საფრანგეთი გააგრძელებს სომხეთთან თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის განვითარებას: ემანუელ მაკრონი
ერევანი, 21 თებერვალი, არმენპრესი. საფრანგეთი გააგრძელებს სომხეთთან თანამშრომლობის განვითარებას თავდაცვის სფეროში.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა მედიის წარმომადგენლებისთვის სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანთან ერთობლივი პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
„ჩვენ ასევე გავაგრძელებთ სომხეთთან თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის განვითარებას: თანხმობა არსებობს კონტრაქტების გაფორმებაზე თავდაცვითი მიზნებისთვის სამხედრო ტექნიკის მიწოდებაზე და საფრანგეთი გააგრძელებს მოქმედებას ამ სფეროში პასუხისმგებლობის სულისკვეთებით და ესკალაციის სურვილის გარეშე. საფრანგეთი ასევე აგრძელებს ჰუმანიტარული ვალდებულებების განმტკიცებას სომხეთისა და მთიანი ყარაბაღის ლტოლვილების სასარგებლოდ, დახმარებით, რომელიც ახლა 2023 წელს 29 მილიონ ევროს შეადგენს“, – განაცხადა ემანუელ მაკრონმა.
მისი თქმით, საფრანგეთი მტკიცედ გააგრძელებს ევროკავშირსა და სომხეთს შორის ურთიერთობების განვითარების მხარდაჭერას.
„აქ ჩვენ ასევე ვაფიქსირებთ პროგრესს ჩვენი საერთო სტრატეგიული ინტერესების სუვერენიტეტისა და მდგრადობის სასარგებლოდ“, - ხაზგასმით აღნიშნა საფრანგეთის პრეზიდენტმა და დასძინა, რომ სომხეთმა ასევე უნდა ისარგებლოს ევროპული ინსტრუმენტებით მშვიდობის მისაღწევად.
მან გამოთქვა რწმენა, რომ ამიერიდან გაძლიერდება ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია სომხეთში, რათა ხელი შეუწყოს სტაბილურობას, საერთაშორისო თანამეგობრობის მიუკერძოებელ ინფორმაციას და სამხედრო კონტაქტურ ზონებში დაუცველი მოსახლეობის უსაფრთხოებას.

Франция продолжит развивать сотрудничество с Арменией в сфере обороны: Макрон
Франция продолжит развивать сотрудничество с Арменией в сфере обороны. Как сообщает Арменпресс, об этом во время совместных заявлений с премьер-министром Армении Николом Пашиняном для представителей СМИ сказал президент Франции Эммануэль Макрон.
“Мы продолжим развивать сотрудничество в сфере обороны. Франция дала свое согласие на поставку оборонной техники, и Франция продолжит в духе своей приверженности в этой области, не желая какой-либо эскалации”, - сказал Макрон, добавив, что Франция также продолжает свои гуманитарные обязательства перед беженцами Нагорного Карабаха, предоставив 29 млн евро в 2023 году.
По его словам, Франция будет решительно продолжать поддерживать развитие отношений между Евросоюзом и Арменией.
“Здесь мы тоже фиксируем прогресс в пользу суверенитета и устойчивости наших общих стратегических интересов”, - подчеркнул президент Франции, добавив, что Армения также должна воспользоваться европейскими инструментами для достижения мира.
Он выразил уверенность, что отныне миссия наблюдателей ЕС в Армении будет усилена с целью содействия стабильности, беспристрастному информированию международного сообщества и безопасности уязвимого населения в зонах военных столкновений.