სომხეთის პრემიერ-მინისტრის რეაქცია აზერბაიჯანის პრეზიდენტს: ექსკლუზივი
ერევანი, 8 იანვარი, არმენპრესი. სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა „არმენპრესის“ თხოვნით უპასუხა აზერბაიჯანის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევის მიერ 7 იანვარს აზერბაიჯანულ ტელეკომპანიებთან მიცემულ ინტერვიუში გაკეთებულ განცხადებებს.
- ბატონო პრემიერ-მინისტრო, აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ადგილობრივი ტელევიზიებისთვის მიცემულ ინტერვიუში აგრესიული განცხადებები გააკეთა სომხეთის რესპუბლიკის მიმართ. როგორ შეაფასებდით ამას?
- როგორც ჩანს, ბაქო ცდილობს რეგიონში ესკალაციის ლეგიტიმაციის ფორმირებას. კეთდება აგრესიული განცხადებები იმ გათვლით, რომ ერევნიდან აგრესიული პასუხები გაიჟღერებს, რაც ბაქოს შესაძლებლობას მისცემს, კიდევ უფრო გაამწვავოს საკუთარი განცხადებები და ეს დააკავშიროს სომხეთის არმიის მხრიდან ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დარღვევის შესახებ ცრუ ინფორმაციის გავრცელებასთან, რაც რეგიონში ახალი ესკალაციისთვის საფუძვლის შექმნისკენ არის მიმართული. ჩვენ ამ გზას არ გავყვებით და ერთგულნი ვრჩებით მშვიდობის სტრატეგიის. მშვიდობის დღის წესრიგს თანმიმდევრულად განვახორციელებთ. ეს ნიშნავს, რომ გამოვიყენებთ არა აგრესიის, არამედ დიალოგის ენას. ჩვენ გავაგრძელებთ მუშაობას დელიმიტაციის, სამშვიდობო ხელშეკრულების ტექსტის შეთანხმების, „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ პროექტის განხორციელების, ჰუმანიტარული საკითხების, მათ შორის დაკარგული პირების ბედის გარკვევაზე.
- აზერბაიჯანის პრეზიდენტი სომხეთს ფაშისტურ სახელმწიფოდ ასახელებს. ესეც იმავე ლოგიკის ნაწილია, რომლის შესახებაც ისაუბრეთ?
- უეჭველად, გამოთვლა არის ის, რომ რეაქცია იქნება „ფაშისტი შენ ხარ“ და ჩემი მიერ აღწერილი ვითარება უფრო გამწვავდება. მაგრამ არსებობს სხვა მიდგომაც: აღვნიშნოთ, რომ აზერბაიჯანში სომხეთის შესახებ ასეთი აღქმა არსებობს და ვცადოთ გავიგოთ, რა არის ამის მიზეზი. მეორეს მხრივ, აშკარაა, რომ სომხეთის რესპუბლიკაშიც არსებობს მსგავსი აღქმა აზერბაიჯანის შესახებ. სწორედ ამგვარმა ორმხრივმა აღქმებმა მიიყვანეს მრავალწლიან კონფლიქტამდე. მაგრამ მშვიდობის სტრატეგია იმაში მდგომარეობს, რომ ჩვენ აღვნიშნოთ, რომ აზერბაიჯანში ჩვენზე ასეთი აღქმა არსებობს, ხოლო მათ აღიარონ, რომ სომხეთში მათზე არსებობს მსგავსი შეხედულება. მშვიდობის დღის წესრიგი სწორედ ამ აღქმების განხილვასა და მათი აღმოფხვრისკენ მიმართულია. სამშვიდობო ხელშეკრულების პროექტის შეთანხმებული მუხლების ნაწილი უკვე ხურავს ამგვარი აღქმების ნაწილს, ხოლო მეორე ნაწილი გვაძლევს საშუალებას, ყველა ორმხრივი ნეგატიური აღქმა ორმხრივი დღის წესრიგის ნაწილად ვაქციოთ და მათი გადაჭრა შევძლოთ. დავამატებ, რომ სამშვიდობო ხელშეკრულების შეუთანხმებელი ორი მუხლის მიმართ ჩვენ მოვამზადეთ შემოთავაზებები და ხოლო აზერბაიჯანის მხრიდან დადებითი პასუხის შემთხვევაში ჩვენ მზად ვართ ხელი მოვაწეროთ ხელშეკრულებას.
- აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ისევ ისაუბრა დერეფნის შესახებ და განაცხადა, რომ ის უნდა გაიხსნას და გაიხსნება. რას ნიშნავს ეს?
