны выразили намерение углублять деловые связи и содействовать экономическому росту посредством сотрудничества, в том числе путем поддержки инклюзивного экономического развития Армении, реформ и диверсификации в сотрудничестве с международными финансовыми институтами. Стороны обсудили Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Великобританией. Армения отметила важность потенциала британского механизма экспортного финансирования в стимулировании торговли и инвестиций.
Стороны также приветствовали рост межличностных контактов и подчеркнули важность дальнейшего сотрудничества в области профессиональных обменов, образования и культуры.
Обратившись к региональным и международным вопросам, стороны обменялись мнениями по ключевым событиям, включая ситуацию на Ближнем Востоке.
Особое внимание было уделено Южному Кавказу. Соединенное Королевство приветствовало недавно достигнутые в Вашингтоне соглашения между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что они являются решающими шагами на пути к полной нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном на основе взаимного признания суверенитета, территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ в соответствии с Алматинской декларацией 1991 года.
Стороны подтвердили важность открытия коммуникаций между Арменией и Азербайджаном для содействия миру, стабильности и процветанию в регионе и прилегающих территориях на основе взаимности, а также уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств. Также обсуждалась инициатива «Перекрёсток мира» как платформа для расширения региональной взаимосвязанности и экономического сотрудничества.
В контексте предстоящих событий стороны обсудили два крупных международных мероприятия, которые пройдут в Армении в 2026 году - саммит Европейского политического сообщества и XVII Конференцию сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP-17). Соединённое Королевство выразило готовность оказать поддержку Армении в эффективной организации COP-17 для обеспечения чётких и значимых результатов.
Диалог завершился подтверждением совместной приверженности углублению двусторонних отношений и расширению тесного сотрудничества путём установления стратегического партнёрства между Республикой Армения и Соединённым Королевством.