სომხეთისა და საბერძნეთის საგარეო საქმეთა მინისტრების მოადგილეებმა განიხილეს რეგიონული და საერთაშორისო დღის წესრიგის აქტუალური საკითხები
სამუშაო ვიზიტით ნიუ-იორკში მყოფი სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვაჰან კოსტანიანი 30 ივლისს შეხვდა საბერძნეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეს იოანის ლოვერდოსს․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრო იტყობინება, რომ შეხვედრისას მხარეებმა კმაყოფილებით აღნიშნეს სომხეთ-საბერძნეთს შორის ტრადიციულ მეგობრულ ორმხრივ ურთიერთობებში არსებული დადებითი დინამიკა და გამოხატეს მზადყოფნა თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით საერთო ინტერესის სფეროებში თანამშრომლობა ახალ დონეზე აიყვანონ. ამ კონტექსტში ხაზგასმით აღინიშნა მაღალი დონის ორმხრივი ვიზიტების მნიშვნელობა.
საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ თავის კოლეგას გააცნო სომხეთის მთავრობის მიერ გადადგმული ნაბიჯები „ევროპული კავშირისადმი სომხეთის რესპუბლიკის წევრობის პროცესის დაწყების შესახებ“ კანონის მიღების შემდეგ. მხარეებმა ასევე იმსჯელეს მომავალ წელს ერევანში დაგეგმილი ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების მე-8 სამიტის შესახებ.
ვაჰან კოსტანიანმა და იოანის ლოვერდოსმა ასევე იმსჯელეს რეგიონული და საერთაშორისო დღის წესრიგში არსებულ აქტუალურ საკითხებზე. ვაჰან კოსტანიანმა კოლეგას გააცნო სომხეთ-აზერბაიჯანის ურთიერთობების ნორმალიზაციის პროცესში ბოლო მოვლენები.

On July 30, Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan, who is on a working visit to New York, met with Deputy Foreign Minister of Greece Yiannis Loverdos.
The officials commended the positive dynamics in the traditionally friendly relations between Armenia and Greece and expressed readiness to elevate cooperation in areas of mutual interest to a new level, the foreign ministry said in a press release.
In this context, the importance of organizing high-level mutual visits was stressed.
The Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia briefed the interlocutor on the steps taken by the Government of Armenia following the adoption of the law "On the launch of the process of accession of the Republic of Armenia to the European Union", and exchanged views on the 8th Summit of the European Political Community set to be held in Yerevan next year.
Vahan Kostanyan and Yiannis Loverdos also touched upon current issues on the regional and international agenda. Vahan Kostanyan presented to his interlocutor the latest developments in the Armenia-Azerbaijan normalization process.