ერევანი უარყოფს ბაქოს მორიგ ბრალდებებს სომხეთის შეიარაღებული ძალების მხრიდან აზერბაიჯანის პოზიციების მიმართულებით ცეცხლის გახსნის შესახებ
სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტრო უარყოფს აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებას, თითქოსდა 8 აპრილს, 19:20-დან 22:30 საათამდე, სომხეთის შეიარაღებული ძალების ქვედანაყოფებმა ცეცხლი გახსნეს საზღვრის სამხრეთ-აღმოსავლეთ მონაკვეთზე განთავსებული აზერბაიჯანული პოზიციების მიმართულებით.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ განცხადება გაავრცელა სომხეთის თავდაცვის სამინისტრომ.
„აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროს განცხადება იმის შესახებ, თითქოსდა 8 აპრილს, 19:20-დან 22:30 საათამდე, სომხეთის შეიარაღებული ძალების ქვედანაყოფებმა ცეცხლი გახსნეს საზღვრის სამხრეთ-აღმოსავლეთ მონაკვეთზე განთავსებული აზერბაიჯანული პოზიციების მიმართულებით, არ შეესაბამება სინამდვილეს.
გახსენებთ, რომ სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის აპარატმა გააკეთა წინადადება შეიქმნას სომხეთ-აზერბაიჯანს შორის ერთობლივი მექანიზმი ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დარღვევის შემთხვევებისა და/ან მათთან დაკავშირებული ინფორმაციის გამოძიებისთვის, რაზეც აზერბაიჯანს ჯერჯერობით არ მიუცია პასუხი.
სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტრო ადასტურებს, რომ პრემიერ-მინისტრის აპარატის პოზიციის შესაბამისად, მზად არის შეისწავლოს აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებაში მოყვანილი ფაქტები, იმ შემთხვევაში, თუ ისინი გადაეცემა სომხეთს“, - აღნიშნულია განცხადებაში.

Azerbaijan has again falsely accused Armenia of border shooting, the Armenian Ministry of Defense has said.
“The statement by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on April 8, between 7:20 p.m. and 10:30 p.m., units of the Armed Forces of the Republic of Armenia opened fire towards Azerbaijani combat positions located in the southeastern section of the border, does not correspond to reality,” the ministry said in a statement. “It should be recalled that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative. The Ministry of Defence of the Republic of Armenia reaffirms that, in accordance with the position of the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia, it stands ready to investigate the facts supporting the statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, should they be provided to the Republic of Armenia,” it added.