სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე სირიის საგარეო საქმეთა მინისტრს შეხვდა
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვაჰან კოსტანიანი 27 იანვარს დამასკოში შეხვდა სირიის არაბთა რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრ ასად ალ-შაიბანის.
როგორც „არმენპრესი“ სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციაზე დაყრდნობით იტყობინება, შეხვედრაზე მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა სითბოთი მიღებისთვის და სომხეთის მთავრობის მზადყოფნა გამოხატა ორმხრივი ურთიერთობების განვითარებისთვის სირიულ მხარესთან. მხარეებმა იდეები გაცვალეს თანამშრომლობის შესაძლო მიმართულებებზე.
ვაჰან კოსტანიანმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა სომხეთის მზადყოფნა, მხარი დაუჭიროს ჰუმანიტარული და რეფორმების განხორციელების სფეროებში, ასევე სირიაში პრიორიტეტულად მიჩნეულ სხვა პროგრამებს.
ორივე მხარემ ხაზი გაუსვა სომხეთსა და სირიას შორის არსებულ ისტორიულ მტკიცე კავშირებს. ამ კონტექსტში მხარდაჭერა გამოთქვეს სირიაში შეთანხმებისა და ინკლუზიურობის მიღწევისკენ მიმართულ ძალისხმევას.
მხარეებმა რეგიონულ განვითარებებზე ისაუბრეს და ხაზი გაუსვეს მეზობლებთან ურთიერთობების დარეგულირების მნიშვნელობას.
სირიულმა მხარემ დადებითად შეაფასა სომხეთის დელეგაციის ვიზიტი დამასკოში. მიღწეულია შეთანხმება კონტაქტების გაგრძელებაზე.

Armenian official visits Syria
On January 27, in Damascus, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Vahan Kostanyan had a meeting with Asaad al-Shaybani, the Minister of Foreign Affairs of the Syrian Arab Republic.
Expressing gratitude for the warm reception, the Deputy Foreign Minister conveyed the commitment of the Government of Armenia to develop bilateral relations with the Syrian side, the foreign ministry said in a readout.
The interlocutors exchanged views on potential areas of cooperation.
Vahan Kostanyan reiterated the readiness of the Armenian side to provide support in humanitarian area and implementation of reforms, as well as various other priority programs in Syria.
Both sides emphasized the strong historical ties between the peoples of Armenia and Syria. In this context, they expressed support for the efforts aimed at creating an environment of solidarity and inclusiveness in Syria.
The interlocutors exchanged views on regional developments, stressing the importance of normalizing relations with neighbors.
The Syrian side highly appreciated the visit of the Armenian delegation to Damascus. The parties agreed to continue contacts.