სურენ პაპიკიანმა კვიპროსის თავდაცვის მინისტრს პროექტი „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ წარუდგინა
ერევანი, 12 დეკემბერი, არმენპრესი. სომხეთის თავდაცვის მინისტრის ოფიციალური ვიზიტი კვიპროსის რესპუბლიკაში დახვედრის ცერემონიით დაიწყო კვიპროსის ეროვნული გვარდიის საპატიო გვარდიისა და სამხედრო ორკესტრის მონაწილეობით.
გაისმა სომხეთის რესპუბლიკისა და კვიპროსის რესპუბლიკის ჰიმნები.
s9.jpg (303 KB)
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, სომხეთის თავდაცვის სამინისტროზე დაყრდნობით, შედგა სომხეთის თავდაცვის მინისტრ სურენ პაპიკიანსა და კვიპროსის რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრს მიხალის იორღალასს შორის პირადი საუბარი, რასაც გაფართოებული შეხვედრა მოჰყვა.
s6.jpg (200 KB)
შეხვედრაზე მხარეებმა თავდაცვის სფეროში სომხურ-კვიპროსის თანამშრომლობასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს.
s7.jpg (240 KB)
სურენ პაპიკიანმა კოლეგას ასევე წარუდგინა სომხეთის მთავრობის მიერ შემუშავებული პროექტი „მშვიდობის გზაჯვარედინი“.
შეხვედრის შემდეგ ორი ქვეყნის თავდაცვის მინისტრებმა მედიისთვის ერთობლივი განცხადება გააკეთეს, რა დროსაც დაადასტურეს მზადყოფნა ითანამშრომლონ სრულ დღის წესრიგში.

Сурен Папикян представил министру обороны Кипра проект «Перекресток мира»
Официальный визит министра обороны Армении Сурена Папикяна в Республику Кипр начался с торжественной встречи при участии почетного караула Национальной гвардии Кипра и военного оркестра.
Были исполнены государственные гимны Республики Армения и Республики Кипр.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Минобороны Армении, состоялась приватная беседа министров обороны Армении и Кипра Сурена Папикяна и Михалиса Йоргалласа, после которой последовала расширенная встреча.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов армяно-кипрского сотрудничества в сфере обороны.
Стороны подвели итоги сотрудничества и наметили новые возможности для его развития, выразив готовность сотрудничать по более широкой повестке дня: программы обучения, обмен опытом в различных сферах, военно-техническое сотрудничество и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Сурен Папикян представил своему коллеге проект правительства РА «Перекресток мира».
По итогам встречи министры обороны двух стран сделали совместное заявление для СМИ, в ходе которого подтвердили готовность к сотрудничеству по полной повестке.