ევროკავშირის საბჭო გააფართოვებს სამოქალაქო სადამკვირვებლო მისიას სომხეთში
ერევანი, 17 იანვარი, არმენპრესი. ევროკავშირის საბჭომ გადაწყვიტა გააფართოოს თავისი სამოქალაქო სადამკვირვებლო მისია სომხეთში. როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ სომხეთში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის პრესსამსახურმა X-ის თავის გვერდზე დაწერა.
„ჩვენ მივესალმებით ევროკავშირის საბჭოს გადაწყვეტილებას სომხეთში სამოქალაქო სადამკვირვებლო მისიის გაფართოების შესახებ. მისიის პერსონალის ზრდა ხაზს უსვამს ევროკავშირის ერთგულებას რეგიონში მშვიდობისა და უსაფრთხოების მიმართ“,- ნათქვამია განცხადებაში.
ევროკავშირის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ გადაწყვეტილებაში აღნიშნულია, რომ მისიასთან დაკავშირებული ხარჯების დასაფარად 2023 წლის 23 იანვრიდან 19 თებერვლამდე პერიოდში გათვალისწინებული ძირითადი ფინანსური თანხა 39 მილიონ 35 ათასი ევრო იქნება.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის დეკემბერში ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების საკითხებში, ჯოზეფ ბორელმა განაცხადა, რომ სომხეთში ევროკავშირის სამოქალაქო სადამკვირვებლო მისიის რაოდენობა 138-დან 209-მდე გაიზრდება.

Совет ЕС расширит гражданскую наблюдательную миссию в Армении
Совет ЕС принял решение расширить свою гражданскую наблюдательную миссию в Армении. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба миссии наблюдателей ЕС в Армении в микроблоге X.
“Мы приветствуем решение Совета ЕС расширить гражданскую наблюдательную миссию в Армении. Увеличение штата миссии подчеркивает приверженность ЕС миру и безопасности в регионе”, - говорится в сообщении.
В решении, опубликованном на сайте ЕС, говорится, что основная финансовая сумма, предназначенная для покрытия расходов, связанных с миссией в период с 23 января 2023 года по 19 февраля 2025 года, составит 39 млн 35 тыс евро.
Напомним, в декабре 2023 года верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что численность гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении будет увеличена со 138 до 209.