არარატ მირზოიანმა ფინეთის პარლამენტში სომხეთ-აზერბაიჯანის ურთიერთობების დარეგულირების პროცესის განვითარება წარადგინა
ერევანი, 29 ნოემბერი, არმენპრესი․ ფინეთში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა 29 ნოემბერს შეხვედრა გამართა ფინეთის პარლამენტის (ედუსკუნტა) კომიტეტის თავმჯდომარე ჰეიკი აუტოსთან და სხვა წევრებთან.
როგორც „არმენპრესი“ სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციაზე დაყრდნობით იუწყება, შეხვედრისას განხილული იქნა სომხეთ-ფინეთს შორის ორმხრივი ურთიერთობები, სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის დღის წესრიგი და რეგიონული განვითარების საკითხები.
არარატ მირზოიანმა წარმოადგინა სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის გაღრმავების მიმართულებით განხორციელებული ნაბიჯები, რომლებიც ეფუძნება სომეხი მოქალაქეების ევროპულ მისწრაფებებს და საერთო დემოკრატიულ ღირებულებებს. განსაკუთრებით ხაზგასმით აღინიშნა ევროკავშირის მუდმივი სადამკვირვებლო მისიის მნიშვნელოვანი როლი სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად.
მხარეებმა იმსჯელეს დემოკრატიის გაძლიერების გზაზე არსებულ გამოწვევებზე და ორმხრივი დღის წესრიგის გაფართოების შესაძლებლობებზე, განსაკუთრებით აქტიური საპარლამენტო კავშირების მნიშვნელობაზე.
სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოების მდგომარეობის კონტექსტში, არარატ მირზოიანმა წარადგინა სომხეთ-აზერბაიჯანის ურთიერთობების დარეგულირების პროცესის ბოლო მოვლენები, მათ შორის საზღვრის დელიმიტაციისა და მშვიდობის ხელშეკრულების ხელმოწერის მიმართულებით გაწეული სამუშაოები.

Министр иностранных дел Армении представил в Парламенте Финляндии развития в отношениях между Арменией и Азербайджаном
В рамках рабочего визита в Финляндию министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 29 ноября встретился с председателем руководящего комитета Парламента Финляндии (Эдускунта) Хейкки Отто и его членами.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по двусторонним отношениям между Арменией и Финляндией, повестке партнерства РА-ЕС, а также по вопросам, связанным с региональными развитиями.
Арарат Мирзоян представил шаги, предпринимаемые в направлении углубления партнерства РА-ЕС в соответствии с европейскими устремлениями граждан РА и общими демократическими ценностями.
Собеседники обменялись мыслями о задачах, стоящих на пути продвижения демократии в условиях нынешнего развития, подчеркнув активные межпарламентские связи как в этом вопросе, так и в вопросах расширения двусторонней повестки.
В контексте ситуации безопасности на Южном Кавказе министр Мирзоян представил последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, включая демаркацию границы и подписание мирного договора.