ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պետք է լինի ատելությունից ու քաղաքական հակադրությունից զերծ և ազգային միասնության տարածք։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում անդրադառնալով երկրի հանրային-քաղաքական կյանքին եկեղեցու առնչության հարցին` Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ այն պետք է լինի քաղաքական հակասություններից զերծ տարածք և առաջնահերթ մտահոգվի իրական կյանքում աստվածային վարդապետությունը տարածելու հարցով։
«Շատ է խոսվում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին քաղաքականության մեջ ներքաշելու և հենց եկեղեցու կողմից քաղաքականություն ծավալելու անթույլատրելիության մասին։ Սրա շուրջ, ըստ էության, Հայաստանի հանրության շրջանում կա ըմբռնում, եթե չասենք կոնսենսուս, կամ՝ կոնսենսուս մինուս մի քանիսը։ Բայց այս կետից մեկ ուրիշ հարց է ծագում․արդյոք Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պետք է առնչություն ունենա մեր հանրային-քաղաքական կյանքին և եթե այո՝ ինչպիսի։ Ես կարծում եմ, որ, այո պետք է ունենա առնչություն և եկեղեցին պետք է լինի այն տարածքը, որտեղ մարդիկ դադարում են լինել ընդդիմադիր կամ պրո-կառավարական, որտեղ ամենասուր քաղաքական հակառակորդները Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու տարածքում մի կողմ են դնում իրենց հակասությունները և կարող են կողք կողքի լինել մեր ազգային եկեղեցական տոների ժամանակ, կողք կողքի մասնակցել պատարագի, աղոթք հղել առ Աստված, հաղորդություն ընդունել և հաղորդակցվել մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսին։ Իմ կարծիքով եկեղեցին հենց այսպիսի հանրային դերակատարում պետք է ունենա և նրա առաջնային մտահոգությունը պետք է լինի իրական կյանքում մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի վարդապետության, նրա դավանած արժեքների տարածման հարցը»,-ասել է Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армянская Апостольская Святая Церковь должна быть местом национального единства, свободным от ненависти и политического противостояния.
Как передает Арменпресс, в видеоролике, опубликованном на своей странице в Facebook, Никол Пашинян, обращаясь к вопросу о взаимоотношениях церкви с общественной и политической жизнью страны, выразил убеждение, что церковь должна быть пространством, свободным от политических споров, и в первую очередь заниматься распространением божественного учения в реальной жизни.
«Много говорится о недопустимости вовлечения Армянской Апостольской Святой Церкви в политику и о недопустимости участия самой Церкви в политике. По сути, среди армянской общественности существует понимание вокруг этого вопроса, если не сказать - консенсус, или консенсус минус несколько людей. Но отсюда возникает другой вопрос: должна ли Армянская Апостольская Святая Церковь иметь какое-либо отношение к нашей общественной и политической жизни, и если да, то какое? Я думаю, что да, церковь иметь отношение, и она должна быть тем местом, где люди перестают быть оппозиционерами или сторонниками правительства, где самые острые политические противники внутри Армянской Апостольской Святой Церкви могут отложить свои противоречия и стоять бок о бок во время наших национальных церковных праздников, участвовать в богослужении бок о бок, молиться Богу, принимать причастие и общаться с нашим Господом и Спасителем Иисусом Христом. На мой взгляд, церковь должна играть именно эту общественную роль, и ее первостепенной задачей должно быть распространение учения нашего Господа и Спасителя Иисуса Христа, ценностей, которые Он исповедует, в реальной жизни», — сказал Пашинян.