ერევანი უარყოფს ბაქოს მორიგ ბრალდებებს სომხეთის შეიარაღებული ძალების მხრიდან აზერბაიჯანის პოზიციების მიმართულებით ცეცხლის გახსნის შესახებ
სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტრო უარყოფს აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებას, თითქოსდა 8 აპრილს, 19:20-დან 22:30 საათამდე, სომხეთის შეიარაღებული ძალების ქვედანაყოფებმა ცეცხლი გახსნეს საზღვრის სამხრეთ-აღმოსავლეთ მონაკვეთზე განთავსებული აზერბაიჯანული პოზიციების მიმართულებით.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ განცხადება გაავრცელა სომხეთის თავდაცვის სამინისტრომ.
„აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროს განცხადება იმის შესახებ, თითქოსდა 8 აპრილს, 19:20-დან 22:30 საათამდე, სომხეთის შეიარაღებული ძალების ქვედანაყოფებმა ცეცხლი გახსნეს საზღვრის სამხრეთ-აღმოსავლეთ მონაკვეთზე განთავსებული აზერბაიჯანული პოზიციების მიმართულებით, არ შეესაბამება სინამდვილეს.
გახსენებთ, რომ სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის აპარატმა გააკეთა წინადადება შეიქმნას სომხეთ-აზერბაიჯანს შორის ერთობლივი მექანიზმი ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დარღვევის შემთხვევებისა და/ან მათთან დაკავშირებული ინფორმაციის გამოძიებისთვის, რაზეც აზერბაიჯანს ჯერჯერობით არ მიუცია პასუხი.
სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტრო ადასტურებს, რომ პრემიერ-მინისტრის აპარატის პოზიციის შესაბამისად, მზად არის შეისწავლოს აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებაში მოყვანილი ფაქტები, იმ შემთხვევაში, თუ ისინი გადაეცემა სომხეთს“, - აღნიშნულია განცხადებაში.

Ереван опровергает очередные обвинения Баку в обстреле армянскими вооруженными силами азербайджанских позиций
Министерство обороны Армении опровергает сообщение Минобороны Азербайджана о том, что 8 апреля между 19:20 и 22:30 подразделения ВС Армении якобы открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным в юго-восточной части приграничной зоны.
Как передает Арменпресс, МО Армении распространило по этому поводу сообщение:
«Сообщение МО Азербайджана о том, что якобы 8 апреля в период с 19:20 до 22:30 подразделения ВС РА открыли огонь в направлении азербайджанских позиций, расположенных на юго-восточном участке приграничной зоны, не соответствует действительности.
Напомним, что аппарат премьер-министра Республики Армения предложил создать совместный механизм Армения-Азербайджан для расследования случаев нарушения режима прекращения огня и/или информации об этом. Однако Азербайджан до сих пор не отреагировал на данное предложение.
Министерство обороны Республики Армения подтверждает, что, в соответствии с позицией аппарата премьер-министра РА, готово расследовать факты, подтверждающие заявление МО Азербайджана, при их передаче армянской стороне».