ერევანი, 4 ივნისი, არმენპრესი․ სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი 4 ივნისს შეხვდა ევროკავშირის საგარეო ქმედებების ევროპული სამსახურის აღმოსავლეთ ევროპის, რუსეთის, ცენტრალური აზიის, რეგიონული თანამშრომლობისა და ეუთოს საკითხების მმართველ დირექტორს მიხაილ ზიბერტს.
როგორც „არმენპრესს“ სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროდან აცნობეს, მხარეებმა განიხილეს სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის ფართო და ამბიციური დღის წესრიგის რიგი საკითხები.
წყაროს მიხედვით, აზრები გაცვალეს პარტნიორობის ახალი დღის წესრიგის გარშემო. „ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ ეს ახალი დღის წესრიგი მოიცავს ყველა ძირითად კომპონენტსა და ინსტრუმენტს, რომლებიც შეესაბამება პარტნიორობის განვითარების დინამიკას და მიზნებს, ასევე სომხეთში დემოკრატიული რეფორმების მიმართულებას“, - აღნიშნა მინისტრმა მირზოიანმა. მან ასევე ხაზი გაუსვა როგორც სომხეთ-ევროკავშირის ყოვლისმომცველი და გაფართოებული პარტნიორობის შეთანხმების გაგრძელების მნიშვნელობას, ასევე არსებული შესაძლებლობების მაქსიმალურად გამოყენებას.
არარატ მირზოიანმა და მიხაილ ზიბერტმა, სხვა საკითხებთან ერთად, განიხილეს სომხეთში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის, სომხეთის რესპუბლიკის წინააღმდეგობის გაძლიერების ნაბიჯების, ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხები.
ასევე განიხილეს რეგიონული უსაფრთხოების საკითხები.
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა წარმოადგინა სომხეთ-აზერბაიჯანის ურთიერთობების დარეგულირების პროცესის ბოლო მოვლენები, მათ შორის, სამშვიდობო ხელშეკრულების პროექტის განხილვები. არარატ მირზოიანმა ხაზი გაუსვა 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციის საფუძველზე საზღვრის დელიმიტაციის პროცესის გაგრძელების მნიშვნელობას. სომხეთის საგარეო პოლიტიკური უწყების ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ აუცილებელია არსებული რეალური შესაძლებლობის გამოყენება მუდმივი მშვიდობის მისაღწევად.

Глава МИД Армении и директор Европейской службы внешних связей обсудили вопросы региональной безопасности
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 4 июня принял управляющего директора Европейской службы внешних связей по делам Восточной Европы, России, Центральной Азии, регионального сотрудничества и ОБСЕ Михаэля Зиберта.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили ряд вопросов обширной и амбициозной повестки партнерства Армения-ЕС.
Состоялся обмен мнениями по новой повестке партнерства. “Мы надеемся, что эта новая повестка будет включать в себя все ключевые компоненты и инструменты, соответствующие динамике и целям развития партнерства, а также пути демократических реформ Республики Армения”, - подчеркнул министр Мирзоян.
Была отмечена важность как продолжительной имплементации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, так и максимальной реализации вытекающих не него возможностей.
Арарат Мирзоян и Михаэль Зиберт коснулись Миссии наблюдателей ЕС в Армении, шагов по усилению сопротивляемости Армении, вопросов сотрудничества в экономической сфере.
Были также обсуждены связанные с региональной безопасностью вопросы.
Министр иностранных дел Армении представил последние развития в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, в том числе обсуждения округ проекта мирного договора. Арарат Мирзоян подчеркнул важность продолжения процесса делимитации границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Глава МИД подчеркнул, что необходимо использовать существующую реальную возможность для достижения прочного мира.