- სომხეთის რესპუბლიკამ „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტი დააყენა მაგიდაზე და მის განხორციელებას აპირებს. ჩვენი დღის წესრიგში სხვა პროექტი არ არსებობს. „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ გულისხმობს რეგიონის ყველა სატრანსპორტო კომუნიკაციის გახსნას, მათ შორის აზერბაიჯანი-აზერბაიჯანის კავშირს სომხეთის ტერიტორიით და სომხეთი-სომხეთის კავშირს აზერბაიჯანის ტერიტორიით. უკვე მქონდა შემთხვევა, გამომეცხადებინა, რომ აზერბაიჯანს ძალიან კონკრეტული წინადადება შევთავაზეთ ერასხი-სადარაქი-ორდუბადი-მეღრი-ზანგელანის რკინიგზის გახსნის თაობაზე. ეს უფრო მეტია, ვიდრე წინადადება; ეს არის კონკრეტულ საკითხებზე კონკრეტული გადაწყვეტა. ახლა ველოდებით აზერბაიჯანის დადებით პასუხს, რის შემდეგაც მიღწეული შეთანხმება დოკუმენტურად დარეგისტრირდება და ჩვენ ჩვენს მონაკვეთებზე მშენებლობას დავიწყებთ.
- რას იტყვით ე.წ. „დასავლეთ აზერბაიჯანის“ შესახებ ალიევის გუშინდელ განცხადებაზე?
- ამ თემაზე ახალი არაფერი თქმულა, რომ ახალი რეაგირება მქონდეს. წინა განცხადებებს „არმენპრესისთვის“ მიცემულ წინა ინტერვიუში უკვე ვუპასუხე. ვადასტურებ ჩემს იმავე პასუხს.
- აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ისევ ისაუბრა სომხეთის რესპუბლიკის შეიარაღებაზე და განაცხადა, რომ ეს მხოლოდ ახალ დაძაბულობას მოიტანს რეგიონში...
- ამ თემაზე უკვე მრავალჯერ გამოვეხმაურე. სომხეთის რესპუბლიკის არმიის რეფორმების დღის წესრიგში არანაირი არალეგიტიმური ელემენტი არ არსებობს. უნდა გავიმეორო, რომ სომხეთის რესპუბლიკა აღიარებს თავისი ყველა მეზობლის, მათ შორის აზერბაიჯანის ტერიტორიულ მთლიანობას და იმავეს, ანუ სომხეთის ტერიტორიული მთლიანობის მკაფიო და უპირობო აღიარებას, ელოდება აზერბაიჯანისგან. ასევე განვაცხადე, რომ ჩვენ არ ვაპირებთ სამხედრო გზით სომხეთის რესპუბლიკის 200 კვადრატულ კილომეტრზე მეტი ოკუპირებული ტერიტორიის დაბრუნებას, რადგან დემარკაციის პროცესი იძლევა ამ საკითხის მშვიდობიანი, მოლაპარაკებების გზით გადაწყვეტის საშუალებას. ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, ვერავინ უარყოფს სომხეთის რესპუბლიკის უფლებას ჰქონდეს თავდაცვისუნარიანი არმია. რაც შეეხება შეიარაღების საკითხზე აზერბაიჯანის შეშფოთებას, ჩვენც გვაქვს შეშფოთება აზერბაიჯანის შეიარაღების გამო და მათი შეშფოთებაც მოგვისმენია. სწორედ ამიტომ შევთავაზეთ მათ შეიარაღების ორმხრივი კონტროლის მექანიზმის შექმნა და ველოდებით მათ პასუხს.
- ბოლო დღეებში აზერბაიჯანმა რამდენჯერმე გაავრცელა ინფორმაცია, თითქოს სომხეთის არმიამ დაარღვია ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმი სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე, ხოლო სომხეთის თავდაცვის სამინისტრომ უარყო ეს ინფორმაცია და შეხსენება გაუკეთა ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დარღვევების ერთობლივი გამოძიების მექანიზმის შექმნის წინადადებაზე.
- რა თქმა უნდა, ჩვენი არმიის მხრიდან ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დარღვევის შესახებ ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება. თუმცა, იმისათვის, რომ ასეთი სიტუაციები არ გახდეს რეგულარული დებატების მიზეზი, შევთავაზეთ ერთობლივი მექანიზმის შექმნა, რათა ყოველი შემთხვევა ერთობლივად გამოვიძიოთ და მივაღწიოთ ერთობლივ დასკვნებს. ველოდებით აზერბაიჯანის პასუხს.
- ილჰამ ალიევმა ასევე განაცხადა, რომ საზღვრის დელიმიტაციის კომისიების შემდეგი შეხვედრა იანვარში გაიმართება.
- დიახ, იანვარში შეხვედრა იგეგმება. დარწმუნებული ვარ, რომ 2024 წელს განხორციელებული დელიმიტაციის დადებითი გამოცდილება უნდა განვითარდეს მშვიდ, სამუშაო პირობებში. ჩვენ მზად ვართ ასეთი მუშაობისთვის.

YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, in an interview with Armenpress, responded to the latest statements by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
Armenpress: Mr. Prime Minister, the Azerbaijani President, in an interview with Azerbaijani broadcasters on January 7, made aggressive statements against the Republic of Armenia. What is your assessment?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Perhaps Baku is attempting to form “legitimacy” for escalation in the region. Aggressive statements are being made with expectation that aggressive responses will be made by Yerevan, which would enable Baku to make more aggressive statements, pairing this with distribution of false statements about ceasefire violations by the Armenian Army, in order to develop a “justification” for new escalation in the region. We will not take that path and we will remain committed to the strategy of peace and consistently continue the implementation of the peace agenda. This means that we will apply the language of dialogue and not aggressiveness. We will continue to be focused on delimitation, conclusion of the text of the peace treaty, implementation of the Crossroads of Peace project, humanitarian issues, including the issues of determining the fate of the missing persons.
Armenpress: The Azerbaijani President has accused Armenia of being a fascist state. Does this also fit in the logic you mentioned?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Undoubtably, because the calculation is that the reaction will be 'you are the fascist', and the coil I described will start to strain. But there is another approach, for us to take note that in Azerbaijan there is such a perception about Armenia, and try to understand the reasons behind it. On the other hand, it is obvious that in the Republic of Armenia there is likewise such a perception about Azerbaijan. These very mutual perceptions had led to many years of conflict. But the strategy of peace is for us to take note that there is such a perception about us in Azerbaijan, and for them to take note that there is such a perception about them in Armenia. The agenda of peace is about discussing, addressing these perceptions. A part of the agreed-upon articles of the draft peace treaty closes the chapter of a part of these perceptions, while the other parts give the chance to make all mutual negative perceptions part of the bilateral agenda and address them. I’ll add that we have proposed solutions regarding two outstanding articles of the peace treaty, and in case of a positive response by Azerbaijan, we are ready to sign the treaty.
Armenpress: The Azerbaijani President again spoke about the corridor, saying that it must be opened, and it will open. What does this mean?
Prime Minister Nikol Pashinyan: The Republic of Armenia has brought to the table the Crossroads of Peace project and intends to implement it. There is no other project in our agenda. The Crossroads of Peace implies the opening of all transport connections in the region, including Azerbaijan-Azerbaijan through the territory of Armenia, and Armenia-Armenia through the territory of Azerbaijan. I already had the occasion to announce that we have made a very concrete proposal to Azerbaijan on opening the Yeraskh-Sadarak-Ordubad-Meghri-Zangelan railway. It is more than a proposal, it is a concrete solution to concrete issues, and we are waiting for Azerbaijan's positive reaction, after which the agreement will be documented on paper and we will commence the construction of our sections of the railway.
Armenpress: What would you say about President Aliyev's latest statement about so-called Western Azerbaijan?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Nothing new has been said about this topic for me to have a new response, while I had already responded to the previous statements in my previous interview to Armenpress. I reiterate what I had said.
Armenpress: The Azerbaijani President again spoke about Armenia's armaments, saying it would only lead to new tensions in the region.
Prime Minister Nikol Pashinyan: I have numerously addressed this too. There is not a single element of illegitimacy in the agenda of military reforms of the Republic of Armenia. I have to repeat that the Republic of Armenia recognizes the territorial integrity of all its neighbors, including Azerbaijan, and expects the same from Azerbaijan, meaning, a clear and unconditional recognition of the territorial integrity of Armenia. I have also announced that we do not have an objective of militarily returning more than 200 square kilometers of occupied territories of the Republic of Armenia, because the delimitation process allows us to address this issue through peaceful negotiations. With that being said, no one can dispute the right of the Republic of Armenia to have a defensible army.  Regarding concerns about armaments, we also have concerns about Azerbaijan's armaments, and we have heard their concerns. This is the reason why we proposed to Azerbaijan to form a mutual arms control mechanism and we are waiting for their response.
Armenpress: In the past few days Azerbaijan, for several times, accused the Armenian military of violating the ceasefire on the Armenia-Azerbaijan border, the Armenian Ministry of Defense denied those accusations and reminded about the proposal to develop a joint mechanism for ceasefire violation investigations.
Prime Minister Nikol Pashinyan: Of course, the reports about ceasefire violations by our army do not correspond to reality. But in order not to make such situations a reason for regular debates, we proposed to create a joint mechanism to jointly investigate each report about ceasefire violations, and draw joint conclusions. We are waiting for Azerbaijan's response.
Armenpress: President Aliyev also said that the next meeting of the delimitation commissions will take place in January.
Prime Minister Nikol Pashinyan: Yes, a meeting is planned in January. I am convinced that the positive experience of delimitation of 2024 must be developed in calm, working conditions. We are ready for such work.