სომხეთის პრეზიდენტმა არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში ურთიერთდაინტერესებულ სფეროებში საინვესტიციო პროექტების განხორციელების პერსპექტივები განიხილა
აბუ დაბიში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა თავის რეზიდენციაში მიიღო არაბთა გაერთიანებული საამიროების ენერგეტიკისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი სუხაილ ალ მაზრუი და „Etihad Rail“-ის აღმასრულებელი დირექტორი შადი მალაკი.
როგორც „არმენპრესს“ აცნობეს სომხეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან, შეხვედრაზე მხარეებმა სრულმასშტაბიანი განხილვები გამართეს ქვეყნებისთვის ურთიერთდაინტერესებულ სფეროებში სხვადასხვა საინვესტიციო პროექტის განხორციელების პერსპექტივებზე. განსაკუთრებით გაესვა ხაზი ინფრასტრუქტურის, ენერგეტიკის, მაღალი ტექნოლოგიებისა და სხვა პრიორიტეტული სფეროების თანამშრომლობითი პოტენციალის რეალიზაციის მნიშვნელობას.
მხარეებმა მაღალი შეფასება მისცეს სომხეთსა და საამიროებს შორის ჩამოყალიბებულ მყარ პარტნიორობასა და წლიდან წლამდე გაღრმავებულ მჭიდრო თანამშრომლობას, ხაზგასმით აღნიშნეს ორმხრივი ურთიერთობების განვითარების დადებითი დინამიკა.
საუბრისას აზრთა გაცვლა მოხდა სომხეთის მთავრობის ინიციატივის, „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ განხორციელების თაობაზე.
შეხვედრაზე ასევე ისაუბრეს პრაქტიკული ნაბიჯების გადადგმის აუცილებლობაზე, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყნებს შორის ბიზნესურთიერთობების გაძლიერებას და ეკონომიკური კავშირების შემდგომ გააქტიურებას.
მხარეებმა შეთანხმებას მიაღწიეს ერთობლივი ძალისხმევის განხორციელებაზე საინვესტიციო გარემოს გაუმჯობესების მიმართულებით და აღნიშნეს, რომ ეს პროცესი ორივე ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისათვის მნიშვნელოვანია.

Президент Армении в ОАЭ обсудил перспективы реализации инвестиционных программ в отраслях, представляющих взаимный интерес
В рамках рабочего визита в Абу-Даби президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял в своей резиденции министра энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухейла аль-Мазруи и исполнительного директора Etihad Rail Шади Малака.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз аппарата президента РА, в ходе встречи стороны провели всестороннее обсуждение перспектив реализации различных инвестиционных программ в отраслях, представляющих взаимный интерес для стран. Особое внимание уделялось важности реализации существующего потенциала сотрудничества сферах инфраструктуры, энергетики, высоких технологий и других приоритетных отраслях.
Стороны взаимно высоко оценили сформировавшиеся между Арменией и Эмиратами стабильные партнерские отношения и тесное сотрудничество, углубляющееся из года в год, отметив положительную динамику развития двусторонних отношений.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями относительно реализации проекта правительства РА «Перекресток мира».
На встрече также обсуждалась необходимость принятия практических мер по укреплению связей между деловыми кругами стран, что будет способствовать дальнейшей активизации экономических связей.
Собеседники договорились прилагать совместные усилия по улучшению инвестиционного климата, отметив, что этот процесс важен для экономического развития обоих государств.