სომხეთი და უნგრეთი ეკონომიკური თანამშრომლობის შეთანხმებას გააფორმებენ
ერევანი, 19 დეკემბერი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობამ დაამტკიცა სომხეთსა და უნგრეთს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმების ხელმოწერის საკითხი.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, პროექტი შედიოდა სომხეთის მთავრობის 19 დეკემბრის სხდომის არასაანგარიშო საკითხების პაკეტში.
შეთანხმება ითვალისწინებს ორმხრივი ეკონომიკური კავშირების გაფართოებას და გაღრმავებას, რომელიც მიმართულია თანასწორი და ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლობის განვითარებაზე.
შეთანხმება შესაძლებლობას აძლევს მხარეებს გაავითარონ და გააღრმავონ თანამშრომლობა შემდეგ სფეროებში: ვაჭრობა, ფარმაცევტიკა, ტურიზმი, ენერგეტიკა, ტრანსპორტი და ლოგისტიკა, სოფლის მეურნეობა და სატყეო მეურნეობა, კვლევა და ინოვაცია, გარემოს დაცვა და წყლის რესურსების მართვა.
თანამშრომლობა ასევე მოიცავს სხვა ეკონომიკურ სფეროებს, რომლებიც ურთიერთ ინტერესს წარმოადგენს, რაც ხელს შეუწყობს ეკონომიკური კავშირების დივერსიფიკაციას და ბიზნეს გარემოს გააქტიურებას.
შეთანხმებით გათვალისწინებულია ორმხრივი სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობის ხელშეწყობა, სომხეთსა და უნგრეთს შორის ერთობლივი ეკონომიკური სამთავრობათაშორისო კომისიის შექმნა, რომელიც ორგანიზებას გაუწევს და ხელს შეუწყობს ორმხრივ ეკონომიკურ პროექტებს, ახალი ბიზნეს შესაძლებლობების ფორმირებას ორივე ქვეყნის ეკონომიკის პოტენციალის სრულად გამოყენების მიზნით.

Армения и Венгрия подпишут соглашение об экономическом сотрудничестве
Правительство Республики Армения одобрило подписание соглашения об экономическом сотрудничестве между Арменией и Венгрией.
Как сообщает Арменпресс, проект был включен в пакет неотчетных вопросов заседания правительства РА 19 декабря.
Соглашение предусматривает расширение и углубление двусторонних экономических отношений, направленное на развитие равноправного и взаимовыгодного сотрудничества.
Соглашение предоставляет возможность развивать и углублять сотрудничество по следующим направлениям: торговля, фармацевтика, туризм, энергетика, транспорт и логистика, сельское и лесное хозяйство, исследования и инновации, охрана окружающей среды и управление водными ресурсами.
Сотрудничество будет охватывать и другие отрасли экономики, представляющие взаимный интерес, что будет способствовать диверсификации экономических связей и активизации деловой среды.
Соглашение предусматривает развитие двустороннего торгово-экономического сотрудничества, создание совместной экономической межправительственной комиссии между Арменией и Венгрией, которая будет организовывать и продвигать взаимные экономические программы, формирование новых бизнес-возможностей с целью полного использования потенциала двух стран. экономики стран.