სომხეთის პრეზიდენტმა არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში ურთიერთდაინტერესებულ სფეროებში საინვესტიციო პროექტების განხორციელების პერსპექტივები განიხილა
აბუ დაბიში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა თავის რეზიდენციაში მიიღო არაბთა გაერთიანებული საამიროების ენერგეტიკისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი სუხაილ ალ მაზრუი და „Etihad Rail“-ის აღმასრულებელი დირექტორი შადი მალაკი.
როგორც „არმენპრესს“ აცნობეს სომხეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან, შეხვედრაზე მხარეებმა სრულმასშტაბიანი განხილვები გამართეს ქვეყნებისთვის ურთიერთდაინტერესებულ სფეროებში სხვადასხვა საინვესტიციო პროექტის განხორციელების პერსპექტივებზე. განსაკუთრებით გაესვა ხაზი ინფრასტრუქტურის, ენერგეტიკის, მაღალი ტექნოლოგიებისა და სხვა პრიორიტეტული სფეროების თანამშრომლობითი პოტენციალის რეალიზაციის მნიშვნელობას.
მხარეებმა მაღალი შეფასება მისცეს სომხეთსა და საამიროებს შორის ჩამოყალიბებულ მყარ პარტნიორობასა და წლიდან წლამდე გაღრმავებულ მჭიდრო თანამშრომლობას, ხაზგასმით აღნიშნეს ორმხრივი ურთიერთობების განვითარების დადებითი დინამიკა.
საუბრისას აზრთა გაცვლა მოხდა სომხეთის მთავრობის ინიციატივის, „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ განხორციელების თაობაზე.
შეხვედრაზე ასევე ისაუბრეს პრაქტიკული ნაბიჯების გადადგმის აუცილებლობაზე, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყნებს შორის ბიზნესურთიერთობების გაძლიერებას და ეკონომიკური კავშირების შემდგომ გააქტიურებას.
მხარეებმა შეთანხმებას მიაღწიეს ერთობლივი ძალისხმევის განხორციელებაზე საინვესტიციო გარემოს გაუმჯობესების მიმართულებით და აღნიშნეს, რომ ეს პროცესი ორივე ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისათვის მნიშვნელოვანია.

During his visit to Abu Dhabi, President Vahagn Khachaturyan met with UAE Minister of Energy and Infrastructure Suhail Mohamed Al Mazroue and Etihad Rail CEO Shadi Malak.
Etihad Rail manages the development, construction and operation of the UAE’s national freight and passenger railway network.
During the meeting the President discussed with the Emirati minister and the Etihad Rail CEO the prospects for implementing various investment projects in areas of mutual interest for both countries, the president’s office said in a readout.
They especially emphasized the importance of utilizing the potential for cooperation in infrastructures, energy and high technologies. Both sides lauded the stable partnership between Armenia and the UAE and the constantly developing close cooperation, stressing the positive dynamics in the development of bilateral ties.
Views were exchanged about the implementation of the Armenian government’s Crossroads of Peace project.
The need for strengthening ties between business communities of both countries for intensifying economic relations was underscored.
The sides agreed to make joint efforts to improve the investment climate, noting that the process is important for economic development of both countries.