აშშ-ში სომხეთის ელჩმა უმასპინძლა სამანტა პაუერს
ერევანი, 20 დეკემბერი, არმენპრესი. ამერიკის შეერთებულ შტატებში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოში გაიმართა სპეციალური დისკუსია, რომელიც მიეძღვნა USAID-ის (ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო) გავლენას სომხეთის ეკონომიკურ განვითარებასა და დემოკრატიული მმართველობის განმტკიცებაზე.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ აცნობეს აშშ-ში სომხეთის საელჩოდან და აღნიშნეს, რომ ღონისძიების საპატიო სტუმარი იყო USAID-ის ადმინისტრატორი სამანტა პაუერი, რომელიც დისკუსიაში მონაწილეობდა ელჩ ლილით მაკუნცთან ერთად.
სხდომის გახსნისას, ელჩმა მაკუნცმა მაღალი შეფასება მისცა USAID-ის როლს სომხეთის მდგრადი განვითარების პროცესში.
ელჩმა მადლობა გადაუხადა სამანტა პაუერს დემოკრატიული ღირებულებების, ადამიანის უფლებებისა და საერთაშორისო განვითარების ხელშეწყობისთვის.
„ადმინისტრატორმა პაუერმა თავის გამოსვლაში დაადასტურა აშშ-ისა და სომხეთის რესპუბლიკას შორის მტკიცე პარტნიორობა და ხაზი გაუსვა თანამშრომლობის გაგრძელების მნიშვნელობას ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა ენერგეტიკული უსაფრთხოება, კლიმატის ცვლილება და საკვები უსაფრთხოება,“ ნათქვამია საელჩოს განცხადებაში.
დისკუსიას უძღვებოდა მარი იოვანოვიჩი, საპატიო დიპლომატი, რომელიც 2008-2011 წლებში იყო აშშ-ის ელჩი სომხეთში.
დისკუსიის შემდეგ გაიმართა კითხვებისა და პასუხების სესია, რომლის დროსაც ელჩმა მაკუნცმა აღნიშნა, რომ სომხეთისა და აშშ-ის ორმხრივი ურთიერთობები ეფუძნება ორ ქვეყანას შორის საერთო ღირებულებებს. მან ასევე გამოხატა რწმენა, რომ სომხეთსა და აშშ-ს შორის მრავალი მიმართულებით არსებობს საერთო სტრატეგიული ინტერესები, მათ შორის სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობის უზრუნველყოფის საკითხი. ელჩმა ხაზი გაუსვა დიასპორის როლს სომხეთ-აშშ-ის ურთიერთობების განმტკიცებაში.
ლილით მაკუნცმა ღონისძიება დაასრულა, კიდევ ერთხელ დაადასტურა სომხეთის მზადყოფნა გაემყარებინა პარტნიორობა აშშ-სთან.
„მან გამოხატა ოპტიმიზმი ორმხრივი ინტერესების სფეროებში თანამშრომლობის გაგრძელებისა და ამ ურთიერთობების აშშ-ის ახალი ადმინისტრაციის პირობებში კიდევ უფრო განმტკიცების მიმართ“, - ნათქვამია საელჩოს განცხადებაში.
ღონისძიებას, რომელშიც მონაწილეობდნენ აშშ-ის მთავრობის, კონგრესის, ანალიტიკური ცენტრებისა და სომხური საზოგადოების წარმომადგენლები, ოფიციალური მიღება დაასრულა.

YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. On December 17, the Embassy of Armenia in Washington, D.C. hosted a special fireside chat on USAID’s lasting impact in strengthening Armenia’s economic resilience and democratic governance. The event featured USAID Administrator Samantha Power, alongside Ambassador Lilit Makunts, the embassy said in a press release.
Ambassador Makunts opened the event by welcoming the distinguished guests, representatives of the Armenian American community and acknowledging the importance of USAID’s contributions to Armenia’s development. She expressed deep appreciation for Administrator Power’s leadership in advancing democratic values, human rights, and international development, emphasizing her commitment to Armenia’s growth.
In her remarks Administrator Power reiterated the strong partnership between the United States and Armenia, emphasizing the importance of continued collaboration on issues such as energy security, climate change, and food security.
The fireside chat was moderated by Ambassador Marie Yovanovitch, a distinguished diplomat who served as the U.S. Ambassador to Armenia from 2008 to 2011.
The fireside chat was followed by Q&A session.
During the Q&A Ambassador Makunts mentioned that the bilateral relations are anchored first of all on the shared values of the two countries. She expressed conviction that there are a number of issues where the interests of the Republic of Armenia and the United States strategically align, one of them being peace in the South Caucasus. The Ambassador also spoke about the role of the Diaspora in strengthening Armenia-U.S. relations.
Ambassador Makunts closed the event by reaffirming Armenia’s commitment to further enhancing its partnership with the United States. She expressed optimism about the continued cooperation in areas of mutual interest and about further strengthening this relationship with the incoming administration.
The event, with the participation of representatives from U.S. government, Congress, think tanks, Armenian community, concluded with a reception.