სომხეთის ეროვნული ასამბლეის კომისია ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყების პროექტს განიხილავს
სომხეთის ეროვნული ასამბლეის ევროპული ინტეგრაციის საკითხთა მუდმივმოქმედი კომისიაში მიმდინარეობს „ევროპის კავშირში სომხეთის რესპუბლიკის გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ“ კანონპროექტის განხილვა. კანონპროექტი არის სამოქალაქო ინიციატივის შედეგი.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, კანონპროექტის მთავარი მომხსენებელი და ინიციატორი ჯგუფის უფლებამოსილი წარმომადგენელი არტაკ ზაინალიანი აცხადებს, რომ კონსტიტუციით გათვალისწინებული შესაძლებლობის გამოყენებით შეიქმნა ინიციატორი ჯგუფი, რომელმაც წარადგინა კანონპროექტი სამოქალაქო ინიციატივის სახით.
„52 ადამიანმა ჩამოაყალიბა ინიციატორი ჯგუფი, რომელიც ნოტარიუსის მიერ იქნა დამტკიცებული. ამ ჯგუფმა კანონით განსაზღვრულ ვადაში მოაგროვა 60 ათასი ხელმოწერა „ევროპის კავშირში სომხეთის რესპუბლიკის გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ“ კანონპროექტის მხარდასაჭერად“, – აღნიშნა ზაინალიანმა და დასძინა, რომ სომხეთი, გამოხატავს რა ხალხის ნებას, მიზნად ისახავს ქვეყანა გახდეს უსაფრთხო, სტაბილური და კეთილდღეობიანი და აცხადებს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყებას.
მისი თქმით, დაახლოებით 50 დღის განმავლობაში, რაც კანონით გათვალისწინებული ვადის ნახევარია, სომხეთის თემების დაახლოებით მეოთხედიდან შეგროვდა 60 ათასი ხელმოწერა, რაც დამტკიცდა სომხეთის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ და კანონპროექტი გადაიქცა საკანონმდებლო ინიციატივად.
კანონპროექტის მიღების მოტივაციის წარდგენისას არტაკ ზაინალიანმა განაცხადა, რომ ევროკავშირში სომხეთის გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ კანონის მიზანია სომეხი ხალხის, მათი ამჟამინდელი ხელისუფლების ნებისა და გადაწყვეტილების დაფიქსირება მიეკუთვნოს პროგრესული, ცივილიზებული და განვითარებული კაცობრიობის ოჯახს.
„კანონი აცხადებს ინიციატორებისა და სომხეთის რესპუბლიკის სურვილს, დაიწყოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესი, რაც განსაზღვრავს სომხეთის ხელისუფლების გადაწყვეტილებებისა და მოქმედებების მიმართულებას და მასშტაბს. შექმნილ გეოპოლიტიკურ ვითარებაში კანონი, მისი მიღების ფორმა და მეთოდი გააძლიერებს სომხეთის სტაბილურობას და გამძლეობას“, – განაცხადა ზაინალიანმა.
მისი შეფასებით, კანონის მიღება დემოკრატიას, მოქალაქეების სახელმწიფო მმართველობაში მონაწილეობასა და მისი განხორციელებას, სამართლის უზენაესობას გახდის შეუქცევადს და აღადგენს ნდობას სახელმწიფოს პოლიტიკის პროგნოზირებადობის მიმართ.
„ევროკავშირში სომხეთის გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ კანონის მიღება ხელს შეუწყობს რეგიონში მშვიდობისა და სტაბილურობის დამყარებას, ძალთა ბალანსის აღდგენის გზით სომხეთის ეროვნული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის შესაძლებლობების ზრდას, ხელს შეუწყობს სომხეთის ეროვნულ არმიას, მოერგოს ევროკავშირის წევრი ქვეყნების არმიების თანამედროვე სტანდარტებს, ასევე ადამიანის უფლებების დაცვას, ეკონომიკური უსაფრთხოების მექანიზმების შექმნას, არსებული მონოპოლიების აღმოფხვრას და ეკონომიკის დივერსიფიკაციას“, – აღნიშნა ზაინალიანმა.
მისი თქმით, ევროკავშირში გაწევრიანება უზრუნველყოფს ინოვაციური ტექნოლოგიების ხელმისაწვდომობას, ინვესტიციების ზრდას, ლოგისტიკური კავშირების გაფართოებას, სომხური პროდუქციის ევროპაში ექსპორტის შესაძლებლობების გაძლიერებას, შიდა ჰარმონიის განმტკიცებას და ქვეყნის განვითარების პერსპექტივების გაძლიერებას.
სომხეთის მთავრობამ 9 იანვარს დაამტკიცა „ევროპის კავშირში სომხეთის რესპუბლიკის გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ“ კანონპროექტი.

Комиссия Национального собрания Армении по вопросам европейской интеграции обсуждает проект начала процесса вступления членства в ЕС
В постоянной комиссии Национального собрания Армении по вопросам европейской интеграции продолжаются обсуждения по проекту закона «Об инициировании процесса вступления Республики Армения в Европейский союз». Законопроект является результатом гражданской инициативы.
Как сообщает Арменпресс, основной докладчик, уполномоченный представитель инициативной группы Артак Зейналян отметил, что инициативная группа была сформирована с учетом возможности, предусмотренной Конституцией, и выступила с гражданской инициативой по законопроекту.
Он отметил, что утвержденная нотариально инициативная группа из 52 человек за почти 50 дней, предусмотренных законом, собрала около 60 тысяч подписей граждан Армении, включая жителей областей (1/4 общин). Подписи были утверждены ЦИК РА, и этот проект стал законодательной инициативой.
Представляя обоснования принятия закона об инициировании вступления Армении в ЕС, Артак Зейналян отметил, что его целью является подтверждение воли и решимости народа Армении, ее нынешнего правительства присоединиться к ЕС, семье передового, цивилизованного, развитого человечества.
По его словам, объявление законом о начале вступления РА в ЕС определит направление и масштаб решений и практики властей страны. «В создавшейся геополитической ситуации закон, форма и средства его принятия повысят укрепление и сопротивление Армении», - сказал Зейналян.
По его мнению, принятие закона сделает необратимыми демократию, участие граждан в государственном управлении и его реализации, верховенство закона, вернет веру и уверенность в предсказуемость политики государства.
«Принятие закона об инициировании вступления Армении в ЕС будет способствовать установлению мира и стабильности в регионе, восстановив баланс сил, увеличив возможности обеспечения национальной безопасности Армении, будет способствовать приведению национальной армии Армении в соответствие с современными стандартами армий стран-членов ЕС, будет способствовать непрерывному развитию и защите прав человека, созданию механизмов экономической безопасности путем ликвидации существующих монополий, диверсификации экономики, повышению производительности и качества товаров и услуг, что возможно только при сотрудничестве с Западом и ЕС», - подчеркнул основной спикер Артак Зейналян.
По его мнению, вступление Армении в ЕС будет также способствовать доступу к инновационным технологиям, увеличению инвестиционных программ, увеличению логистических связей, возможности экспорта армянской продукции в Европу, внутренней солидарности, перспективам развития государства и т.д.
9 января правительство Армении одобрило проект закона «Об инициировании процесса вступления Республики Армения в Европейский союз».