ურუგვაიში მოუწოდებენ აზერბაიჯანს, გაათავისუფლოს ყველა ქართველი სამხედრო ტყვე და მძევალი
ერევანი, 13 ნოემბერი, არმენპრესი. ურუგვაის წარმომადგენელთა პალატის პრეზიდენტმა ანა ოლივერამ, ურუგვაის ყოფილმა პრეზიდენტებმა ხულიო მარია სანგინეტიმ და ლუის ალბერტო ლაკაჟე ერერამ, 45 დეპუტატმა და 4 სენატორმა აზერბაიჯანს მოუწოდეს გაათავისუფლონ ყველა სომეხი სამხედრო ტყვე და მძევალი.
„არმენპრესის“ ცნობით, როგორაც აცნობეს სომეთის საელჩოს ურუგვაიში, ურუგვაიელმა პოლიტიკოსებმა განცხადება გაავრცელეს.
„ჩვენ მივესალმებით სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ურთიერთობების ნორმალიზაციის პროცესში პროგრესს და ხაზს ვუსვამთ ორივე ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის პატივისცემას, საერთაშორისო კარნახით აღიარებული საზღვრების ფარგლებში, ასევე ჰუმანიტარული პრობლემების გადაჭრას.
ამ კონტექსტში ვთხოვთ აზერბაიჯანს, გაეროს კლიმატის ცვლილების ყოველწლიური პრესტიჟული შეხვედრის – COP29-ის მასპინძელ ქვეყანას, დაუყოვნებლივ და უპირობოდ გაათავისუფლოს ყველა სომეხი სამხედრო ტყვე და მძევალი, რითაც გააძლიეროს ნდობა ორ მხარეს შორის შერიგების ამ ისტორიულ მომენტში“, - ნათქვამია გავრცელებულ განცხადებაში.

Uruguayan politicians call on Azerbaijan to immediately release all Armenian POWs
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. Uruguayan politicians have called on Azerbaijan to release all Armenian POWs and captives.
President of the Chamber of Representatives of Uruguay Ana Olivera, former presidents of Uruguay Julio María Sanguinetti and Luis Alberto Lacalle Herrera, 45 deputies and 4 senators have released a statement calling for the release, the Armenian Embassy in Uruguay has said.
“We welcome the progress in the Armenia-Azerbaijan normalization and attach importance to respect for the two countries’ territorial integrity in line with internationally recognized borders, as well as resolution of humanitarian issues. In this context, we call on Azerbaijan, the host of the annual reputed UN Climate Change conference, COP-29, to urgently and unconditionally release all Armenian prisoners of war and captives, thus strengthening trust between the two sides at this historic moment of reconciliation,” reads the statement. The politicians also underscored the inadmissibility of the use of force and the importance of refraining from belligerent rhetoric and hate speech to not obstruct the establishment of sustainable peace in the region.