სომხეთის თავდაცვის სამინისტროში გაიმართა სომხეთ-გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვითი კონსულტაციები
სომხეთის თავდაცვის სამინისტროს ადმინისტრაციულ კომპლექსში გაიმართა სომხეთ-გაერთიანებული სამეფოს მორიგი თავდაცვითი კონსულტაციები.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაზე დაყრდნობით, კონსულტაციების მიმდინარეობისას გენერალ-მაიორმა არტურ ეროიანმა, რომელიც სომხეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის მოადგილეა, ბრიტანელ კოლეგებს გააცნო სომხეთის არმიის გარდაქმნის პროცესი და ყურადღება გაამახვილა პრიორიტეტულ სფეროებზე.
ასევე განიხილეს რეგიონული და საერთაშორისო უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის საკითხები.
მხარეებმა დეტალურად მიმოიხილეს წინა კონსულტაციების დროს მიღწეული შეთანხმებების შესრულება და შეაჯამეს თანამშრომლობის პროგრამის განხორციელების შედეგები.
ორივე მხარემ გამოთქვა მზადყოფნა თანამშრომლობის გაფართოების შესახებ ინტერესის მქონე რამდენიმე მიმართულებით.
კონსულტაციების დასრულებისას სომხეთის თავდაცვის სამინისტროს თავდაცვითი პოლიტიკისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ლევონ აივაზიანმა და გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის სამინისტროს რუსეთის, აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის პოლიტიკის დირექტორმა კრისტოფერ კინმა ხელი მოაწერეს თანამშრომლობის 2025-2026 წლების პროგრამას.

В Министерстве обороны Армении прошли армяно-британские консультации по вопросам обороны
Очередные армяно-британские консультации по вопросам обороны прошли в административном комплексе Министерства обороны Армении.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МО РА, в ходе консультаций заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил РА генерал-майор Артур Ероян представил британским коллегам процесс трансформации ВС РА и коснулся приоритетных направлений.
Обсуждались также вопросы, касающиеся региональной и международной безопасности и сотрудничества в сфере обороны.
Стороны также подробно обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе предыдущих консультаций, и подвели итоги реализации программы сотрудничества.
Обе стороны выразили готовность расширять сотрудничество в ряде представляющих интерес сфер.
По итогам консультаций начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества МО РА Левон Айвазян и директор по политике в отношении России, Восточной Европы и Центральной Азии МО Великобритании Кристофер Кей подписали программу сотрудничества на 2025-2026 годы.