სომხეთი განვითარების ფრანგული სააგენტოდან 75 მილიონ ევროს სესხს აიღებს: ხელშეკრულება გაფორმდა
ერევანი, 27 ივნისი, არმენპრესი. სომხეთის ფინანსთა მინისტრი ვაჰე ჰოვჰანისიანი და განვითარების ფრანგული სააგენტოს ევრაზიის რეგიონალური დირექტორი მატიე ვასიერი ხელი მოაწერეს „სომხეთის რესპუბლიკასა და განვითარების ფრანგული სააგენტოს შორის სესხის ხელშეკრულებას ნომრით CAM 1024 01 C“, რათა მიიღონ 75 მილიონი ევროს სესხი პოლიტიკაზე დაფუძნებული სესხის სახით ბიუჯეტური მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში.
„არმენპრესის“ ცნობით, სომხეთის რესპუბლიკის ფინანსთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, სესხის ხელშეკრულებას ფრანგული მხრიდან ასევე მოაწერა ხელი საფრანგეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ოლივიე დეკოტინი.
პროგრამის მიზანია დაეხმაროს სომხეთის მთავრობას საჯარო მომსახურების ეფექტურობის და მდგრადობის გაუმჯობესებასა და ფინანსური სექტორის განვითარებაში.
პროგრამა შედგება სამი ძირითადი კომპონენტისგან:
1. საჯარო ფინანსების მართვის სისტემის გაუმჯობესება,
2. სახელმწიფო ფასიანი ქაღალდების გამოშვებისა და მართვის ჩარჩოს და ფულის ბაზრების ინფრასტრუქტურის გაძლიერება,
3. სამეწარმეო საქმიანობის დაფინანსების ახალი ინსტრუმენტების შემუშავება და უფრო გამჭვირვალე მართვის უზრუნველყოფა.
ბიუჯეტური დაფინანსება წარმოადგენს მრავალწლიან პროგრამის ნაწილს, რომელიც ხორციელდება აზიის განვითარების ბანკთან ერთად.

Armenia to receive €75 million loan from French Development Agency: an agreement was signed
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS.A loan agreement worth 75 million euros was signed in Yerevan on June 26 by Armenian Finance Minister Vahe Hovhannisyan and Matthieu Vassier, regional director of the French Development Agency for Eurasia.
According to the readout issued by the Ministry of Finance,the French side also co-signed the loan agreement with Olivier Decottignies, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to Armenia.
The program aims to assist the Armenian government in improving the efficiency and stability of public services, as well as in the development of the financial sphere.
The program consists of three main components:
1)     improving the public finance management system,
2)    strengthening the basis for issuing and managing state securities and money market infrastructures,
3)    developing new instruments for financing business activities and ensuring more transparent management.