უშიშროების საბჭოს მდივანმა განაცხადა, რომ რუსეთის ნებართვის გარეშე 44-დღიანი ომი არ მოხდებოდა
ერევანი, 26 ივნისი, არმენპრესი. უშიშროების საბჭოს მდივანმა არმენ გრიგორიანმა ისაუბრა იმაზე, თუ რა შედეგები მოჰყვა სომხეთისთვის მთლიანად რუსეთზე დამოკიდებულებას.
„როდესაც სომხეთი მთლიანად რუსეთზე იყო დამოკიდებული, ომი არ გვქონდა? გვქონდა. მოდით აღვნიშნოთ, რომ ამ არსებული სიტუაციის გამო მივიღეთ ომი. ჩვენ ვცდილობთ ამ ცვლილებებით სტაბილურობის მოტანას და დარწმუნებულები ვართ, რომ ეს ცვლილებები სტაბილურობას მოიტანს“, - „არმენპრესის“ ცნობით, თქვა არმენ გრიგორიანმა ჟურნალისტებთან საუბრისას.
უშიშროების საბჭოს მდივანი ამტკიცებდა, რომ რუსეთმა წაიღო მთიანი ყარაბაღი.
„ეს მოხდა მაშინ, როდესაც ჩვენ მთლიანად დამოკიდებული ვიყავით რუსეთზე. რუსეთი მოვიდა, ჩვენგან წაიღო მთიანი ყარაბაღი, დააბრუნა აზერბაიჯანს და შემდეგ წავიდა. ეს არის მთელი რეალობა. მე ამტკიცებ, რომ რუსეთმა წაიღო მთიანი ყარაბაღი. რუსეთის ნებართვის გარეშე ომი არ მოხდებოდა“, - დაასრულა გრიგორიანმა.

Секретарь Совбеза Армении заявил, что 44-дневной войны не было бы без разрешения России
Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян рассказал о последствиях полной зависимости Армении от России.
“Когда Армения полностью зависела от России, разве у нас не была война? Была. Давайте зафиксируем, что из-за этой существовавшей ситуации мы оказались в войне, мы пытались этими изменениями принести стабильность и уверены, что эти изменения приведут к стабильности", - сказал Армен Григорян на брифинге с журналистами, сообщает Арменпресс
По утверждению секретаря Совбеза, Россия захватила Нагорный Карабах.
“Это произошло, когда мы полностью зависели от России. Россия пришла, отобрала у нас Нагорный Карабах, вернула его Азербайджану, потом ушла, вот и вся реальность. Я утверждаю, что Россия захватила Нагорный Карабах. Без разрешения России войны бы не было", - заключил Григорян.